$
קורונה

דיווח שוטף

התפשטות הקורונה: מעל למיליון נדבקים בעולם, יותר מ-50 אלף מתו מהנגיף

באיטליה מתו ביממה האחרונה 760 בני אדם; נשיאת הנציבות האירופית התנצלה בפני האיטלקים: "לא עזרנו לכם מספיק". עוד 471 מתו בצרפת ו-432 בניו יורק, המושל קואומו: "מכונות ההנשמה יספיקו ל-6 ימים". איראן: גם יו"ר הפרלמנט לריג'אני חלה בקורונה – איש המשטר הבכיר ביותר שנדבק עד כה

כלכליסט ו-ynet 21:3002.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:30 - מעל למיליון נדבקים בעולם, יותר מ-50 אלף מתו מהנגיף

 

איטליה, מוקד ההתפרצות הקשה ביותר של נגיף הקורונה באירופה, עדכנה הערב (יום ה') כי עוד 760 בני אדם מתו בתחומיה מהנגיף ביממה האחרונה, ובכך עלה מספר הקורבנות בה ל-13,915. התגלו 4,668 חולים חדשים, ובזה הגיע מספר החולים באיטליה ל-115,242. מדובר במספרים דומים מאוד למספרים שעליהם דיווחה איטליה בכל אחד מהימים האחרונים, ואף שבשבועות קודמים ידעה ארץ המגף ימים עם מספרים גבוהים יותר של מתים ונדבקים – במספרים החדשים עדיין לא ניכרת האטה משמעותית מספיק של ההתפרצות.

 

הערב הגיע מספר המתים מהנגיף ברחבי העולם ליותר מ-50 אלף, ומספר הנדבקים בעולם חצה את רף המיליון. קודם לכן היום דיווחה ספרד על מספר שיא של מתים בתחומיה ביום אחד – 950, ובריטניה, המסתמנת כמוקד התפרצות הולכת ומחריפה, דיווחה על 569 מתים, גם כן המספר היומי הגבוה ביותר שעליו דיווחה עד כה.

 

חיילים איטלקים מקימים בית חולים שדה חיילים איטלקים מקימים בית חולים שדה צילום: בלומברג

גם בצרפת נרשם היום שוב מספר מתים גבוה למדי: 471 בתוך יממה. בכך הגיע מספר המתים במדינה ל-4,503. ב-24 השעות האחרונות התגלו עוד 6,399 נדבקים, ובכך הגיע מספר הנדבקים הכללי בצרפת ל-56,989. הערב גם עדכנו הרשויות בצרפת כי בבתי אבות ומוסדות סיעודיים ברחבי המדינה מתו מהנגיף 884 בני אדם. לא ברור אם אלה נכללו במניין המתים הכללי שמסרו הרשויות הערב.

 

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, התנצלה היום בפני איטליה על ההיעדר של סולידריות מספקת מצד היבשת עם האיטלקים בשעתם הקשה. היא הבטיחה שהממשלה ברומא תקבל עזרה גדולה יותר מהאיחוד האירופי בכל הקשור להתמודדות עם ההשלכות הכלכליות הנלוות למגפה. במכתב גלוי שפורסם בעיתון האיטלקי "לה רפובליקה" כתב פון דר ליין כי מדינות רבות מדי באיחוד התמקדו בתחילת משבר הקורונה בבעיותיהן שלהן במקום לסייע לאיטליה: "הן לא הבינו שנוכל לנצח את המגפה הזו רק יחד, כאיחוד. זה גרם נזק ואפשר היה להימנע מזה. היום אירופה ניצבת לימינה של איטליה".

 

19:30 - יותר מ-50 אלף מתים בעולם

 

מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם ליותר מ-50 אלף, ובשעות הקרובות צפוי לחצות מספר הנדבקים בעולם את רף המיליון.

