$
קורונה

אירופה מתחילה להתאושש: בדנמרק שוב מסתפרים, בצ'כיה מתקיימות חתונות

שתי המדינות שהיו בין הראשונות לאמץ הגבלות נוקשות בצל הקורונה שבות בהדרגתיות לשגרה. אתר ניהול התורים הגדול בדנמרק קרס עם חזרת המספרות לפעילות, הממשלה הבטיחה פיצויים למי שחושש לשוב לעבודה

נועם אוסטפלד 21:3320.04.20

 מגפת הקורונה שאילצה מיליוני אנשים בעולם לחיות תחת סגר עדיין מוסיפה לגבות קורבנות, אך קצב התפשטותה מאט במדינות רבות, וממשלות כבר מתחילות להראות ניצני התאוששות.

 

סגירת מוסדות חינוך היא בין ההגבלות הראשונות שהטילו מדינות, והמהלך היווה את אחד הסימנים הראשונים לכך שהטיפול במגפה נלקח ברצינות. דנמרק, שהיתה בין החלוצות באירופה והגבילה את התנועה בשטחה כבר ב־12 במרץ, היא כעת בין הראשונות להקל בהגבלות. ביום רביעי שעבר היא פתחה מחדש את כל מסגרות החינוך עד גיל 11 ואתמול שבו לעבודתם גם מורי הנהיגה.

 

גם השכנה נורבגיה מקלה בהגבלות, כאשר ב־15 באפריל שבו הפעוטונים לפעילות. אתמול הצטרפו גם הגנים למתכונת עבודה רגילה ובהמשך החודש ישובו למסגרותיהם גם תלמידי בתי הספר היסודיים. בגרמניה נערכים לפתיחת בתי הספר ב־4 במאי ובשוויץ ייפתחו בתי הספר היסודיים ב־11 במאי. התיכונים ומוסדות ההשכלה הגבוה יצטרפו אליהם בתחילת יוני. לעומת זאת, באיטליה, שהיתה בין מוקדי ההתפרצות הראשונים והחריפים באירופה, נערכים לחזרה ללימודים רק בסביבות ספטמבר.

 

 

אתמול נכנסו לתוקף הקלות נוספות בדנמרק כאשר גם רופאי שיניים, פיזיותרפיסטים, כירופרקטים ופסיכולוגים שבו לעבודתם. גם עובדי הטיפוח חזרו לעבודה במדינה. כך למשל, מספרות, סלוני יופי ומסאז', וגם מכוני קעקועים ופירסינג נפתחו מחדש. ההודעה על המהלך הביאה לקריסתו של אתר ניהול התורים למספרות הגדול במדינה, ordering.nu. לצד זאת, היו גם מי שביקרו את ההחלטה שכן עבודתם של מרבית בעלי המקצוע ששבו לשגרה דורשת מגע קרוב עם הלקוחות.

 

פרופסור אלן ראנדרופ תומסן מאוניברסיטת קופנהגן, המתמחה בחקר נגיפים, וצוטט ברשת בי.בי.סי טען כי דווקא פתיחת בתי הקפה מסוכנת יותר כי בהם מתקהלים יותר לקוחות מאשר אצל רופאי השיניים או המספרות. לאור המחלוקת, הממשלה הדנית הדגישה כי מי שלא מרגיש בנוח לחזור לעבודתו כעת, יוכל עדיין לקבל פיצויים מהממשלה.

 

ספרית דנית מקבלת את הלקוח הראשון שלה אתמול ספרית דנית מקבלת את הלקוח הראשון שלה אתמול צילום: AFP

 

בצ'כיה, שהיתה גם היא בין הראשונות להציג הגבלות מחמירות, מספר מקרי הקורונה נמצא בנסיגה והממשל הודיע כי הצליח להשתלט על המחלה. כעת, על אף חילוקי דעות בממשלה, הוחלט להחיל תוכנית הקלות זהירה בת חמישה שלבים.

 

היום יצא לדרכו השלב הראשון, במסגרתו הותרו מכירות ותצוגות רכב, חתונות עד עשרה משתתפים, ופעילותם של בעלי מלאכה כמו סנדלרים, מנעולנים ואיכרים. בשבוע הבא יחזרו לפעילות חנויות ששטחן אינו עולה על 200 מ"ר וב־11 יורחב הטווח ל־1,000 מ"ר. באותו המועד ישוב לפעול גם מכוני הכושר. בהמשך החודש תותר חזרת בתי הקפה והמסעדות כמו גם המוזיאונים וגלריות האומנות. בשלב האחרון שמיועד ל־8 ביוני, ייפתח כל שאר המשק.

x