$
קורונה

משבר הקורונה

דנמרק ואוסטריה מגיחות מהסגר, אבל עם רגל על הברקס

חודש לאחר שנסגרו לפעילות, אוסטריה תשחרר מחר מהסגר חנויות ששטחן קטן מ־400 מ"ר ודנמרק תחזיר למערכת החינוך ילדים מתחת לגיל 11. קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ: "אם המספרים יראו שלא הצלחנו, נפעיל את מעצור החירום"

תמר טוניק 07:0913.04.20

דנמרק ואוסטריה יהיו השבוע חלוצות אירופיות ביציאה הדרגתית מהסגר שהטילו בחודש שעבר בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. ראשונה להקל את המגבלות תהיה אוסטריה, עם פתיחה הדרגתית של חנויות מסוימות החל ממחר. דנמרק, שהיתה מהראשונות באירופה שהטילו מגבלות, עוד ב־11 במרץ, תצטרף מחרתיים להקלות, עם פתיחה של מסגרות החינוך לילדים עד גיל 11, אחרי חודש של השבתה.

 

על פי הודעות הממשלות, המהלכים יתבצעו באופן מבוקר מאוד ותישקל נסיגה מהם במקרה של האצה מחודשת בקצב ההדבקה. "חשוב מאוד שלא נחזיק את דנמרק סגורה לפרק זמן ארוך מהנדרש", אמרה בשבוע שעבר ראשת הממשלה מטה פרדריקסן. אף שנראה בשלב זה כי המגפה נמצאת תחת שליטה, המהלכים יהיו אטיים וזהירים, "בדומה להליכה על חבל", ציינה. "אם נשחרר את דנמרק מהר מדי, אנחנו מסתכנים בזינוק בקצב ההדבקות ונצטרך לסגור אותה מחדש", צוטטה פרדריקסן ברשת בי.בי.סי. ההקלות לא יכללו בשלב זה פתיחה מחודשת של גבולות דנמרק, שאותם היא סגרה ב־13 במרץ. גם נורבגיה מתכננת חזרה לפעילות של מערכת החינוך לגיל הרך ב־20 באפריל, כאשר בתי הספר היסודיים ייפתחו שבוע לאחר מכן.

 

באוסטריה חנויות מסוימות ייפתחו לפעילות, אף כי תחת הגבלות, ורק בחודש הבא צפויה פתיחתם המחודשת של מסעדות ובתי מלון. קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ אמר בשבוע שעבר, כי בשלב ראשון מתכננת ממשלתו לפתוח מחדש חנויות ששטחן קטן מ־400 מ"ר, זאת נוסף על משתלות וחנויות "עשה־זאת־בעצמך". מספר האנשים המורשים להיכנס לחנויות יוגבל ללקוח אחד לכל 20 מ"ר, והם יחויבו לעטות מסכות.

 

דנמרק החמירה פחות

 

רשויות אוסטריה שואפות לפתוח מחדש את כלל החנויות ב־1 במאי, כולל קניונים ומספרות, אך בתי ספר, מכוני כושר, מסעדות ובתי מלון לא ייפתחו לפני אמצע מאי, ואירועים המוניים לא יתאפשרו לפני סוף יוני. החלטה סופית על חזרה הדרגתית לשגרה בתחומים אלה צפויה להתקבל בסוף אפריל.

 

"אחרי שנפתח מחדש את החנויות הקטנות, אנחנו נפקח על המצב באופן הדוק", אמר קורץ. "אם המספרים ימשיכו לאפשר זאת, השלב הבא יתבצע ב־1 במאי. אם ניווכח שלא הצלחנו, נפעיל את מעצור החירום", הדגיש. אוסטריה נמצאת תחת סגר מאז 16 במרץ, הכולל סגירת עסקים לא חיוניים ואיסור על קיום מפגשים עם יותר משני משתתפים שאינם מתגוררים באותו משק בית. מוקדי הדבקה חמורים במחוז טירול נסגרו שלושה ימים קודם לכן.

