$
קורונה

"עזרו לנו": שיט תענוגות נוסף הפך לסיוט לאחר שנוסעים מתו מקורונה

על ספינת "זאנדאם" של חברת הולנד אמריקה ליין השייכת לקבוצת קרניבל נפטרו ארבעה נוסעים - מהם שניים אובחנו כחולי קורונה - ויותר מ-130 דיווחו על תסמינים דמויי שפעת. הספינה לא הורשתה לחצות את תעלת פנמה צפונה בדרכה לפלורידה והנוסעים ובני משפחותיהם מודאגים

שירות כלכליסט 17:5728.03.20

על אוניית תענוגות העוגנת באוקינוס השקט מול חופי פנמה נפטרו ארבעה נוסעים, יותר מ-130 אחרים דיווחו על תסמינים דמויי שפעת, ולפחות שניים מהם אומתו כנשאים של נגיף הקורונה, כך נמסר אתמול (ו') מהחברה המפעילה את הספינה.

 

בחברת הולנד אמריקה ליין נמסר בהצהרה כי הספינה 'זאנדאם', ששטה בדרום אמריקה, ביקשה לעבור את תעלת פנמה ולעשות את דרכה לפורט לודרדייל, פלורידה. אולם ממשלת פנמה שללה ממנה גישה לתעלה מסיבות סניטריות, והותירה את הנוסעים והצוות תוהים מתי הם יחזרו הביתה.

 

כריס ג'וינר, בן 59, גמלאי מקנדה סיפר לרויטרס שהשייט הפך ל"סיוט". הוא חשש שהוא ואשתו, אנה, גם היא בת 59, ייאלצו להישאר על הסיפון זמן לא מוגדר מכיוון שסבלה משיעול, לאחר שמפעילי השייט אמרו כי בקרוב הם יעבירו נוסעים בריאים לספינת האחות של זאנדאם, הרוטרדם, העוגנת כעת לצידה במים הפנמיים.

 

"אנו מבודדים. אנחנו תקועים על הספינה הזו. אנחנו לא יכולים ללכת לשום מקום כיוון שאנחנו לא בריאים, אני מניח", אמר ג'וינר, שצילם סלפי בתא שלו עם פיסת נייר עליה כתב "עזרו לנו", בניסיון למשוך תשומת לב מהתקשורת וממשלת קנדה.

 

 

ג'וינר ואשתו על השלט "עזרו לנו" ג'וינר ואשתו על השלט "עזרו לנו" צילום: רויטרס

 

 

גורם בספינה אמר לנוסעים אתמול בבוקר באמצעות מערכת הכריזה כי אורח אחד נפטר לפני מספר ימים, אחריו אירעו שני מקרי מוות ביום חמישי ואחד נוסף במהלך הלילה. הוא הוסיף כי ארבעת המתים היו "אורחים מבוגרים". הנוסעים אמרו כי ההודעה הזאת הייתה הפעם הראשונה שבה יידעו אותם על מקרי המוות על כלי השייט.

 

הספינה עזבה את ארגנטינה ב-7 במרץ והייתה אמורה לסיים את מסעה בסן אנטוניו, צ'ילה, ב-21 במרץ. איש לא ירד מהספינה מאז שעזבה את נמל פונטה ארנס בחוף הדרומי של צ'ילה לפני כמעט שבועיים. מהחברה המפעילה את השייט נמסר כי ישנם 1,243 נוסעים ו-586 אנשי צוות על הסיפון, כמו גם ארבעה רופאים וארבע אחיות.

 

חברת הולנד אמריקה נמצאת בבעלות תאגיד קרניבל. אוניית הנסיכה של קרניבל מסרה בתחילת החודש כי היא מפסיקה את הפלגותיה לתקופה של חודשיים, לאחר ששתי ספינות שלה הושמו בהסגר והפכו לחממת הדבקות לנגיף הקורונה.

 

גורם בספינה מסר כי מספר חולים נבדקו ביום חמישי לאחר שהספינה קיבלה ערכות בדיקה. בנאום פומבי אחר אמר כי נראה שהמצב משתפר. "כמה חדשות חיוביות, התחלנו לראות את ההחלמה של האורחים המדווחים על תסמינים למרכז הרפואי", אמר והוסיף כי הצוות חילק מסכה כירורגית אחת לאדם והפציר בנוסעים לשמור עליהן נקיות מכיוון שלא ידע מתי יגיעו עוד מסכות.

 

איאן ריי, סקוטי המתגורר בלונדון, נמצא באונייה עם אשתו, וסיפר כי רוב הנוסעים מתמודדים "די טוב" למרות היותם בבידוד עצמי מאז יום ראשון האחרון. "המצב לא יותר גרוע מהמצב בבריטניה או בכל מקום אחר בעולם כרגע". ריי, שאמר שהוא ואחרים הודיעו לממשלת בריטניה על מצבם במייל, אמר שהוא מבין שיש 229 נוסעים בריטים. אורחים אחרים כללו אמריקאים, קנדים ואוסטרלים וכן גרמנים, איטלקים, צרפתים, ספרדים וניו זילנדים, לדבריו.

 

קרובי משפחה נעשים עצבניים.

 

היילי ג'ונסון, שסבה בן ה-90 וסבתה בת ה-75 נמצאים על הספינה, כתבה בטוויטר: "מפחיד שלא הוכנה להם תוכנית, וישנם בעלי אזרחות בריטית על הספינה שצריכים עזרה". ג'ונסון אמרה שהיא מודאגת במיוחד מסבתה, חולת סוכרת.

 

מהחבה המפעילה נמסר כי כל הנמלים בתוואי דרום אמריקה של הזנדאם היו סגורים לספינות שייט. 53 אורחים ו-85 אנשי צוות דיווחו למרכז הרפואי של הספינה על תסמינים דמויי שפעת.

 

"אם הם פשוט יכולים למצוא נמל לעגון בו, זו תהיה הקלה עצומה. העובדה שהם פשוט יושבים על סיפון ספינה, זה כמו ברווזים במטווח". אמר ניל בדפורד, שהוריו הבריטים, בני 65 ו-63, נמצאים על הסיפון.

 

משרד הבריאות של פנמה לא נתן אישור למעבר של הספינה בנתיב המים של המדינה, אמר ריקאורטה ואסקס, מנהל רשות תעלת פנמה. בדיקות נגיף קורונה שנעשו על הספינה וחזרו חיוביות פירושן שצריך להכניס את הספינה להסגר, אמר.

x