$
קורונה

בריטניה עולה מדרגה במאבק בקורונה: הפאבים, בתי הקפה והמועדונים ייסגרו

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הציג את הצעדים החדשים: "ישנם אנשים שאולי יתפתו לצאת הלילה, אני אומר לאנשים האלה, בבקשה אל תעשו את זה"

שירות כלכליסט 21:2720.03.20

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע היום כי בתי הקפה, המסעדות, הברים, בתי הקולנוע, התיאטראות, המועדונים ומכוני הכושר בממלכה ייסגרו החל מהלילה ועד להודעה חדשה, כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה.

 

ג'ונסון, שהודיע על הצעדים החדשים במסיבת עיתונאים שקיים, הוסיף כי בתי העסק יוכלו להפעיל שירותי משלוחים, וקרא לתושבים להישאר בבתים: "ישנם אנשים שאולי יתפתו לצאת הלילה, אני אומר לאנשים האלה, בבקשה אל תעשו את זה".

 

עדיין לא ברור האם לממשלה יש סמכות לאכוף את הסגירה - אם כי ג'ונסון טען כי חוקי הרישיון מאפשרים זאת. לדבריו, ההנחיות החדשות ייבחנו על בסיס חודשי.

 

בבריטניה יש 3,297 חולים מאומתים בקורונה, ו-168 בני אדם מתו מהנגיף.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

שר האוצר של בריטניה, רישי סונאק, שעמד לצידו  של ג'ונסון במסיבת העיתונאים, אמר כי  הממשלה תשלם מהמשכורת של אנשים שנאלצו להפסיק לעבוד - עד 2,500 פאונד בחודש.  הוא תיאר את הצעדים החדשים כ"חסרי תקדים" בהיסטוריה של בריטניה.

 

מוקדם יותר השבוע הודיע ג'ונסון על סגירת בתי הספר בבריטניה, "עד להודעה חדשה". ג'ונסון פסל את האפשרות כי התחבורה הציבורית תיפסק.

  

קודם לכן, הציגה הממשלה הבריטית חבילת תמריצים בהיקף של 30 מיליארד ליש"ט שתופנה לתמיכה נגד פגעי הקורונה. מתוך חבילת התמריצים, 2 מיליארד ליש"ט יוקצו לפיצוי מעסיקים על ימי מחלה בתשלום עבור חולי ומבודדי קורונה. במקביל, סונאק התחייב כי מערכת הבריאות הציבורית תקבל את כל "מיליוני או מיליארדי הליש"ט" שהיא זקוקה להן על מנת להתמודד עם המשבר. "כל מה שצריך, כל מה שזה יעלה, אנחנו מתייצבים מאחורי מערכת הבריאות הממלכתית שלנו", אמר.

  

בתחילת המשבר, בריטניה נקטה "מדיניות הכלה" כלפי מגפת הקורונה, והצעדים שלה היו קלים יחסית. ואולם בימים האחרונים נראה כי המצב משתנה, והמדינה מיישרת קו עם מדינות אחרות. 
x