 

דנמרק, שהורתה בחודש האחרון על עבודה מהבית אך התירה קיום מפגשים של עד עשרה אנשים, היתה מהמחמירות פחות מבין מדינות אירופה. כך, למשל, בניגוד לבריטניה וצרפת, היא לא כפתה עוצר. אך בשורה התחתונה, לקראת החזרה לשגרה השבוע, עקומת ההדבקה הדנית ושיעורי התמותה הנמוכים שרשמה מוכיחים כי הסגר המוקדם שהטילה השתלם. "אני סבור שאנחנו מוכנים כעת לשחרור מבוקר של הסגר", אמר לבי.בי.סי יורן קולמוס, מומחה למיקרוביולוגיה קלינית מאוניברסיטת דרום דנמרק.

 

5,996 מקרים של הדבקות ו־260 מקרי תמותה דווחו בדנמרק נכון ל־11 באפריל, ומתחילת החודש נרשמה צניחה באשפוזים של חולי קורונה ובהיקף המאושפזים בטיפול נמרץ. "יש לנו עדיין שפע של יכולת תפוסה, מבחינת מיטות רגילות, מיטות אשפוז נמרץ ומכונות הנשמה", ציין קולמוס. "עם זאת, המדינה צריכה להיות ערוכה ל'התלקחויות' פוטנציאליות. פירושו של דבר שעלינו להוסיף ולשכלל את היכולת לקיים בדיקות".

 

מרחק רב בין התלמידים

 

ההנחיות החדשות לשגרת קורונה בבתי הספר טרם גובשו סופית, אף כי ברור שיידרשו מרחק רב יותר בין התלמידים והקפדה על נוהלי היגיינה מחמירים, כמו גם הגדלת מספר השיעורים המתקיימים תחת כיפת השמיים. "זה לא ייראה כמו יום רגיל בבית הספר", ציינה דורטה לנדה, סגנית נשיא ארגון המורים הדני. "חברי הארגון הציגו שאלות רבות לגבי אופן ההתנהלות הבטוח ביותר, ואין בית ספר אחד דומה למשנהו", סיכמה.

 

ההקלות יוצאות לדרך בשתי המדינות האירופיות ברקע פרסום תוצאות מדגם חדש, המוכיח את החשיבות הרבה בשמירה על נוהלי הזהירות על מנת למנוע התפרצות מחודשת. על פי ממצאי המדגם שהובילה חברת הסקרים Sora בשיתוף עם ממשלת אוסטריה והצלב האדום, פחות מ־1% מאוכלוסיית אוסטריה "נדבקו באופן אקוטי". הגדרה זו מתארת הדבקה פתאומית בנגיף, המוגבלת בזמן. המדגם, הראשון מסוגו באירופה מאז פרצה המגפה, נערך בקרב 1,500 אנשים ואפשר להעריך את הנוכחות של הדבקות בקרב מי שלא היו מאושפזים בתחילת אפריל. אם ישוחזר במדינות אחרות, מדגם כזה עשוי לגנוז את התקווה של ממשלות להסתמכות על "חסינות עדר" כאמצעי לתזמן את הסרתו של סגר.

 

כריסטוף הופינגר, ממייסדי Sora, אמר כי בהסתמך על ממצאי המחקר, "0.33% מאוכלוסיית אוסטריה הודבקו באופן אקוטי נכון לתחילת אפריל", כאשר סטיית התקן מעמידה נתון זה על 0.12%-0.76%. חוקרים הדגישו במקביל כי המחקר מספק "הצצה" בלבד ואינו מביא בחשבון הדבקות א־סימפטומטיות או אנשים שפיתחו חסינות.

 

כרכרה מובילה משלוחי מזון בווינה, בשבוע שעבר. אירועים המוניים, רק מסוף יוני כרכרה מובילה משלוחי מזון בווינה, בשבוע שעבר. אירועים המוניים, רק מסוף יוני צילום: רויטרס

 

x