שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

דיווח שוטף

יממה קטלנית נוספת באירופה: 833 מתו בצרפת, 439 בבריטניה

באיטליה מתו 636 בני אדם, ועם זאת נרשמה ירידה במספר המקרים החדשים; בניו יורק מתו 599 ביממה האחרונה מהנגיף - מעל 10,000 מתים בארה"ב בסך הכול עד כה מהנגיף; באוסטריה ובגרמניה מתכננים אסטרטגיות יציאה מהסגר; ברוסיה התגלו 1,000 מקרים חדשים ביממה האחרונה; אמא של פפ גווארדיולה מתה מקורונה

כלכליסט ו-ynet 20:4506.04.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהעולם  

 

20:45 - צרפת: 833 מתו מקורונה ביממה האחרונה

 

833 בני אדם מתו מנגיף הקורונה ביממה האחרונה בצרפת. כך מסר שר הבריאות הצרפתי, אוליבייה וראן. הוא ציין כי 605 ממקרי המוות נרשמו בבתי חולים והיתר בבתי אבות. עד כה אובחנו 98,010 בני אדם כחולים בנגיף בצרפת.

 

19:20 - דיווחים מאיטליה, ספרד וארה"ב

 

ארה"ב - מניין המתים כבר עומד היום על 10,366, מניין הנדבקים בנגיף - יותר מ-352 אלף. מושל ניו יורק אנדרו קואומו מסר הערב כי 599 בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה - בדומה למספר אתמול שעמד על 594 מקרי מוות במדינה. בסך הכול עומד מספר המתים בניו יורק על 4,758 בני אדם. עד כה נדבקו בנגיף 130,689 בני אדם, עלייה לעומת 122,031 אתמול. בעיר ניו יורק עצמה עומד מס' המקרים המאומתים על 72,181 - עלייה מ-67,551 אתמול.

 

קואומו ציין כי נרשמה ירידה במספר האשפוזים החדשים, מה שעשוי להראות לדבריו על התמתנות במשבר. גורם במדינת ניו יורק הוסיף כי "אנחנו נמצאים בשיא בפוטנציה, או מתחילים להגיע אליו ברגע זה". המושל קואומו אמר עוד כי יאריך את תוקפם של צעדי הריחוק החברתי ויורה על המשך סגירת בתי הספר והעסקים הבלתי-חיוניים עד 29 בחודש. 

ניו יורק ניו יורק צילום: איי אף פי

 

איטליה - 636 בני אדם מתו ביממה האחרונה מנגיף הקורונה באיטליה, מה שמעלה את מניין המתים הכללי מאז התפרצות הנגיף במדינה ל-16,523. מדובר בעלייה של 111 מקרי מוות ביחס לאתמול, אז נרשמו 525 מקרי מוות בארץ המגף. בתוך כך, 3,599 בני אדם אובחנו כנשאי הנגיף באיטליה. מדובר במספר המאובחנים הנמוך ביותר ביממה מאז 17 במרץ. בסך הכול נדבקו באיטליה 132,547 בני אדם.

 

בריטניה - 439 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בבריטניה ביממה האחרונה. כך מסרו הרשויות. מניין המתים מהנגיף בממלכה עומד כעת על 5,373. 

 

17:45 - אמו של פפ גווארדיולה הלכה לעולמה אחרי מאבק בקורונה

 

אמו של פפ גווארדיולה הלכה לעולמה אחרי מאבק בנגיף הקורונה. דולורס סלה קאריו הייתה בת 82 במותה. מנצ'סטר סיטי הוציאה הודעה רשמית בה נכתב: "מועדון הכדורגל נאלץ לדווח בכאב רב על מותה של פפ גווארדיולה בעיר מנרסה שבברצלונה".

 

 

 

15:20 - אסטרטגיית היציאה של אוסטריה וגרמניה

 

אחרי שבועות ארוכים של הסגר חלקי והגבלות קשות על התנועה והמסחר מתחילות מדינות ראשונות באירופה לחשוף את פרטי התוכניות שלהן ליום שאחרי. קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ הודיע היום שארצו מתכוונת לאפשר לבתי עסק קטנים לפתוח את שעריהם כבר בשבוע הבא, ושהמטרה היא לפתוח מחדש את כל החנויות והקניונים החל מ-1 במאי.

