$
קורונה

האיחוד האירופי: תוכנית סיוע בהיקף חצי טריליון יורו לכלכלות שנפגעו מהמשבר

ההסכמה הגיעה לאחר שבועות ארוכים של התגוששות בצל הקורונה, שחשפו מחלוקות עמוקות בגוש המתקדם למיתון חד. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל: "יש צורך בהול בסולידריות באירופה, שעוברת את אחת משעותיה הקשות, אם לא הקשה ביותר"

שירות כלכליסט 10:1910.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

שרי האוצר של מדינות האיחוד האירופי הסכימו אתמול (ה') על סיוע בהיקף חצי טריליון יורו לכלכלות הגוש שנפגעו מהתפרצות נגיף הקורונה. זאת לאחר שבועות של התגוששות שחשפו מחלוקות עמוקות באיחוד, בעודו מתקדם אל עבר מיתון חד.

 

 

גרמניה וצרפת עמדו על רגליהן האחוריות מול הולנד בנוגע לצימוד בין תנאים כלכליים לאשראי חירום עבור ממשלות שמתמודדות עם השפעות ההתפרצות, זאת לאחר אמירות של איטליה לפיהן מדינות הגוש צריכות להפגין סולידריות.

 

אך ההסכם לא מציין הנפקת חוב משותף לצורך התאוששות כלכלית – משהו שאיטליה, צרפת וספרד תמכו בו, אך מהווה קו אדום עבור גרמניה, הולנד, פינלנד ואוסטריה.

 

    צילום: Jasper Juinen

 

שר האוצר של צרפת ברונו לה מר אמר ש"אירופה הסכימה על התכנית הכלכלית החשובה ביותר בהיסטוריה שלה". מוקדם יותר אתמול הזהיר ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה, שעצם קיומו של האיחוד האירופי יימצא תחת איום אם החברות בו לא יצליחו להתאחד לצורך המלחמה בהתפרצות.

 

במשך שבועות נאבקו מדינות האיחוד כדי להציג חזית משותפת לנוכח התפרצות מגפת ה-COVID19, והתגוששו בנוגע לכסף, ציוד רפואי ותרופות, סגירת גבולות וסחר, על רקע שיחות קשות שחשפו מחלוקות עמוקות.

 

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה אתמול עם קונטה ועם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, שיחה שסללה את הדרך לחתימת ההסכם, אשר יאושר ע"י המנהיגים האירופיים בוועידת וידאו שתתקיים בימים הקרובים. היא אמרה שהיא וקונטה הסכימו על ה"צורך הדחוף בסולידריות באירופה, שעוברת את אחת משעותיה הקשות ביותר, אם לא הקשה ביותר". מרקל הוסיפה כי "גרמניה מוכנה לסולידריות הזאת ומחויבת לה".

x