$
קורונה

דיווח שוטף

מספר המתים מקורונה באיטליה עלה ב-683; בריטניה: 405 אלף התנדבו לסייע בתוך 24 שעות

היממה הקטלנית ביותר בספרד מאז התפרצות המגפה - מספר המתים עלה ב-730; ארמון המלוכה בבריטניה אישר כי הנסיך צ'ארלס נדבק בנגיף וסובל מתסמינים קלים בלבד; ארה"ב אישרה חבילת סיוע של 2 טריליון דולר; ביל גייטס: ארה"ב פספסה את ההזדמנות למנוע את התפשטות הקורונה

שירות כלכליסט ו-ynet 21:5925.03.20

דיווח שוטף על משבר הקורונה בעולם

 

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:45 - בריטניה: 405 אלף התנדבו לסייע

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר הערב כי 405 אלף בריטים נרשמו כמתנדבים כדי לסייע לשירות הבריאות הלאומי במאבק בקורונה. לדבריו, "קיוונו שיירשמו 250 אלף מתנדבים. ואולם בתוך 24 שעות נרשמו לא פחות מ-405 אלף מתנדבים. מספר חולי הקורונה המאומתים בבריטניה עומד על 8,077, 422 בני אדם מתו מהנגיף.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: גטי אימג'ס

 

 

19:45 - זינוק במספר המתים באיטליה

 

683 בני אדם מתו ביממה האחרונה מנגיף הקורונה באיטליה, ו-5,210 נדבקו בנגיף - ירידה קלה בהשוואה למספרים אתמול. הירידה הקלה עשויה לעודד במעט את האיטלקים, שהטילו לפני כשבועיים סגר כולל כדי לעצור את הנגיף. אתמול דיווחו האיטלקים על 743 מתים ו-5,249 נדבקים ביממה אחת. עד כה מתו מהנגיף באיטליה 7,503 בני אדם - יותר מבכל מדינה בעולם. 74,386 נדבקו. מבין חולי הקורונה באיטליה 9,362 החלימו, ו-3,489 נמצאים ביחידות לטיפול נמרץ. לומברדיה, המחוז בצפון איטליה שסובל מהקורונה בצורה הקשה ביותר, דיווח היום על ירידה חדה במספר המתים: 296 היום לעומת 402 אתמול. מדובר בנתון הנמוך מאז 19 במרץ. תמונת המצב בלומברדיה כרגע: 4,474 מתים ו-32,346 חולים.

 

נגיף הקורונה הגיע עד כה ל-181 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם. יותר מ-427 אלף נדבקו מהנגיף ויותר מ-20 אלף מתו. ספרד, איטליה ומדינות רבות ברחבי העולם – כולל הודו, שבה חיים יותר ממיליארד איש – הטילו סגר כדי לעצור את התפשטות הנגיף. לפי AFP ההחלטה של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי להטיל "סגר כולל" הכפילה את מספר האנשים ברחבי העולם שנמצאים בסגר. בסוכנות הידיעות הצרפתית ציינו כי כעת כשליש מאוכלוסיית העולם - 2.6 מיליארד איש - נדרשים להישאר בבתים. הצעדים הדרסטיים התקבלו למרות אזהרות בארה"ב ובאירופה שסגר כולל יסכן את הכלכלה העולמית, ויציב אותה בסכנת קריסה.

 

 

לוויה באיטליה לוויה באיטליה צילום: איי אף פי

 

 

15:55 - ספרד עברה את סין במספר המתים

 

ביממה האחרונה מתו בספרד 730 בני אדם. בסך הכל מספר המתים במדינה עומד כבר על 3,434 - כלומר ספרד עברה כבר את סין במספר המתים, שם מדווחים על 3,281 מתים עד כה.

