$
תעשייה ופיננסים

HSBC חותך את תחזית הצמיחה הגלובלית השנתית - למינוס 4.8%

בתחילת אפריל הבנק חזה התכווצות של 3.3%; במקביל, הבנק לפיתוח אסיה העריך היום כי מגפת הקורונה עשויה לעלות לכלכלה העולמית בין 5.8 ל-8.8 טריליון דולר

שירות כלכליסט 21:0815.05.20

הבנק הגדול באירופה, HSBC, חתך למינוס 4.8%  את תחזית הצמיחה הגלובלית שלו לשנה הנוכחית. בתחילת אפריל הבנק חזה התכווצות של 3.3%.

 

 

 

HSBC הוריד את תחזיותיו ל-2020 לכלכלות המפותחות, מהתכווצות של 5.9% ל-7.1%, ולכלכלות המתפתחות - מפלוס 0.5% למינוס 1.7%. הוא חוזה גם ירידה של 7% בתמ"ג האמריקאי וצמיחה של 1.7% בתמ"ג של סין.

 

"רוב המדינות שאנחנו סוקרים החריפו או האריכו את ההסגר המוטל בהן", כתבו כלכלני הבנק. לדבריהם, גם במקומות בהם מתרחשת פתיחה מחדש של הכלכלה, היא איטית ופחות יציבה ממה שהיה צפוי לפני כמה שבועות.

 

 "זה לא רק קצב הפתיחה והשינויים ההתנהגותיים האפשריים של הצרכנים שמורידים את קצב ההתאוששות, אלא גם סנטימנט הצרכנים ותחזיות האבטלה. אפשר לראות את זה כבר בסין, וסביר שנראה את זה בעוד מדינות רבות", כתבו הכלכלנים.

 

 סנט פרסטבורג סנט פרסטבורג צילום: אי פי איי

 

סין דיווחה היום על התאוששות גדולה מהצפוי באפריל בתחום הייצור התעשייתי, בעוד הוצאות הצרכנים המשיכו לדשדש. הכלכלנית הראשית של קרן המטבע העולמית אמרה השבוע כי מידע שנאסף באפריל אושש את תחזיתה להתכווצות של 3% השנה, או גרוע מכך.

 

בתוך כך, הבנק לפיתוח אסיה (ADB) העריך היום כי מגפת הקורונה עשויה לעלות לכלכלה העולמית בין 5.8 ל-8.8 טריליון דולר. מדובר ביותר מפי שניים מהתחזית שפורסמה באפריל, והיא שוות ערך ל-6.4%-9.7% מהתפוקה הכלכלית העולמית.

 

ה-ADB מסר שהקצה העליון של הטווח האפשרי מביא בחשבון את ההנחה שההגבלות על התנועה והפעלת העסקים יימשכו שישה חודשים, והקצה התחתון - שהן יימשכו רק שלושה חודשים.

 

בנקים מרכזיים ברחבי העולם פעלו באופן אגרסיבי בתגובה למשבר, חתכו שיעורי ריבית והזרימו תמריצים מסיביים כדי למתן את השלכות המגפה.  

x