$
קורונה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נדבק בקורונה

ג'ונסון אמר כי "ביממה האחרונה פיתחתי תסמינים קלים והבדיקה לקורונה התבררה כחיובית". לדבריו, "אמשיך להנהיג את הממשלה בשעה שאנו נלחמים בנגיף הזה". מספר שעות אחריו הודיע גם שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, כי הוא נושא את הנגיף

שירות כלכליסט 14:3527.03.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, 55, נדבק בנגיף קורונה. "ביממה האחרונה פיתחתי תסמינים קלים והבדיקה לקורונה התבררה כחיובית", מסר ג'ונסון בסרטון שפרסם. המנהיג הבכיר ביותר בעולם שנדבק בנגיף עד כה אמר כי הוא נמצא בבידוד ביתי, והדגיש: "אמשיך להנהיג את הממשלה בשעה שאנו נלחמים בנגיף הזה". ביום רביעי הודיע גם יורש העצר הנסיך צ'רלס כי נדבק בנגיף. 

 

 

ג'ונסון חש אתמול בתסמינים, יום לאחר שהשתתף בישיבת שאלות-תשובות בבית הנבחרים הבריטי. עדיין לא ברור כמה מאנשי הצוות בדאונינג 10 ושרים בכירים יצטרכו להיכנס לבידוד, זאת מכיוון שבימים ובשבועות האחרונים רבים באו במגע עם ג'ונסון. אתמול ג'ונסון ושר האוצר הבריטי רישי סונאק מחאו כפיים לעובדי מערכת הבריאות, אך לפי עדות של צלם רויטרס הם יצאו מכניסות נפרדות במעון ראש הממשלה.

 

 

עד כה מתו בבריטניה 578 בני אדם מנגיף קורונה, ו-11,658 בני אדם נדבקו בנגיף. בריטניה נמצאת במקום ה-7 בעולם במספר המתים, לאחר איטליה, ספרד, סין, איראן, צרפת וארצות הברית. 

 

כשעתיים לאחר הודעתו של ג'ונסון הודיע גם שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, כי נמצא חיובי בבדיקה לגילוי נגיף הקורונה, וכי הוא מצוי בבידוד ביתי וסובל מתסמינים קלים.

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: איי אף פי

 

בריטניה נקטה תחילה בגישה מתירנית יחסית בהתמודדות עם מגפת הקורונה. הממשלה בלונדון השתהתה במשך ימים ארוכים בהכרזה על סגירת מקומות בילוי ועל מניעת התקהלויות גדולות, למרות האזהרות כי בינתיים היא מאפשרת בכך לנגיף הבלתי נראה לעבור מאדם לאדם וכי תגלה זאת רק כשיהיה מאוחר מדי.

 

גם לאחר שבריטניה סגרה את בתי הספר, הפאבים והמסעדות וקראה לאנשים להישאר בבית, לא מעט מהתושבים הפרו את ההנחיות. בסוף השבוע יצאו בריטים רבים לבלות בפארקים ובנקודות מפגש אחרות, מעשה שעורר תדהמה בקרב גורמים ברשויות.

 

ביום שני בערב הכריז ג'ונסון על הקשחה דרמטית של ההגבלות המוטלות על האזרחים. בנאום לאומה הודיע ראש הממשלה על סגירת רוב החנויות ועל איסור התקהלויות של יותר משני אנשים שאינם גרים באותו הבית. ההגבלות שעליהן הכריז הן הגבלות שכמותן לא זכורות בבריטניה בימי שלום.

 

בהודעה שנמסרה מוקדם יותר השבוע על כך שהנסיך צ'רלס נדבק בקורונה הדגיש בית המלוכה כי על אף התסמינים שפיתח – מצבו הכללי טוב. יצוין כי הנסיך בן 71, ולפיכך הוא נמצא בקבוצה בסיכון גבוה יחסית, משום שבקרב בני 70 ומעלה שיעור החולים באופן קשה כתוצאה מהנגיף גבוה יותר. על כל פנים, מקור בבית המלוכה סיפר שהרופאים אמרו לנסיך צ'רלס כי לא סביר שמחלתו תחריף ותהפוך לחמורה. הנסיך צ'רלס שוחח בינתיים עם המלכה ועם בניו, הנסיכים וויליאם והארי.

 

הפעם האחרונה שבה פגשה המלכה אליזבת בת ה-93 את הנסיך צ'רלס הייתה ב-12 במרץ, ובבריטניה מדווחים כי פירוש הדבר שהיא נפגשה איתו לפני המועד המוקדם ביותר שבו הוא היה מידבק, 13 במרץ. הפגישה האחרונה של המלכה עם ראש הממשלה ג'ונסון אירעה ב-11 במרץ.

x