$
קורונה

הפד חשף את צעדי הסיוע בסך 2.3 טריליון דולר; פאוול: "יש סיכוי להתאוששות טובה אחרי המגפה"

במרכז התוכניות הקמת קרן הלוואות בהיקף של 600 מיליארד דולר לעסקים בינוניים שמחזורם עד 2.5 מיליארד דולר. כמו כן הפד ירכוש עד 500 מיליארד דולר של אג"ח מוניציפליות לטווח קצר. יו"ר הפד ג'רום פאוול: "רוצים לספק הקלה ויציבות בזמן שהאמריקאים בבית"

שירות כלכליסט 17:5909.04.20

הפדרל רזרב הודיע היום (ה') על צעדי הסיוע למשק האמריקאי בהיקף של 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעקבות משבר הקורונה. במקביל אמר היו"ר ג'רום פאוול כי

 

 

בהצהרה לתקשורת אמר יו"ר הפד, ג'רום פאוול, כי בתקופה שבה האמריקאים שוהים בבית, במטרה לעצור את התפשטות הקורונה, הבנק המרכזי מנסה "לספק הקלה ויציבות כמה שיותר".

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: בלומברג, Federal Reserve

 

במרכז התוכניות שעליהן הוכרז היום, הקמת "קרן הלוואות Main Street" קרן חדשה בהיקף של 600 מיליארד דולר, שתציע תמיכה לעסקים בינוניים (עם עד 10,000 עובדים ומחזור של עד 2.5 מיליארד דולר)  באמצעות הלואות ל-4 שנים,  את ההלוואות יעמידו הבנקים, אשר ישמרו על נתח של 5% וימכרו את היתר לפד.

 

כמו כן הפד ירכוש עד 500 מיליארד דולר של אג"ח מוניציפליות לטווח קצר. הפד הפסיק לרכוש אג"ח והודיע שימשיך "לפקח מקרוב" על שוק זה. דבר המעיד על כך שייתכן והוא עשוי לפעול במגזר זה בעתיד.

 

 "יש סיכוי להתאוששות חזקה אחרי המגפה)

  

לאחר הודעת הפד, שחרר יו"ר הפד פאוול במסגרת סמינר מקוון של מכון ברוקינגס. פאוול אמר כי התאוששות הכלכלה לאחר ההשבתה שנכפתה על המשק בעקבות התפשטות נגיף הקורונה "יכולה להיות חזקה", זאת למרות הירידה החדה בתפקוד המשק.

 

בינתיים, הוא אמר כי הבנק המרכזי מחויב לעשות כל שביכולתו על מנת לתמוך בהזרמת מזומנים לעסקים ולמשקי בית הן באמצעות תוכניות מימון והן על ידי שמירה על שיעורי הריבית בסביבות אפס אחוז.

 

"אנחנו בפד עושים ככל שביכולתנו על מנת לכוון את הכלכלה בתקופה הקשה הזו", אמר. "כאשר התפשטות הנגיף תהיה תחת שליטה, עסקים ייפתחו מחדש ואנשים יחזרו לעבוד. ישנן הרבה סיבות להאמין שכאשר יגיע הריבאונד הכלכלי, הוא יכול להיות חזק".

 

בהתייחסו לנתון האבטלה שפורסם היום לפיו מספר דורשי העבודה בארה"ב הגיע ל-6.6 מיליון, ציין פאוול כי הכלכלה האמריקאית היתה חזקה לפני מגפת הקורונה. "נכנסנו לתקופה הסוערת הזו על בסיס כלכלי חזק וזה אמור לעזור לתמוך בהתאוששות", אמר. "בינתיים אנו משתמשים בכלים שלנו כדי לסייע בבניית גשר מהבסיס הכלכלי האיתן עליו נכנסנו למשבר הזה עד למצב של החזרת החוזק הכלכלי בצדו השני”.

 

עם זאת הוא הוסיף כי בעוד שהפד פעל למתן הלוואות, הקונגרס ככל הנראה יהיה זה שיצטרך לספק מזומנים מזומן לחלקים במשק הזקוקים לכך. פאוול חזר על התחייבותו של הפד לשמור על עלויות ההלוואות נמוכות עם הימשכותם של המאמצים לייצב את הכלכלה ולהכניע את הנגיף. "אנחנו מחויבים לשמור גם על השיעורים ברמה נמוכה זו, עד שנהיה בטוחים שהכלכלה יצאה מהסערה ונמצאת בדרך להשגת יעדי התעסוקה והיציבות המקסימלית שהצבנו לנו", אמר.

 

x