$
קורונה

משבר הקורונה

גולדמן זאקס: שיעור האבטלה בארה"ב יעלה ל-25% - כמו בתקופת השפל הגדול

בשבוע שעבר דווח כי שיעור האבטלה במדינה זינק באפריל ל-14.7%, וכי מעל ל-20 מיליון משרות קוצצו מאז הוטלו הסגר וההגבלות הנוספות במטרה לבלום את התפשטות הקורונה. שיעור האבטלה הממשי, המייצג גם את האנשים שהפסיקו לחפש עבודה בפועל, זינק בחודש שעבר מ-8.7% ל-22.8%

שירות כלכליסט 10:2114.05.20

האנליסטים בבנק גולדמן זאקס מזהירים כי שיעור האבטלה בארה"ב יעלה ל-25% - בדומה לתקופת השפל הגדול. התחזית הזו התפרסמה לאחר שבשבוע שעבר דווח כי שיעור האבטלה במדינה זינק באפריל ל-14.7%, וכי מעל ל-20 מיליון משרות קוצצו מאז הוטלו סגר והגבלות נוספות, במטרה לבלום את התפשטות הקורונה.

 

התחזית הנוכחית היא החמרה של תחזית קודמת שפרסמו בבנק, ובה ציפו לשיעור אבטלה של 15%, אולם כעת ציינו האנליסטים כי ההערכה היא שיותר אנשים יאבדו את מקום עבודתם. התחזית החדשה מבוססת על נתונים ממשלתיים, תחילת תהליך הפתיחה מחדש של הכלכלה ומקורות מידע נוספים.

 

סניף לשכת העבודה בניו יורק סניף לשכת העבודה בניו יורק צילום: אי פי איי

 

תיעוד נתוני האבטלה החודשיים החל רק ב-1948, לאחר השפל הגדול, כך שמבחינה זו באפריל נרשם שיעור האבטלה הגבוה ביותר המתועד. עם זאת, התיעוד של הנתונים השנתיים החל כבר ב-1929, ומהם עולה כי ב-1933 נרשם שיא בשיעור האבטלה של 24.9%.

 

במקביל, שיעור האבטלה הממשי, שמייצג גם את האנשים שהפסיקו לחפש עבודה בפועל, זינק בחודש שעבר ל-22.8% - מ-8.7% חודש לפני כן. בגולדמן זאקס הזהירו כי שיעור האבטלה הממשי צפוי לטפס לשיא של 35%, זאת בעוד שהתרחיש הגרוע ביותר אליו מתכוננים בבית הלבן מדבר על שיעור אבטלה ממשי של 25%. בבית הלבן גם מקווים שתחל התאוששות בשוק העבודה כבר בקיץ, אולם כלכלנים מזהירים כי יעברו שנים, ואולי אפילו יותר מעשור, לפני ששיעור האבטלה יירד חזרה לרמות שנרשמו לפני המשבר.

 

בגולדמן זאקס מעריכים כי בסוף השנה הנוכחית שיעור האבטלה יחוג סביב 10%, בדומה לרמות שנרשמו במהלך המשבר הפיננסי לפני עשור. לפי התחזיות הללו, גם בסוף השנה הבאה שיעור האבטלה יישאר מעל 8%.

 

התחזית הקודרת מגיעה בעת שמספר מדינות בארה"ב החלו בהליך הפתיחה מחדש של הכלכלות שלהן. בגולדמן ציינו כי יש בכך סיכונים חיוביים ושליליים. לדבריהם, האופן בו חזרו לשגרה בסין מצביע על כך "שאפשר לעשות זאת בקצב מהיר בהרבה". בעוד שיש חשש לגל שני של הדבקות, הבנק פרסם גם תחזית לצמיחת התמ"ג, שמעריכה כי צפויה התאוששות בצורת V כך שברבעון השלישי תירשם צמיחה שנתית של 29%. "תהליך הפתיחה מחדש יצא לדרך במדינות רבות בארה"ב, ואנחנו מאמינים שפעילות כלכלית רבה תחזור במהירות", נכתב בדו"ח של גולדמן.

x