$
תעשייה ופיננסים

משבר הקורונה

הפוך באפט, הפוך: המיליארדר המצרי שרוצה לקנות חברות תעופה

אחרי שברקשייר האת'וויי מכרה את כל אחזקותיה בחברות תעופה, אומר נג'יב סוויריס ל-CNBC: "בכל משבר יש הזדמנות. אפשר לקנות חברת תעופה עבור דולר אחד אם סופגים את החובות שלה"

שירות כלכליסט 13:0006.05.20
המיליארדר המצרי נג'יב סוויריס הביע דעה מנוגדת לזו של המשקיע האמריקאי וורן באפט, והכריז כי בכוונתו לרכוש מניות של חברות תעופה. בסוף השבוע נחשף כי ברקשייר האת'וויי של באפט מכרה את כל האחזקות שלה בחברות תעופה.

 

 

סוויריס, היו"ר והמנכ"ל של אורסקום אינווסטמנט הולדינג (Orascom Investment Holding) והמשקיע הזר היחיד בצפון קוריאה שמורשה להחזיק רישיון טלקום במדינה, אמר בריאיון ל-CNBC כי הוא רואה הזדמנויות בחברות התעופה וכן גם בסקטור התיירות, המלונות והאינטרנט. "בכל משבר יש הזדמנות", אמר. "אפשר ללכת ולקנות חברת תעופה עבור דולר אחד אם סופגים את החובות שלה".

 

"טראמפ צודק"

 

משבר הקורונה הוביל לעצירה כמעט מוחלטת של טיסות כך שמניות חברות התעופה בארה"ב צנחו ב-95%. סוויריס הוסיף כי הוא מסכים עם גישתו השנויה במחלוקת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שפועל לפתיחה מחודשת של הכלכלה. "זו אחת הפעמים הבודדות שטראמפ צודק", הסביר. "לא בטוח שימצאו תרופה, ולא בטוח שימצאו חיסון אז כמה זמן מצפים שנהיה בכלא בבית שלנו?"

  

סוויריס סוויריס צילום: גטי אימג'ס

 

 

סוויריס התייחס בריאיון גם למחירי הנפט. לדבריו, מלחמת המחירים המתפתחת בין סעודיה ורוסיה היא מאמץ "מחושב" של השתיים להרוג את תעשיית פצלי הנפט האמריקאית. עוד הדגיש כי לדעתו הסעודים צודקים בגישתם לנפט בטווח הארוך.

 

במרץ לא הושגה הסכמה בין המדינות החברות באופ"ק ורוסיה על קיצוץ בייצור, ובחודש שעבר המחירים צנחו לשפל של 18 שנה. בעקבות זאת, הוחלט בסופו של דבר על קיצוץ של 9.7 מיליון חביות ביום, המקביל ל-10% מהייצור העולמי - הקיצוץ הגדול ביותר בהיסטוריה.

 

"אני חושב שזה היה צעד מחושב", הדגיש סוויריס. "אני חושב שהם ידעו שזה מה שיקרה והם עדיין החליטו לעשות את זה כי אחרי שיחסלו את המתחרה המחירים יעלו מעל לרמה של 50 או 60 דולר לחבית. אני בכלל מאמין שעוד 18 חודשים מעכשיו הנפט יטפס ל-100 דולר לחבית".  

x