$
קורונה

משבר הקורונה

מחקר: ייתכן שחצי מאוכלוסיית בריטניה כבר נדבקה בקורונה - ואלה חדשות מצוינות

לפי ממצאי מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, הנגיף הסתובב במדינה כבר מאמצע ינואר - שבועיים לפני דיווח על חולה מאומת ראשון. אם הממצאים יאומתו, ייתכן ומספיק אנשים כבר נדבקו ופיתחו חסינות, מה שמעכב את התפשטותו

שירות כלכליסט 12:3625.03.20

על פי חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, יכול להיות שנגיף הקורונה כבר הספיק להדביק כמחצית מאוכלוסיית בריטניה. סונטה גופטה, פרופסורית לאפידמיולוגיה תיאורטית באוקספורד, הובילה מחקר על שיעור ההדבקה של ה-Covid-19 ברחבי הממלכה. הממצאים התפרסמו באותו יום שבו מספר המתים הרשמי במדינה קפץ לשיא של 87 ביום אחד ל-422 בסך הכול, ומספר המקרים המאומתים עלה ב-1,427.

 

 

 

לפי המודל החדש מאוניברסיטת אוקספורד, הנגיף הסתובב בבריטניה באמצע ינואר, כשבועיים לפני המקרה המדווח הראשון וכחודש לפני המוות הראשון שעליו דווח. בנוסף הצביע המחקר על כך שפחות מאלף מהאנשים שנדבקו בנגיף חלו במידה כזו שדרשה טיפול בבית חולים, כאשר הרוב המכריע פיתח תסמינים קלים או לא פיתח תסמינים כלל. פירוש הדבר שיכול היה להיות לו מספיק זמן להתפשט באופן נרחב, וכך, בין היתר, לגרום לאנשים רבים במדינה לפתח חסינות.

 

בשיחה עם ה "פייננשל טיימס" אמרה פרופסור גופטה, כי יש צורך בבדיקה על מנת להעריך את התיאוריה. המחקר של אוקספורד מייצג השקפה שונה מאוד מהמודלים של האימפרייל קולג' בלונדון, שהשפיעו על מדיניות הממשלה בהתמודדות עם התפשטות הנגיף בבריטניה. "אני מופתעת שהייתה קבלה לא מוגבלת למודל של האימפרייל קולג", אמרה גופטה לפיינשל טיימס. עם זאת, היא לא ששה לבקר את החלטתו של בוריס ג'ונסון להשבית את המדינה מאחר ורמת הדיוק של המודל החדש טרם אושרה.

 

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה צילום: גטי אימג'ס

 

 

אם המודל מדויק, פירוש התוצאות הוא שהמדינה כבר רכשה "חסינות עדר" משמעותית באמצעות התפשטות המחלה. חסינות עדר הוא רעיון שבו התפשטות הנגיף תיפסק מאחר ומספיק אנשים יהפכו חסינים לאחר שנדבקו. לפי הדיווח, אם הממצאים יאושרו על ידי בדיקות, ניתן יהיה לבטל את ההשבתה ברחבי בריטניה הרבה יותר מהר מהצפוי. יש לקוות שהבדיקה תתחיל כבר השבוע.

 

נכון להיום, יותר מ-90 אלף אנשים עברו בדיקות לזיהוי נגיף ה-Covid-19 בבריטניה, כאשר 82,359 מהם חזרו שליליות. שירות הבריאות הלאומי בממלכה (NHS) מסר כי 83 מתוך 87 מקרי המוות החדשים בבריטניה אירעו באנגליה, והביאו את סך כל מקרי המוות שם ל-386. החולים היו בני 33 עד 103 וכולם היו בקבוצות סיכון, כולל אנשים עם מחלות רקע.

 

הנתונים האחרונים הוכרזו עם כניסת המדינה ליומה הראשון של ההשבתה לאחר שבוריס ג'ונסון הודיע שאנשים צריכים לעזוב את בתיהם רק מארבע סיבות: קנייה של דברים חיוניים, פעילות גופנית פעם אחת ביום, לצרכים רפואיים או על מנת לספק טיפול לאדם פגיע ונסיעה לעבודה חיונית וממנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x