$
קורונה

קוריאה? זו השיאנית העולמית של בדיקות הקורונה

באיסלנד הקטנה, שאוכלוסייתה מונה 364 אלף אזרחים, החליטו על ביצוע בדיקות בהיקף גדול - גם למי שלא סובלים מסימפטומים של הנגיף. מהם הממצאים עד כה?

שירות כלכליסט 21:4419.03.20

איסלנד הפכה למדינה שביצעה את המספר הגדול ביותר בדיקות ביחס לאוכלוסייה.

 

המדינה הקטנה, המונה 364 אלף אזרחים, מבצעת בדיקות רחבות היקף בקרב האוכלוסייה - גם לאנשים שלא מפגינים סימפטומים של המחלה.

 

מספר הבדיקות שנערכו עד עתה באיסלנד עומד על 7,833 - מעל 21 אלף למיליון אזרחים, לעומת כ-5,000 למיליון בדרום קוריאה, כ-2,500 באיטליה, ו-764 בבריטניה.

 

היום הכריזה איסלנד כי כל האזרחים שמגיעים למדינה מחו"ל - ייכנסו לבידוד של שבועיים. ההחלטה לא חלה על תיירים וצוותי אוויר.

 

רייקיאוויק רייקיאוויק צילום: שאטרסטוק

 

"לאיסלנד יש אפשרות לבצע בדיקות רחבות היקף, בעזרת חברת המחקר הרפואי האיסלנדי deCode Genetics. מאמץ זה נועד להביא תובנות לגבי השכיחות בפועל של הנגיף בקהילה, מכיוון שרוב המדינות בודקות בזמן זה רק אנשים סימפטומטיים", אמר לבאזפיד האפדימיולוג הראשי של איסלנד, Thorolfur Guðnason.

 

עד כה, אותרו באיסלנד 330 חולי קורונה, רק שלושה מהם מאושפזים. "לפחות מחצית מהנדבקים נדבקו בנגיף בעת ששהו מחוץ למדינה, בעיקר באזורים בסיכון גבוה בהרי האלפים", כך לפי הודעה של הממשלה מיום שני.

 

מספרים אלה כוללים את התוצאות הראשונות של הבדיקות מרצון בקרב אנשים ללא סימפטומים, שהחלו ביום שישי האחרון. הקבוצה הראשונה מבין 1,800 בדיקות הניבה 19 מקרים חיוביים, או בערך 1% מהמדגם.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: formic.net

"תוצאות מוקדמות של deCode Genetics מצביעות על כך ששיעור נמוך מהאוכלוסייה הכללית נדבק בנגיף וכמחצית מהאנשים שנמצאו חיוביים אינם סימפטומטים. המחצית השנייה מציגה תסמינים דומים מאוד לצינון". אמר Guðnason. "נתונים אלה יכולים גם להפוך למשאב חשוב במחקרים מדעיים על הנגיף בעתיד".

 

סביר להניח שלא ניתן יהיה לבצע בדיקות המוניות בסדר גודל שאומץ באיסלנד במדינות גדולות יותר. עם זאת, חשיבות הבדיקות המקיפות הוכחה בכמה אזורים שנפגעו קשה מהקורונה.

 

הבדיקות סיפרו עדויות, שחשפו כי חלק משמעותי מהאנשים הסובלים מהמחלה עושים זאת ללא תסמינים או עם תסמינים קלים - ואישרו מספר רב של מחקרים שהראו כי אנשים אסימפטומטיים תורמים להעברת המחלה במספרים גדולים.

 

x