$
קורונה

הראשונה באירופה: דנמרק פתחה גני ילדים ובתיה"ס יסודיים

מוסדות החינוך בגילאים אלו, שהיו סגורים עקב המאבק בהתפשטות הקורונה, נפתחים בהדרגה ותחת מגבלות עד ה-20 בחודש; חטיבות הביניים והתיכונים יחזרו ללימודים רק ב-10 במאי; חלק מההורים התנגדו לפתיחת בתי הספר מחדש, ועצומה שכונתה "הילד שלי לא שפן ניסיונות" צברה עד כה כ-18 אלף חתימות

שירות כלכליסט 14:2215.04.20

הראשונה באירופה: פעוטונים, גני ילדים ובתי ספר יסודיים נפתחו מחדש בדנמרק, זאת לאחר שנסגרו ב-12 במרץ במאמץ לרסן את מגיפת הקורונה.

 

 

 

עם זאת, השיעורים מתחדשים רק בכמחצית מהרשויות המקומיות במדינה ובכ-35% מבתי הספר בקופנהגן, שכן אחרים ביקשו עוד זמן הסתגלות. כל המוסדות בגילאים אלה צפויים להיפתח מחדש עד ה-20 באפריל. תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים, ימשיכו בשיעורים מרוחקים וצפויים לחזור לכיתות רק ב-10 במאי.

 

רה"מ בביקור רה"מ בביקור צילום: איי פי

 

ראשת ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן (Mette Frederiksen), ערכה ביקור מפתיע ב- Lykebo Skole בוואלבי מחוץ לקופנהגן כדי לצפות באירוע.

 

"אני מאוד מתרשמת", אמרה במהלך הביקור, "הילדים שמחים מאוד לראות שוב את חבריהם לכיתה". פרדריקסן הוסיפה כי הבינה שאמצעי הזהירות הנוספים סביב הפתיחה המחודשת היוו "טרחה" הן להורים והן לילדים.

 

בתחילת אפריל הודיעה הממשלה כי בתי ספר ייפתחו מחדש "בתנאי שכולם ישמרו על מרחק וירחצו את ידיהם". בתי הספר נדרשים להקפיד על שמירת מרחק של שני מטר בין שולחנות התלמידים בכיתות, וההפסקות יאורגנו כך שיצאו אליהן קבוצות קטנות של תלמידים. על מנת לדבוק בהנחיות, בתי ספר רבים מעדיפים שיעורים מחוץ לכיתות, אך אפשרות זו מהווה אתגר לבתי הספר באזורים העירוניים.

 

חלק מההורים התנגדו לפתיחת בתי הספר מחדש, ועצומה שכונתה "הילד שלי לא שפן ניסיונות" צברה עד כה כ-18 אלף חתימות.

 

הנריק וילהמסן, מנהל בית ספר במחוז נורברו, אמר כי הצפי הוא ש"הרבה מאוד ילדים ישארו בבית".

 

נכון ליום שלישי, נרשמו בדנמרק 6,691 מקרים מאומתים של הנגיף החדש ו-299 מקרי מוות. המדינה אסרה על התכנסויות של יותר מעשרה אנשים וסגרה בארים, מסעדות, מספרות, קניונים ומועדונים.

 

לפני דנמרק הייתה אוסטריה המדינה האירופית הראשונה שחשפה את מפת הדרכים שלה לחזרה ל "נורמליות החדשה". ביום שלישי, היא אפשרה לחנויות קטנות שאינן  מוכרות מזון להיפתח, תוך שמירה על כללי ריחוק, כאשר חבישת מסכות בחנויות ובתחבורה ציבורית היא חובה. אוסטריה מתכננת לשמור על בתי ספר, בתי קפה ומסעדות סגורים עד אמצע מאי לפחות.

x