$
קורונה

דוח של ה-OECD: מספר המובטלים במדינות הארגון גדל במרץ ל-37 מיליון

שיעור האבטלה במדינות ה-OECD עלה מ-5.2% בפברואר ל-5.6% במרץ. מדובר בתוספת של 2 מיליון איש, אולם הנתון אינו כולל עובדים שיצאו לחל"ת או מקבלים סיוע ממשלתי. גל הפיטורים בחודש אפריל צפוי להזניק את מספר המובטלים

אדריאן פילוט 19:2913.05.20

מספר המובטלים במדינות המפותחות עלה בחודש מרץ כתוצאה מהקורונה ב-2.1 מיליון איש לעומת פברואר והגיע לכ-37 מיליון איש. כך עולה מדוח התעסוקה החודשית שמפרסם ה-OECD.  שיעור האבטלה במדינות ה-OECD עלה בחודש מרץ מ-5.2% ל-5.6%. 

 

 

 

כלכלני הארגון מציינים כי המספר אינו כולל עובדים שממשיכים לקבל שכר גם על ידי הממשלה (חל"ת) - דוגמת ישראל, שלפי הדוח שיעור האבטלה ממשיך להיות 3.4% מכוח העבודה, כלומר, מיליון הישראלים שיצאו לחל"ת, לא נכללים בחישובים של ה-OECD בדיוק בגלל אותה סיבה שהם אינם נכללים בשיעור האבטלה של הלמ"ס.

 

כלכלני הארגון כותבים: "הנתונים המוקדמים לאפריל מסמנים עלייה חסרת תקדים", כלומר הזינוק החד שחל במרץ  אינו משקף את גל הפיטורים הגדול בחודש אפריל. 

 

 

חנות סגורה, עוד מובטלים חנות סגורה, עוד מובטלים גטי אימג'ס

 

בינתיים, נתונים לשבוע שהסתיים ב -18 באפריל מראים עלייה גדולה באבטלה בארצות הברית ל-14.7% לעומת שיעור אבטלה של 4.4% במרץ. המשמעות היא כי ב-18 הימים הראשונים של אפריל הצטרפו יותר מ-16 מיליון למעגל האבטלה וסך הכול מספר המובטלים כבר הגיע לכ-23.7 מיליון. לפי ערכות מוקדמות, נכון לשבוע הראשון של מאי, ישנם בארה"ב כ-33 מיליון מובטלים.

 

בקנדה כבר זינק שיעור האבטלה באפריל  ל-13%, 7.8% במרץ. עפ"י הדוח שלהב-OECD, בשתי המדינות העלייה שיקפה את הזינוק במספר האנשים שנכללים בקטגוריית "פיטורים זמניים".

 

עוד עולה מהדוח, כי הקורונה פגעה בעולם בעיקר בקבוצות החלשות ביותר: האבטלה נשית עלתה ב-0.5% ל-5.8% לעומת  0.3% בקרב גברים ל-5.3%, ואילו אבטלת צעירים (בין בני 15-24) עלתה ב-1% לרמה של 12.2%.

x