$
קורונה

משבר הקורונה

איסלנד: חצי מהנדבקים בקורונה לא פיתחו תסמינים

איסלנד כבר בדקה 10% מאוכלוסייתה - השיעור הגבוה ביותר מבין כל מדינות העולם - והנתון הנוכחי כפול מההערכה של המרכז האמריקאי למניעת ובקרת מחלות, לפיו רק אחד מכל ארבעה אנשים לא מפתח תסמינים. "איסלנד היא ככל הנראה אחת מחמש המעבדות החיות הטובות ביותר שיש לנו בעולם על נגיף הקורונה"

שירות כלכליסט 21:0310.04.20

ביג דאטה, או בעברית - נתוני עתק, יכולים להגיע לעתים דווקא ממקומות קטנים. המיקום המבודד של איסלנד ואוכלוסייתה הקטנה פירושם שמידע חיוני על נגיף הקורונה החדש יוצא מהאי - במיוחד בהתחשב בעובדה שהיא כבר בדקה 10% מכלל האוכלוסייה - יותר מכל מדינה אחרת בעולם, כך על פי USA Today.

 

והממצא הכי מפחיד: בכל רגע נתון, כמחצית מהאנשים שנדבקו בנגיף - ולא יודעים זאת - לא מפתחים תסמינים כלל. הנתון הוא כפול מההערכה של המרכז האמריקאי למניעת ובקרת מחלות (CDC), לפיה אחד מכל ארבעה חולי קורונה לא מפתח תסמינים.

 

אתר הסטטיסטיקות המקוון Worldometer ריכז את מספר בדיקות הקורונה שדיווחה כל מדינה – כ-2.3 מיליון לפי החישובים שלו – שהמשמעות היא כ-7,100 בדיקות לאבחון קורונה לכל מיליון אנשים. לפי אותו המפתח, איסלנד ביצעה 96 אלף בדיקות לכל מיליון איש (אוכלוסייתה של איסלנד - 364,134 בני אדם – היא בגודלה של אוכלוסיית העיר טולסה, אוקלהומה בארה"ב).

איסלנד איסלנד צילום: EPA

 

הנשיא טראמפ אמר במסיבת עיתונאים שערך ב-6 באפריל, שכמעט 2 מיליון אמריקאים, שהם 0.6% מאוכלוסיית ארה"ב נבדקו ל-COVID-19. הדו"ח האחרון של משרד הבריאות האמריקאי הזהיר מפני מחסור בבדיקות וזמני המתנה ארוכים.

 

ראשת הממשלה של איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר ראשת הממשלה של איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר צילום: בלומברג

 

 

"זה אומר שהמידע הכי טוב אודות נגיף הקורונה מגיע מאיסלנד בימים אלה", אמר ג'ון פ.א לואונידיס (John P.A. Ioannidis), פרופסור מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב. לדברי קארי סטפנסון (Kari Stefansson), מנכ"לית deCODE genetics, שמסייעת במערך הבדיקות באיסלנד, איסלנד היא ככל הנראה אחת מחמש המעבדות החיות הטובות ביותר שיש לנו בעולם, בעודה ממשיכה לבדוק אנשים באופן שרירותי.

 

 

איסלנד איסלנד צילום: AP

 

 

ונראה שאכן כך – איסלנד כבר גילתה כמה תגליות חשובות, בהן: בין 0.3% ל-0.8% מאוכלוסיית המדינה נדבקה בקורונה, וכפי שדווח קודם לכן, 50% מהנדבקים שאובחנו כנשאים של הנגיף היו אסימפתותיים (ללא תסמינים) בבדיקתם. "זה מפחיד", אומרת סטפנסון. "הם יכולים להפיץ את הנגיף מבלי לדעת".

 

עם זאת, מאז אמצע מרץ, שיעור ההדבקה באיסלנד בקרב אוכלוסייה שאינה בסיכון נשאר יציב או שאף ירד, מה שמראה כי צעדי הריחוק החברתי והבידוד יעילים. בעוד שאיסלנד לא קבעה סגר מדינתי גורף וחנויות ועסקים רבים עדיין פתוחים, היא אסרה על התקהלויות של יותר מ-20 אנשים. המדינה בעיקר מסתמכת על המשמעת של אזרחיה שמקפידים על בידוד וריחוק חברתי. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) מהיום (ו'), במדינה יש 1,675 מקרי קורונה ועד כה מתו מהנגיף 6 בני אדם ו-751 החלימו.

 

 

x