$
קורונה

משבר הקורונה

האגו של טראמפ מחבל במאמצי הסיוע האזוריים

ארה"ב היא שיאנית הקורונה, אבל בבית הלבן עסקים כרגיל ומושלים מכונים "נבזי" ו"האישה הזו"

ויקי אוסלנדר, ניו יורק 07:4630.03.20

העיר ניו יורק ידועה ברעשי המודרניות שבוקעים ממנה. אנשים מדברים בקול רם. תמיד. סגנונות מוזיקליים נאבקים לגבור אחד על השני באותה פינת הרחוב, צופרים של נהגים חסרי סבלנות והסירנות. הסירנות ההיסטריות של מכבי האש, המשטרה והפרמדיקים שממלאים אותה 24 שעות ביממה.

 

בשבוע האחרון, גם הרעשים האיקוניים האלו השתנו ללא הכר. ההמולה פינתה מקום לצליל אחד - הסירנות. כוחות ההצלה עובדים שעות מוגברות בעיר שהפכה למוקד מגפת הקורונה העולמית. 

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו מושל ניו יורק אנדרו קואומו צילום: EPA

 

אבל הניו יורקרים לא ידועים רק בקולניות, כי אם גם בקשיחות ובסולידריות שלהם, שעמדו למבחן שוב ושוב לאורך השנים. למזלה של ניו יורק, היא מצאה גם במושל המדינה מנהיג לעת צרה. התושבים נצמדים בשקיקה לתדרוך היומי של אנדרו קואומו ומוצאים באירוע הלא מעונב הזה הרבה נחמה. הבדל עצום לעומת תדרוכי של הנשיא דונלד טראמפ שכבר כונו "בושה" ופרשנים בכירים שקראו להפסיק לשדרם.

 

קואומו מהלך בהצלחה בין הטיפות. מצד אחד הוא מצליח לדחוק בממשל הפדרלי הלא אוהד להכיר במצוקתה הייחודית והבהולה של ניו יורק, ומצד שני גם להתריס נגד אותו ממשל כשהוא מוצא לנכון. קואומו מנהל קשר ישיר עם טראמפ ומצליח להבטיח הגעת חבילות סיוע, אך גם לנזוף בו בשידור חי. המפתח להצלחה? מתברר שמה שצריך זה להבטיח ערוץ ייחודי לחנופה.

 

בזמן שארה"ב עברה למקום הראשון בעולם עם מספר מקרי הקורונה המאובחנים, נשאל טראמפ מה הוא היה רוצה שמושלי המדינות יעשו, בנוסף למה שהם עושים כבר היום. "מאוד פשוט", הוא השיב, "אני רוצה את הוקרת התודה שלהם. עשינו עבודה נהדרת".

 

פגם אישיות זה עומד בלב התגובה המגומגמת של הממשל. הצורך בשבחים דוחף את האיש החזק בעולם למנוע, לפי דיווחים, הגשת עזרה למדינות שלא מצייתות לצו השעה (שלו), ואף להתעכב בהכרה במצב החירום שהן מבקשות להכריז. את הסימן הראשון לכך ניתן היה לראות בראשית המשבר, כאשר טראמפ אמר בשידור חי כי מושל וושינגטון, הנפגעת הראשונה מהקורונה, הוא "נבזי", והפציר בסגן הנשיא מייק פנס, שמוביל את כוח המשימה, לא לטלפן אליו.

 

מושלת מישיגן גרטשן וויטמור, עמה ניהל טראמפ קרב הורדות ידיים בטוויטר בימים האחרונים, טענה כי התנהלות הנשיא מונעת מהמדינה סיוע. "מה שאנחנו שומעים מסוכנויות שעמן יש לנו חוזים, זה שנאמר להם לא לשלוח ציוד למישיגן", אמרה. טראמפ מצידו טען כי "אין לה מושג מה קורה", חיקה את טון הדיבור שלה והוסיף, "כל מה שהיא עושה זה להגיד 'אה, זו אשמת הממשל הפדרלי". כשנשאל על התנהלות זו, הוא אישש את הדברים. "אני אומר 'מייק, אל תתקשר למושל וושינגטון, אתה מבזבז את זמנך. אל תתקשר לאישה במישיגן".

x