$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

בנקים אמריקאיים נסוגים מהלוואות לחברות באירופה

בנקאים וחברות מובילות, מאדידס ועד טיסנקרופ, מתריעים כי וול סטריט מתכנסת לשוק המקומי. יועץ בכיר: "זה לא אקראי, יש כאן דפוס ברור"

אולאף סטורבק, סטיבן מוריס ולורה נונאן, פייננשל טיימס 08:2427.04.20

בנקים אמריקאיים נסוגים ממתן הלוואות לחברות אירופיות במהלך מגפת הקורונה, ומציתים בכך חששות כי בנקי וול סטריט מתכנסים בשקט לשוק הביתי שלהם, כפי שעשו במשבר הפיננסי הגלובלי הקודם.

 

 

 

בנקאים, יועצים ובכירים בחברות גלובליות מציינים כי הבנקים האמריקאיים מפגינים זהירות יתרה בשבועות האחרונים במתן ערבויות והלוואות ללקוחות תאגידיים גדולים, אם במסגרת סינדיקציות של בנקים ואם כהסכם דו־צדדי.

 

בגרמניה, ג'יי.פי מורגן נסוג באחרונה מדיונים על הקצאת אשראי נוסף ל־BASF, חברת הכימיקלים הגדולה בעולם. כך לפי גורמים המעורבים בדיונים. בדומה, בנק אוף אמריקה ( (BoA) הלווה שיעור נמוך במחצית לעומת שישה בנקים בינלאומיים אחרים ששימשו כחתמים להלוואה בערבות ממשלתית בהיקף של 3 מיליארד יורו לענקית ציוד הספורט אדידס.

 

 

גולדמן זאקס, שהיה החודש אחד החתמים בהלוואה בהיקף של 3.5 מיליארד יורו ליצרנית כלי הרכב האיטלקית־אמריקאית פיאט קרייזלר, לא השתתף באופן דומה בהלוואה בהיקף של 12 מיליארד דולר עבור היריבה הגרמנית והלקוחה הוותיקה דיימלר. במקומו נכנסו בנקים אחרים.

 

"אנחנו עדים באופן גובר והולך לגישת 'אמריקה תחילה' בקרב בנקים אמריקאיים", ציין יועץ המעורב באופן ישיר במשא ומתן בין בנקים לתאגידים בגרמניה. "לא מדובר במקרים אקראיים, יש כאן דפוס ברור".

 

ברבעון הראשון, הנתח המצרפי של חמשת הבנקים הגדולים בארה"ב בהלוואות שהוקצו בגרמניה צנח ביותר משליש ל־14.6%, כך לפי נתוני רפיניטיב.

 

"כל בנק נמצא תחת העין הבוחנת של הרגולטורים המקומיים, שבעתות משבר מפלים באופן בולט לטובת הזירה הביתית", ציין יאן פיטר קראנן, ראש המרכז ללימודים פיננסיים באוניברסיטת פרנקפורט. "הדבר הזה משפיע באופן משמעותי על ניהול סיכונים וחשיפה אזורית, ובא על חשבון הלקוחות מעבר לים".

 

גרמניה מתנה הלוואות

 

הטרנד לא נעלם מעיני הרגולטורים באירופה. "קיבלנו הרבה איתותים לכך שבנקים זרים מתחילים לסגת מהשוק הגרמני", אמר גורם רשמי בכיר בגוף רגולטורי. "אנחנו לא יכולים לחייב אותם להלוות". ג'יי.פי מורגן נסוג מחבילת חילוץ בהיקף 324 מיליון ליש"ט שהועברה ל־SSP הבריטית, המפעילה שטחים קמעונאיים בנמלי תעופה זאת, אף שהוא משמש כברוקר של החברה.

 

ג'יי.פי מורגן ו־BoA דחו בקשה להלוואה קצרת מועד של קבוצת ההוצאה לאור והאירועים אינפורמה, ולא נמנו עם החתמים בהנפקת מניות בהיקף של מיליארד ליש"ט. זאת, אף ש־BoA משמש כברוקר של החברה הבריטית זה עשור. הבנק סירב גם לקחת חלק בגיוס הון פוטנציאלי עבור רשת בתי הקולנוע סינוורלד שנקלעה לקשיים.