 

איטליה, מוקד ההתפרצות הקשה ביותר של נגיף הקורונה באירופה, עדכנה הערב כי עוד 760 בני אדם מתו בתחומיה מהנגיף ביממה האחרונה, ובכך עלה מספר הקורבנות בה ל-13,915. התגלו 4,668 חולים חדשים, ובזה הגיע מספר החולים באיטליה ל-115,242. מדובר במספרים דומים מאוד למספרים שעליהם דיווחה איטליה בכל אחד מהימים האחרונים, ואף שבשבועות קודמים ידעה ארץ המגף ימים עם מספרים גבוהים יותר של מתים ונדבקים – במספרים החדשים עדיין לא ניכרת האטה משמעותית מספיק של ההתפרצות.

 

 

19:10 - ארה"ב: מספר החולים עלה ל-217 אלף, מתוכם 92 אלף בניו יורק

 

לפי נתונים עדכניים שמתפרסמים הערב (ה') בארה"ב, מספר חולי הקורונה הכולל במדינה טיפס והוא עומד כעת על 217,263 בני אדם. לדברי מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, המצב בלונג איילנד "הולך ומסתבך". מדינת ניו יורק היא המדינה עם הכי הרבה חולים בארה"ב, עם 92,381 בני אדם נכון לשעה זו.

 

 

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו מושל ניו יורק, אנדרו קואומו צילום: בלומברג

 

16:00 - שיא בארה"ב: 6.6 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה הוגשו בשבוע

 

ארה"ב: מספר התביעות החדשות לדמי אבטלה שהוגשו בשבוע שעבר, שהסתיים ב-28 במרץ, עמד על 6.6 מיליון - כך מסר משרד העבודה האמריקאי היום (ה'). ביחד עם השבוע שקדם לו - הוגשו בארה"ב בסך הכל 10 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בשבועיים האחרונים.

 

מספר הבקשות השבועי הגבוה ביותר שנרשם לפני משבר הקורונה היה ב-1982, ועמד על 695 אלף בקשות. בתקופת המשבר הפיננסי עמד המספר הגבוה ביותר על 665 אלף והוא נרשם באחד השבועות של מרץ 2009.

 

וושינגטון וושינגטון צילום: איי פי

 

 

תחזיות הכלכלנים בארה"ב צפו שיוגשו בשבוע שהסתיים בשבת האחרונה (ה-28.3) 3.1 מיליון תביעות, שבוע לאחר שהוגשו 3.3 מיליון תביעות, בתחילת גל האבטלה החריף שמכה את ארה"ב. בתוך כך, נתוני השבוע הקודם עודכנו מעלה עם 24 אלף תביעות נוספות.

 

בהתאמה עונתית, מספר התביעות החדשות בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ עמד על 5.8 מיליון - מספר שנחשב על פי כמה כלכלנים כסביר יותר. הממוצע של ארבעת השבועות האחרונים, שמעדן מעט את התנודות החדות, עמד על 2.054 מיליון תביעות שבועיות חדשות לדמי אבטלה - עלייה מ-327,250 תביעות בשבוע שלפני כן והגבוה ביותר מאז ה-14 בינואר 2017.

 

 

 

13:10 - עוד 950 מתו מהקורונה בספרד

 

ספרד מדווחת על עוד 950 בני אדם שמתו בשטחה מנגיף הקורונה, ובכך עלה מספר המתים הכולל במדינה ל-10,003. מדובר במספר המתים היומי הגבוה ביותר שדיווחה עד כה ספרד, גבוה ב-86 מהשיא הקודם שדווח אתמול – 864. עוד 8,102 בני אדם אובחנו כחולים ביממה החולפת, ובכך עלה מספרם הכולל במדינה ל-102,136. גם כאן מדובר בעלייה לעומת העדכון אתמול, אז נמסר על 7,719 חולים חדשים. נתונים חדשים מראים: בשכונות העוני בברצלונה שיעור ההדבקה גבוה פי 6 או 7 מהשכונות העשירות.

 

פינוי קורבן של נגיף הקורונה במדריד פינוי קורבן של נגיף הקורונה במדריד צילום: AFP

 

10:00 -  ועידת האקלים נדחתה

 

האו"ם דחה את ועידת האקלים COP26, שהיתה אמורה להיערך בנובמבר בגלזגו, לאור התפשטות נגיף הקורונה. דחיית הוועידה מהווה מכה משמעותית למאבק במשבר האקלים, שכן במסגרתה היו אמורות המדינות השונוות להציג התחייבויות משמעותיות יותר לצמצום פליטת גזי חממה במסגרת המאמצים להגביל את ההתחממות הגלובלית ל-1.5 מעלות.