 

לפי הקנצלר האוסטרי, החל מאמצע מאי – לכל המוקדם – תחל פתיחה הדרגתית של המלונות והמסעדות, אבל החלטה על כך תתקבל בשלהי אפריל. האיסור על קיום אירועים הכרוכים בהתקהלות יישאר בתוקף לפחות עד סוף יוני. במסיבת עיתונאים בצהריים אמר קורץ כי היות שאוסטריה פעלה מוקדם יותר מרוב המדינות נגד הנגיף – יש לה כעת האפשרות לפתוח את החנויות מוקדם יותר.

 

קורץ אמר שאם הכול יתנהל כשורה, החנויות הראשונות שיותר להן לשוב ולפעול יהיו חנויות שגודלן עד 400 מטר רבוע ושעד עתה הוגדרו "לא חיוניות", וכן חנויות "עשה זאת בעצמך". לכל חנות שתיפתח יותר לקבל רק לקוח אחד על כל 20 מטר רבוע משטח החנות.

 
שאר ההגבלות יישארו בעינן לפחות עד סוף אפריל, ובתי הספר יישארו סגורים לפחות עד אמצע מאי. קורץ הודיע גם על הגבלה חדשה: החל מהיום חובה לחבוש מסכות בתחבורה הציבורית, וחובה יהיה לעטות אותן גם בחנויות שייפתחו. לצד ההודעה על הקלת ההגבלות הדגיש קורץ כי התוכנית תצא לפועל "רק אם כולנו נמשיך לדבוק בהגבלות ונעמוד יחד כפי שעשינו עד כה".
קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ צילום: גטי אימג'ס
 

גם בגרמניה מתחילים להיערך בזהירות לחזרה הדרגתית לשגרה. לפי מסמך של משרד הפנים הגרמני שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס, הממשלה הגרמנית מתכוונת נכון לעכשיו לסיים את ההסגר במתכונתו הנוכחית ב-19 באפריל, וגיבשה שורה של צעדים שיינקטו במסגרת החזרה לרחובות, בכלל זה חובה לעטות מסכה בפומבי והגבלת התקהלויות.

 

לפי ההמלצות שנכללו במסמך, צעדים אלה ואחרים שנזכרים בו אמורים לאפשר לשמור על רמת הדבקה שבה כל אדם ידביק לכל היותר אדם אחד אחר. במסמך נכתב שכדי לאפשר זאת יידרשו מנגנונים שיאפשרו, כאשר יתגלה אדם נגוע, להתחקות אחר יותר מ-80% מהאנשים שאיתם בא במגע ב-24 השעות שלפני אבחונו כחולה. אם יונהגו מנגנונים כאלה, אפשר יהיה להתחיל לפתוח בתי ספר באזורים מסוימים, ואמצעי הביקורת הנוקשים שננקטו בשבועות האחרונים בגבולות ירוככו. עם זאת, ההנחיות לשמור על מרחק פיזי בין אדם לאדם יישארו בתוקף. 

 

גם בגרמניה יימשך האיסור על אירועים גדולים ומסיבות פרטיות. עוד ממליצים מגבשי המסמך שברגע שיהיו די מסכות לכולם – תהיה חובה לעטות אותן ברכבות, באוטובוסים, במפעלים ובמבני ציבור.

חסימות כבישים בגרמניה חסימות כבישים בגרמניה צילום: רויטרס
 
14:05 - ספרד: מספר המתים עלה ל-13,055 - עלייה של 637 ביממה האחרונה

 

מספר המתים מנגיף הקורונה בספרד עלה ל-13,055 - עלייה של 637 מקרים ביממה האחרונה. מספר הנדבקים בנגיף עלה ל-130,759 בני אדם - עלייה של 4,273 מקרים ביממה האחרונה. 

 

11:16 - רוסיה: כמעט 1,000 מקרים חדשים של קורונה התגלו ביממה האחרונה

 

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברוסיה עלה ב-954 ביממה האחרונה, והגיע ל-6,343 בני אדם. כך מסרו הרשויות במדינה. עוד נמסר כי עד כה מתו מהנגיף ברוסיה 47 בני אדם וכי הבירה מוסקבה עומדת במוקד ההתפרצות עם 591 מקרים חדשים.  