 

 

חנות של אדידס בברלין חנות של אדידס בברלין צילום: אי פי איי

 

הירידה בהיקף ההלוואות מעוררת דאגה באירופה לגבי מידת המהימנות של בנקים אמריקאיים בעת משבר. אחת הסיבות לכך שהממשל הגרמני תמך בשנה שעברה בשיחות המיזוג בין דויטשה בנק למתחרה המקומי קומרצבנק, היתה השאיפה לכונן "מלווה לאומי" שיוכל להמשיך ולהקצות הלוואות בעתות משבר.

 

חברות גרמניות שמעוניינות לקבל הלוואות גדולות בערבות ממשלתית נקלעו לקושי משמעותי, משום שהן זקוקות לתמיכה של קבוצת הלווים הקיימת על מנת לקבל גישה לבנק הפיתוח הממשלתי KfW.

 

KfW יכול לערוב לכל היותר ל־80% מההלוואות החדשות, אך הוא עומד על כך שבנקים במגזר הפרטי ייקחו על עצמם את 20% הנותרים ובמקביל יערבו לקווי אשראי קיימים, שיש לנצלם בשלב הראשון.

 

"אם בנק אחד בסינדיקציה קיימת נסוג, מלבד העובדה שאחרים צריכים למלא את החלל שהותיר, ייתכן שכמה מהם ירצו לסגת גם", ציין גורם המקורב למהלכים מסוג זה.

בעוד חברת תיקי הנסיעות Tui ויצרנית הלבשת הספורט אדידס הצליחו בסופו של דבר לקבל הלוואות בערבות ממשלתית, כ־20 חברות בלו־צ'יפ עדיין מקיימות דיונים עם מלווים. דיונים לגבי הלוואה לענקית הפלדה טיסנקרופ, בערבות של KfW, הוקפאו, בשעה שהצדדים ממתינים להתחייבויות מג'יי.פי מורגן וגולדמן זאקס. כך לפי שני גורמים המקורבים לנושא.

 

שולי רווח נמוכים באירופה

 

BoA, גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגן הדגישו כי הגדילו את היקף הלוואותיהם בעולם בשבועות האחרונים. בעוד הנתונים מראים כי הנתח של BoA בהלוואות של סינדיקציות בנקים רשם ירידה, הבנק האמריקאי הדגיש כי דורג שני בטבלאות האג"ח הנקובות ביורו מאז 18 במרץ, אז נפתחו מחדש השווקים לאחר ההלם הראשוני של מגפת הקורונה.

 

"הקצינו אשראי חדש בהיקף של יותר מ־25 מיליארד דולר ללקוחות בחודש מרץ בלבד, וכמעט מחצית הסכום הזה היה באירופה", מסר ג'יי.פי מורגן. "המחויבות שלנו לחברות באזור לא השתנתה". בכירים בבנקים בארה"ב מסרו כי בהשוואה ללקוחות אמריקאיים, חברות אירופיות ניצלו יותר את קווי האשראי שלהן ובכך הפחיתו את תיאבון הבנקים להלוואות נוספות. חברות אלה מעוניינות בהלוואות ארוכות טווח, לעומת האמריקאיות שמשתמשות בהלוואות הבנקאיות כ"גשר לשווקים".

 

בכיר אירופי בבנק אמריקאי ציין: "השיקולים זהים עבור כל הלקוחות שלנו, וגיאוגרפיה לא משחקת תפקיד". עם זאת, הבכיר הוסיף כי שולי הרווח על הלוואות גבוהים הרבה יותר בארה"ב מאשר באירופה, ודפי המאזנים של הבנקים הם משאב שהופך פחות זמין. בנקאים אמריקאיים סבורים כי המלווים האירופיים פועלים באופן "חסר אחריות", ומעמיסים על דפי המאזנים החלשים שלהם עוד ועוד הלוואות מסוכנות שעלולות להפוך לבעיה בשנים הבאות.

 

 

 

x