 

לדברי האו"ם ובריטניה, המדינה המארחת, הוועידה צפויה להתקיים ב-2021, אם כי טרם נקבע תאריך מדויק. "לאור ההשפעות העולמיות והמתמשכות של קוביד-19, קיום ועידה שאפתנית ורחבה בנובמבר 2020 כבר לא אפשרי, נמסר בהודעה רשמית של ממשלת בריטניה . "קביעת מועד חדש תבטיח שכל הצדדים יוכלו להתמקד בנושאים שיעלו לדיון בוועידה החשובה הזו ותספק יותר זה להכנות הדרושות". על קיום הוועידה העיבה גם כך ההחלטה להפוך את מקום הכינוס – שאמור היה לאכלס רבבות נציגים מכל העולם – לבית חולים שדה לחולי קורונה. (עומר כביר)

 

07:30 - סינגפור: מקרה מוות רביעי מקורונה; מקסיקו: מניין המתים עלה ל-37

 

הרשויות בסינגפור מסרו כי גבר בן 68 תושב אינדונזיה במקור מת לאחר שנדבק בנגיף הקורונה. מדובר במקרה המוות הרביעי בעיר-מדינה שבאסיה. משרד הבריאות הסינגפורי ציין כי האיש סבל ממחלות רקע. 

 

משרד הבריאות של מקסיקו הודיע כי שמונה בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף הקורונה מתו, מה שמעלה את מניין המתים מהנגיף במדינה ל-37. במדינה אובחנו עד כה 1,378 בני אדם כחולים בנגיף. 

 

7:15 - ארה"ב עברה את איטליה: יותר מ-900 אמריקנים מתו מקורונה ביממה

 

לפחות 928 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בארצות הברית ביממה האחרונה. כך דיווחה הלילה (בין רביעי לחמישי) רשת CNN. מדובר במספר הגבוה ביותר של מקרי מוות מדווחים ביממה אחת מאז שהתפרץ הנגיף במדינה. הנשיא דונלד טראמפ חזר על אזהרתו לציבור האמריקני מאתמול, שלפיה מאות אלפי אמריקנים עלולים למות. "הולכים להיות לנו כמה שבועות נוראיים", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים בבית הלבן.

 

 

על-פי CNN, בארה"ב נרשמו עד כה יותר מ-4,745 מקרי מוות. ארה"ב עקפה את סין באופן רשמי במניין המתים כבר שלשום, והצטרפה עם הנתון העגום לאיטליה וספרד. מניין הנדבקים בארה"ב הוא הגבוה ביותר בעולם ועומד על יותר מ-210 אלף בני אדם. מניין המתים בארה"ב ביממה האחרונה עבר את מניין המתים הגבוה ביותר ביממה באיטליה, שנרשם לפני כשבוע - 919 מתים.

 

טראמפ הוסיף כי הוא שוקל את אפשרות הפסקת טיסות הפנים אל מוקדי התפרצות הקורונה ומהם, כדי למנוע את המשך ההתפשטות ברחבי המדינה. "אנחנו בהחלט בוחנים את זה, אבל ברגע שעושים את זה – סוגרים תעשייה חיונית", הוא אמר. תוכנית כזו צפויה לסגור את שדות התעופה בניו יורק, ניו אורלינס ודטרויט, שהפכו למוקדי התפרצות הנגיף בארה"ב. לצד זאת, הנשיא האמריקני ממשיך לשלול בתוקף את אפשרות הסגר הכולל. לדבריו, נדרשת גמישות בעקבות אחוזי ההדבקה הנמוכים בחלק מהמדינות.

 

 דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

7:00 - מקסיקו: מניין המתים מקורונה עלה ל-37

 

משרד הבריאות של מקסיקו הודיע כי שמונה בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף הקורונה מתו, מה שמעלה את מניין המתים מהנגיף במדינה ל-37. במדינה אובחנו עד כה 1,378 בני אדם כחולים בנגיף.

 

 

x