$
קורונה

אובמה נגד טראמפ: הטיפול בקורונה – אסון מוחלט

בשיחה עם אנשי ממשלו שהודלפה לתקשורת נשמע נשיא ארה"ב לשעבר תוקף את מחליפו על ניהול המגפה: "תגובה אנמית, כאוטית ולא אחידה". אובמה תקף גם את החלטת משרד המשפטים לבטל את האישומים נגד יועץ טראמפ ששיקר ל-FBI: "סכנה לשלטון החוק"

ynet 09:1710.05.20
נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה יצא בסוף השבוע בהתקפה נדירה על הנשיא המכהן דונלד טראמפ, וטען כי האופן שבו הוא מנהל את הטיפול במגפת הקורונה הוא "אסון כאוטי מוחלט".

 

אובמה אמר את הדברים בשיחת וידאו שקיים בלילה שבין שישי לשבת (שעון ישראל) עם כ-3,000 חברים ב"התאחדות בוגרי ממשל אובמה", המקבצת אנשים ששירתו בממשל הקודם. בקובץ שמע מהשיחה שהודלף אמש לכלי התקשורת בארה"ב נשמע אובמה קורא לאנשי ממשלו לשעבר להצטרף אליו בתמיכה בג'ו ביידן, שצפוי להיות מועמד הדמוקרטים בבחירות לנשיאות מול טראמפ בנובמבר השנה.

  

אובמה אינו מרבה להתבטא בפומבי בעניין טראמפ, ועד כה הוא נמנע מלהתייחס אל הנשיא גם כשזה האשים את ממשלו שלו, של אובמה, בשלל בעיות הקשורות להתמודדות של ארה"ב כעת עם המגפה, ובראשן המחסור בציוד רפואי.

  

ארה"ב, נזכיר, ניצבת במקום הראשון בעולם במספר הנדבקים בקורונה, כ-1.3 מיליון בני אדם, ובמספר המתים מהנגיף, יותר מ-77 אלף. מבקריו של טראמפ טענו נגדו לאורך החודשיים האחרונים כי למעשה זנח את תפקידו במהלך אחד המשברים הקשים ביותר שידעה ארה"ב במאה השנים האחרונות, ובמקום זאת הותיר למנהיגי המדינות המרכיבות את ארה"ב להתמודד בעצמם עם התפרצות הנגיף ואפילו להיאבק זה בזה כדי לזכות בציוד הרפואי הנחשק.

 

עוד נטען נגד טראמפ כי אחרי שבראשית המגפה המעיט בחשיבות הנגיף הוא בזבז בפברואר זמן יקר, כשהווירוס כבר התפשט באמריקה והממשל לא עשה די כדי לאגור ערכות לבדיקת קורונה וציוד רפואי אחר או לפתח מדיניות כלל-ארצית למלחמה בנגיף.

 

 

ברק אובמה ודונלד טראמפ ברק אובמה ודונלד טראמפ צילום: איי פי, אי פי איי

 

  

"אנחנו נלחמים במגמות שנמשכות כבר זמן רב, ושבמסגרתן להיות אנוכי, לנהוג בשבטיות, להיות מפולגים ולראות אחרים כאויבים זה דבר שהפך להיות דחף חזק יותר בחיים האמריקניים", אמר אובמה לאנשיו לשעבר בשיחה בסוף השבוע. "זו אחת הסיבות לכך שהתגובה למשבר העולמי הזה הייתה כל כך אנמית ולא אחידה. המגפה הזו הייתה גרועה אפילו אם היו מתמודדים איתה הממשלים הטובים ביותר, והיא אסון כאוטי מוחלט כשדפוס החשיבה הזה – 'מה יוצא לי מזה?' ו'לעזאזל עם כל השאר' – כשדפוס החשיבה הזה ננקט בממשל שלנו".

 

דוברת הבית הלבן, קיילי מקנאני, אמרה בעקבות דברי אובמה כי תגובתו של טראמפ למשבר הקורונה הייתה "חסרת תקדים" והצילה את חייהם של אמריקנים רבים. "בשעה שהדמוקרטים קידמו ציד מכשפות נגד הנשיא (ניסיון ההדחה שלו בגלל פרשת אוקראינה גייט), הנשיא טראמפ סגר את הגבול לבאים מסין", אמרה. "בזמן שהדמוקרטים עודדו התקהלויות המוניות, הנשיא טראמפ פרס ציוד מגן, מכונות הנשמה וערכות בדיקה ברחבי המדינה".  

 

בשיחה המודלפת תקף אובמה גם את החלטת משרד המשפטים האמריקני בשבוע שעבר לבטל את האישומים נגד מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ שהודה כי שיקר ל-FBI בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות. אובמה אמר כי החלטת המשרד מסכנת את שלטון החוק בארה"ב. "זה סוג הדברים שבהם אתה מתחיל לדאוג שנורמות בסיסיות – לא רק נורמות מוסדיות, אלא ההבנה הבסיסית שלנו את שלטון החוק – בסכנה", אמר אובמה. "אני מקווה שכולכם מרגישים את אותה תחושת דחיפות שאני מרגיש".

 

x