$
קורונה

משבר הקורונה

טראמפ מאיים במכסים חדשים על סין; הנציבות האירופית: לחקור את מקור הקורונה

הנשיא האמריקאי נשאל האם ישקול את הפסקת תשלומי החוב של ארה"ב לסין, ואמר: "אני יכול לעשות את זה אחרת, פשוט על ידי הטלת מכסים"; נשיאת הנציבות האירופית קוראת לחקור את מקור נגיף הקורונה בשיתוף עם סין

שירות כלכליסט 10:0401.05.20

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש  (ה') שעסקת הסחר שהשיג עם סין היא בעלת חשיבות משנית כרגע לעומת מגפת הקורונה, ואיים בהטלת מכסים חדשים על מוצרים סיניים, בעוד ממשלו מתכנן צעדי תגובה נגד בייג'ינג על התנהלותה לנוכח התפרצות המגפה.

 

 

 

דבריו של טראמפ משקפים את תסכולו הגובר מהממשל הסיני בכל הנוגע למגפה, אשר עלתה בחיי עשרות אלפי בני אדם בארה"ב לבדה, הביאה למשבר כלכלי ומאיימת על סיכויי בחירתו מחדש בנובמבר.

 

לפי דיווחים, פקידים המקורבים לנושא אמרו שעל השולחן נמצאות שלל דרכי תגובה אפשריות נגד סין, אולם הדיונים בנושא נמצאים בשלב מוקדם. "מתנהל דיון לגבי כמה קשה לפגוע בסין ואיך לדאוג שזה יהיה מידתי", אמר אחד מהם.

 

טראמפ הבהיר שבמוקד מעייניו כרגע נמצא תפקידה של סין בהתפשטות הנגיף, וזאת על חשבון מאמציו ליצור הסכם סחר עם בייג'ינג.

  

נשיא סין שי ג’ינפינג ונשיא ארה”ב דונלד טראמפ (ארכיון) נשיא סין שי ג’ינפינג ונשיא ארה”ב דונלד טראמפ (ארכיון) צילום: רויטרס

 

ה"וושינגטון פוסט" פרסם אתמול כי כמה פקידים דנו ברעיון של ביטול חלק מהחוב המסיבי של ארה"ב כלפי סין, כדרך לפגוע בבייג'ינג בתגובה על ההסתרה כביכול שנקטה לגבי הקורונה והתפשטותה. יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ, לארי קודלו, דחה את הדיווח: "מחויבויות החוב של ארה"ב הן קדושות. נקודה".

 

כשנשאל האם ישקול את הפסקת תשלומי החוב של ארה"ב לסין, כדרך להעניש את בייג'ינג, טראמפ אמר: "אני יכול לעשות את זה אחרת. אני יכול לעשות את אותו דבר, אבל אפילו בשביל יותר כסף, פשוט באמצעות הטלת מכסים".

 

יצוין כי סוכנות ריגול אמריקאית בכירה הודיעה שקהילת המודיעין האמריקאית אינה מאמינה שהנגיף הוא מעשה ידי אדם, או שהוא שונה גנטית בידי אדם.

 

טראמפ אמר עוד הלילה כי הוא משוכנע שמקור נגיף הקורונה הוא במעבדה לנגיפים בעיר ווהאן בסין. בתשובה על השאלה אם הוא ראה ראיות שהוכיחו לו "בסבירות גבוהה" כי זהו מקור הנגיף השיב "כן", אך לא ציין מהן הראיות שהוצגו לו ואמר כי הוא "לא רשאי" לפרט בעניין.

  

הנציבות האירופית: לחקור את מקור הקורונה

 

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הצטרפה לקריאות לפתוח בחקירה לגבי מקור נגיף הקורונה, ואמרה שסין צריכה להיות מעורבת גם היא בתהליך.

 

מחוקקים במדינות כמו גרמניה, שבדיה ואוסטרליה קראו לחקירה סביב האופן שבו החל הנגיף להדביק בני אדם ומקורו. עד כה נדבקו בקורונה 3.2 מיליון איש ברחבי העולם, ו-230 אלף מתו ממנו. 

 

 

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין צילום: רויטרס

 

פון ליין אמרה ל-CNBC שהיתה רוצה לראות את סין עובדת יחד עם הארגון שלה, ואחרים, כדי לברר את נסיבות הופעת הנגיף. "אני חושבת שזה חשוב לכל העולם. אי אפשר לדעת מתי הנגיף הבא יכה, וכולנו רוצים שעד הפעם הבאה נלמד לקח ונקים מערכת התראה מוקדמת שבאמת עובדת, וכל העולם יכול לתרום לכך". היא קראה ליותר שקיפות בעתיד, ואמרה שממשלות צריכות להסיק מסקנות מהמשבר הנוכחי. "אחד השיעורים מהמגפה הזאת היא שאנחנו צריכים מידע יותר מהימן, וכן גוף מרכזי שירכז וינתח את המידע שנאסף כדי שמנגנון ההתראה המוקדמת יהיה יעיל", אמרה נשיאת הנציבות האירופית.

 

כשנשאלה לגבי האפשרות שחקירה תשפיע לרעה על היחסים עם סין, היא חלקה על כך: "אינני חושבת כך, כי זה האינטרס של כולנו".

 

 

x