מוסקבה. מרססים נגד הקורונה מוסקבה. מרססים נגד הקורונה צילום: איי פי

 

08:20 - יותר מ-1,200 מתו מקורונה ביממה האחרונה בארה"ב

 

מניין המתים מנגיף הקורונה בארה"ב חצה ביממה האחרונה את רף ה-1,200 מקרים. כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבמרילנד. על פי הנתונים, מאז התפרצות הנגיף בארה"ב נדבקו 337,072 בני אדם, מהם מתו 9,633 איש.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן למאבק האמריקני בהתפשטות נגיף הקורונה ואמר כי מאז תחילת המשבר, נערכו בארה"ב 1.67 מיליון בדיקות קורונה. הנשיא טראמפ ציין עוד כי 600 אלף מסכות מדגם N95 יועברו לעיר ניו יורק בהמשך היום ועוד 200 אלף מסכות מדגם דומה יועברו למחוז סאפוק שבמדינת ניו יורק.

 

18: 08 - גרמניה: מספר המתים מהקורונה עלה ב-92 ל-1,434

 

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בגרמניה עלה ב-3,677 ביממה האחרונה, והגיע ל-95,931 בני אדם. מספר המתים עלה ב-92 ביממה האחרונה והגיע ל-1,434.

 

08:00 - בריטניה סוערת לאחר הדיווחים על אשפוזו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שנדבק בנגיף קוביד 19, הנה עוד 2 סיפורים שמגיעים מהאזור: ראש ממשלת אירלנד העצמאית לאו וארדקר (Leo Varadkar) חזר לעבוד כרופא, ויבצע משמרת שבועית אחת, במטרה לסייע לכוחות הרפואיים בהתמודדות עם העומס העצום מול המגיפה. וארדקר (בתמונה) עבד 7 שנים כרופא לפני שעבר לפוליטיקה וב-2013 הסיר את עצמו מספר הרופאים של אירלנד – עתה הוא נרשם מחדש על מנת שיוכל לבצע את המשמרות.  

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

"רבים מהמשפחה ומהחברים שלו עובדים במערכת הבריאות והוא החליט לסייע להם אפילו במעט", מסר דובר הממשלה. עד כה אובחנו באירלנד 4,994 חולים בקורונה, 158 בני אדם מתו מהמחלה. אתמול אובחנו 331 חולים ומתו 21 מתושבי המדינה. 

 

סיימון האריס שר הבריאות הבריטי סיימון האריס שר הבריאות הבריטי צילום: רויטרס

 

ומול הדוגמה האישית, ההפך הגמור: שרת הבריאות של הממשל המקומי בסקוטלנד קת'רין קארדווד (Catherine Calderwood) התפטרה לאחר שהפרה את המגבלות שהטיל הממשלה המקומי - השרה צולמה בביקור בבית המשפחה השני שלה, למרות שעל פי ההוראות היתה אמורה להישאר עם המשפחה בבית אחד לאורך תקופת הסגר החלקי. השרה מסרה בהודעה כי היא "מצטערת מאד על כך שלא פעלה לפי ההוראות שהיא עצמה הוציאה, להישאר בבתים".

 

מתוך טלגרם שוק ההון של כלכליסט

 

07:50 - דרום קוריאה: עוד 47 אובחנו כחולים בנגיף הקורונה

 

47 בני אדם בלבד אובחנו כחולים בנגיף הקורונה ביממה האחרונה בדרום קוריאה. כך דיווחו המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן של המדינה. בתוך כך, נמסר כי שלושה בני אדם מתו מהנגיף, מה שהעלה את מניין המתים הכולל מנגיף הקורונה בדרום קוריאה ל-186.

 

07:45 - טורקיה: מניין קורבנות הקורונה עלה ל-574

 

מניין קורבנות הקורונה בטורקיה עלה ל-574, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 73 בני אדם נוספים. מניין החולים במדינה עומד על 27,069 בני אדם.

 

07:30 - בנקים לא יקרסו, חברות יתמזגו ושכירים ימשיכו לעבוד מהבית

 

מגפת הקורונה עדיין מטלטלת כלכלות ברחבי העולם, אבל ניתן כבר לחזות כיצד תשפיע על תעשיות בטווח הבינוני והארוך. ראש חטיבת הייעוץ הכלכלי־פיננסי בדלויט ישראל, רו"ח סיגל אדניה קפון, מיפתה לכלכליסט כיצד ייראו התעופה, הקמעונאות והשילוח הימי ביום שאחרי.

(עדי ברק)

x