$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

בחסות הקורונה: מתגבר הרס יערות הגשם באמזונס לשיא של יותר מעשור

עבריינים מנצלים את המגפה העולמית כדי לכרות עצים ולהשתלט על קרקעות באמזונס, לאחר שהסוכנות להגנת הסביבה של ברזיל צמצמה את היקף פעילותה בעקבות התפרצות הקורונה. בשנה האחרונה נמחקו מיערות הגשם כ-9,000 קמ"ר - השטח הגדול ביותר שאבד באזור זה בתקופה של 12 חודשים מאז מאי 2008

עומר כביר 11:5119.04.20
העולם אולי נמצא בהפוגה, כשמרבית אוכלוסיית המערב חיה לאחרונה בסוג כלשהו של סגר, הפעילות הכלכלית במדינות רבות משותקת, והתיירות הבינלאומית כמעט שלא קיימת. אבל יש פעולה אחת שלא יצאה להפסקה ואף נמצאת במגמת התגברות: הרס יער הגשם באמזונס, שנמצא בימים אלה בשיא של יותר מעשור, בעקבות המשך פעולות כמו כריתת עצים בלתי חוקית ובירוא שטחים.

 

לפי ניתוח שביצע אתר Mongabay על סמך נתונים של המכון הלאומי לחקר החלל בברזיל, בשנה האחרונה נמחק מיער הגשם שטח של 9,152 קמ"ר. לשם השוואה, השטח הזה גדול יותר מהפארק הלאומי ילוסטון בארה"ב. מדובר בהיקף השטח הגדול ביותר שאבד בתקופה של 12 חודשים, מאז 12 החודשים שהסתיימו במאי 2008.

 

שריפות ענק באמזונס ב-2019. שטחים עצומים נכחדו שריפות ענק באמזונס ב-2019. שטחים עצומים נכחדו צילום: רויטרס

בחודש מרץ בלבד איבד האמזונס שטח של 327 קמ"ר. מתחילת השנה אבדו 796 קמ"ר, עלייה של 55% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. חלק גדול מהאובדן מיוחס, בין השאר, לשריפות הענק שכיסו את האמזונס ב-2019.

 

הנתונים החדשים מעלים חשש שעבריינים מנצלים את המגפה העולמית כדי לכרות עצים ולהשתלט על קרקעות. זאת, מכיוון ש-IBAMA, הסוכנות להגנת הסביבה של ברזיל, נאלצה לצמצם את היקף פעילותה ואת מאמצי אכיפת החוק שלה – מה שיצר הזדמנויות חדשות לפלישה לשטחים מוגנים.

 

לפי דיווחים, קבוצה של ילידים בני הקריפונה התלוננו בפני הרשויות על בירוא יערות בשטח השמורה שלהם במדינת רונדוניה בברזיל, בעוד שכריית זהב בלתי-חוקית מתבצעת בטריטוריה של בני הינומאני בצפון המדינה.

 

 

x