 

13:40 - ספרד: 738 מתו ביממה האחרונה

 

הקורונה ממשיכה להכות בספרד, המדינה האירופית עם הכי הרבה קורבנות עד עתה לאחר איטליה. ביממה האחרונה מתו מהנגיף 738 בני אדם בספרד. כך הודיע משרד הבריאות במדינה. מדובר ביממה הקשה ביותר עד כה במדינה מאז התפרצות המגפה. מספר המתים הכולל מקורונה בספרד עלה ל-3,434 לעומת 2,696 אתמול (שלישי). סך הנדבקים במחלה בספרד עומד כעת על 47,610 בני אדם, לעומת  39,673 אתמול.

 

 12:40 - דיווח: הנסיך צ'ארלס נדבק בקורונה

 

ארמון המלוכה בבריטניה אישר בצהריים (יום ד') כי הנסיך צ'רלס נדבק בנגיף הקורונה. האישור בא דקות אחרי שכלי תקשורת בממלכה דיווחו כי הנסיך, בן 71, עבר בדיקת קורונה ובה נמצא כי נדבק. בארמון הבהירו כי הנסיך צ'רלס - הראשון בתור לרשת את הכתר מאמו המלכה אליזבת - סובל מתסמינים קלים בלבד.

 

בשבועות האחרונים ביטלו בני משפחת המלוכה הבריטית, בהם המלכה אליזבת והנסיך צ'רלס, את השתתפות בשורה ארוכה של אירועים, כדי להימנע מהידבקות בנגיף. בבריטניה יש בימים האחרונים דאגה הולכת וגוברת מקצב ההדבקה וממספר המתים ההולך וגדל, ושלשום, אחרי ימים ארוכים שבהם השתהה בעניין, הודיע ראש הממשלה בוריס ג'ונסון על סגר דומה לזה שהטילו מדינות כמו צרפת, ספרד ואיטליה, בניסיון להרחיק אנשים זה מזה ולהאט את התפשטות הקורונה.

 

בבריטניה יש החוששים שהממלכה נמצאת במסלול הבטוח להפוך למוקד האסון הבא, אחרי איטליה וספרד. בימים האחרונים חלה החמרה דרמטית במצב בספרד, ומספר המתים היומי שם מתקרב בצעדי ענק למספרים הבלתי נתפסים שמגיעים מאיטליה מדי יום. אתמול נקבע שיא המתים מהנגיף ליום אחד בספרד, 514. באיטליה, שם נרשמו ביומיים הראשונים של השבוע מספרי מתים מעט נמוכים יותר מבשבוע שעבר, חלה אתמול לפתע שוב עלייה דרמטית במספר המתים היומי, והוא עמד על 743.

(ynet) 

הנסיך צ'ארלס הנסיך צ'ארלס צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

10:25 - צניחה של עשרות אחוזים במכירות של חברות הרכב הסיניות בינואר-פברואר

 

יצרני הרכב הסינים סבלו מירידות קשות במכירותיהם בינואר ובפברואר - כך עולה מנתונים שמפרסם לראשונה ארגון הגג של יצרני הרכב הסינים. הנתונים אודות היצרנים המקומיים אינם כוללים את היצרנים המערביים המייצרים מכוניות מתוצרת מותגים מערביים בסין.

 

לפי הנתונים, מתחילת השנה ועד סוף פברואר מכרה SAIC הסינית 447,573 מכוניות חדשות - ירידה של 54% ביחס לשנה שעברה. במקום השני נמצאת דונגפנג שמסרה 251,782 מכונייות, ירידה של 34% ביחס לחודשיים הראשונים של השנה שעברה. במקום השלישי נמצאת GAC הסינית, שמסרה בחודשיים הראשונים של השנה 195,618 מכוניות - ירידה של 37% ביחס לאשתקד.

מכונית של SAIC הסינית מכונית של SAIC הסינית צילום: בלומברג

 

בהמשך סוקר הארגון גם את היקף הפגיעה ביצרני הרכב המערביים הפעילים בסין ומייצרים עבור השוק המקומי. כך, היצרנית הגדולה ביותר SAIC VW (כלומר מפעל SAIC המייצר עבור פולקסווגן) ייצרה מתחילת השנה 123 אלף מכוניות - ירידה חדה של 59% ביחס לאשתקד. דונגפנג, המייצרת עבור הונדה וניסאן, ייצרה בחודשיים הראשונים של השנה 132,126 מכוניות- ירידה של 34% ביחס לאשתקד.

 

כפי שפורסם השבוע בכלכליסט, בזמן שתעשיית הרכב האירופית נכנסת למשבר עמוק, היצרנים בסין מתאוששים ומתכוננים גם לייצר מכוניות ליצוא - כדי להתגבר על הצניחה במכירות

 

 

8:50 - חבילת הסיוע האמריקאית דוחפת את המדדים באסיה

 

לאחר שהבית הלבן והקונגרס הודיעו הבוקר על יציאה לתוכניית בשווי של כמעט 2 טריליון דולר - מדד ניקיי של בורסת טוקיו קופץ ב-7.9%, שנגאי עולה ב-2.2%, האנג סנג מתחזק ב-3.1%, קוספי וסידני מטפסים ב-5.5% כ"א; זינוק במניות הרכב: טויוטה קופצת ב-10.5%, הונדה ב-10.8%, ניסאן ב-9%; מניית נייקי טיפסה ב-10% במסחר המאוחר לאחר הדוחות.

 

8:10 - ארה"ב יוצאת עם חבילת סיוע עצומה של 2 טריליון דולר

 

הושגה הסכמה על תוכנית הסיוע הפדרלית בארה"ב למאבק בקורונה, והיא כוללת חבילה עצומה של 2 טריליון דולר. במסגרת התוכנית, כל אמריקאי בוגר יקבל תשלום תמיכה ישיר של 1,200 דולר. התוכנית הושגה לאחר מגעים שנמשכו ברציפות מאתמול ובמהלך הלילה, בין הבית הלבן, מחלקת האוצר ונציגי הקונגרס מטעם שתי המפלגות.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: MCT

 

לצד הסיוע האמור של 1,200 דולר לכל אדם בוגר, יועבר סכום נוסף של 500 דולר עבור כל ילד. מערכת בתי החולים בארה"ב תקבל סכום של 150 מיליארד דולר. עוד במסגרת החבילה האמורה יועבר סכום של 367 מיליארד דולר לטובת הלוואות לעסקים קטנים וכ-500 מיליארד דולר יתווספו לתקציב לצורך מאבק במשבר, גם חלק מסכום זה יוקדש למתן הלוואות בתנאים נוחים. לפי דיווחים, עדיין לא הושגה הסכמה בשאלת הסיוע לחברות התעופה והתנאים לסיוע כזה.

 

 

 

7:45 - ביל גייטס: "ארה"ב פספסה את ההזדמנות למנוע את התפשטות הקורונה"

 

מייסד ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט ביל גייטס התייחס להתפשטות מגפת הקורונה בארצות הברית ואמר כי המדינה "פספסה את ההזדמנות להימנע מהשבתה כללית כי היא לא נהגה מהר מספיק במשבר הקורונה". בראיון לרשת CNBC הוסיף גייטס: "כולם היו צריכים לשים לב לנגיף עוד בינואר".

 

 

7:30 - אתמול בערב - מעל 400 אלף נדבקים בעולם

 

מעל 400 אלף בני אדם נדבקו בקורונה ברחבי העולם; מספר המתים מנגיף הקורונה באיטליה עלה ביממה האחרונה ב-743, ועומד כעת על 6,820 בני אדם. הרשויות במדינה ציינו כי עוד 5,249 חולים נדבקו בנגיף, ומספרם הכולל עומד על 69,176.

 

פעילת איכות הסביבה גרטה תונברג אמרה היום כי "קרוב לוודאי" שנדבקה בקורונה. תונברג בת ה-19 כתבה בפוסט באינסטגרם כי עברה לבידוד לאחר שהיא ואביה חזרו ממרכז אירופה לפני שבועיים. לדבריה, כמה ימים לאחר מכן החלה לחוש ברע, והתלוננה על "עייפות, צמרמורת, כאבי גרון ושיעול. תונברג אמרה שלא עברה בדיקת קורונה, ולדבריה ככל הנראה החלימה מהנגיף

x