$
קורונה

דיווח שוטף

איטליה: עוד 345 בני אדם מתו מקורונה; צרפת: כ-1,100 נדבקים חדשים

מנהיגי האיחוד האירופי סוגרים את הגבולות ל-30 יום; איראן: 1,178 חולים נוספים בקורונה; וירג'ין אטלנטיק מקרקעת 85% מהמטוסים; עוצר על אתר סקי בבולגריה; מאסק: העובדים יכולים להגיע לעבודה; רנו סוגרת את המפעלים; ברזיל: מאות אסירים ברחו

כלכליסט ו-ynet 22:0017.03.20

משרד הקורונה - דיווחים שוטפים מהעולם

 

 

 

הגבולות באירופה נסגרים

 

 

 

21:45 - מנהיגי האיחוד האירופי סיכמו לסגור את גבולות אירופה למשך 30 יום כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, אך הקימו מסלולים מהירים בגבולות מדינותיהם כדי לזרז העברת סחורות. מנהיגי האיחוד הגיעו להחלטה בתום שיחת וידאו משותפת. נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה כי "האויב כעת הוא הנגיף, ועלינו לעשות את המקסימום כדי להגן על האנשים שלנו ועל הכלכלות שלנו. לא נהסס לנקוט בצעדים נוספים ככל שיפתח המצב".

 

20:30 - איטליה דיווחה כי ביממה האחרונה מתו 345 בני אדם נוספים כתוצאה מנגיףה קורונה במדינה. בכך עלה מניין המתים ל-2,503. ביממה האחרונה אותרו 3,526 נדבקים חדשים, ובסך הכל עומד מספר הנדבקים על 31,506.

 

צרפת הודיעה כי ביממה האחרונה מתו במדינה 27 בני אדם כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה. מניין המתים בצרפת עומד כעת על 175. ביממה האחרונה אושרו 1,097 מקרי הידבקות חדשים בקורונה במדינה, ובסך הכל עלה מספר הנדבקים ל-7,730. נכון לעכשיו נמצאים בצרפת 699 חולים במצב קריטי.

 

העיירה בנסקו שבדרום מעריב בולגריה, שנחשבת לאתר סקי מוכר, תיכנס לעוצר של שבועיים לאחר ששלושה בני אדם שביקרו בה נדבקו בנגיף הקורונה. הכניסה לאתר הסקי, שבו חיים 10,000 בני אדם, תוגבל עד לסוף החודש. כ-200 תיירים שנמצאים בה יוכלו לעבור לסופיה אם ירצו לעזוב. מספר הנדבקים בקורונה בבולגריה עלה היום ל-81.

 

 

רומא רומא צילום: אי פי איי

 

 

מאווררים נגד חיידקים: העיסוק החדש של יצרני הרכב במלחמה בקורונה

 

17:25 - יצרני הרכב בסין החלו כבר לפני מספר שבועות לייצרציוד למלחמה בקורונה כעת מצטרפים אליהם גם יצרני רכב בבריטניה. לפי פרסומים בממלכה המאוחדת, הממשל הבריטי פנה אל מספר יצרני רכב (שעדיין) מייצרים חלקי חילוף ורכבים בבריטניה - קרי הונדה, פורד ורולס רויס, בבקשה חריגה: לייצר מאווררים במטרה להילחם בהתפרצות הקורונה. על פי דיווחים אחרונים נפטרו בבריטניה מעל 35 אזרחים כתוצאה מהוירוס. לפי דיווחים רשמיים של הממשל הבריטי, פנה ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אל יצרני הרכב בבקשה להירתמות למאמץ הלאומי- באמצעות הסבה של מתקני יצור רכב - ליצור ציוד רפואי כולל מאווררים. בנוסף בוחנת בריטניה החזרה של רופאים שיצאו לפנסיה לשירות פעיל. יש לציין כי המאווררים מיועדים להצבה בבתי חולים, כדי לתרום לזרימת אוויר נקי. בפועל, רובם המכריע של יצרני הרכב בעולם אכן מתקינים מאווררים במכוניותיהם אשר מיועדים לקירור מנועים, כך שהשגת מאווררים והסבתם לשימוש רפואי לא אמורה להיות מורכבת.

(תומר הדר)

 

 

אילון מאסק לא מפחד מהקורונה: העובדים עדיין יכולים להגיע לעבודה

  

16:15 - אילון מאסק, שבשבוע שעבר הצהיר כי אינו חושש מהקורונה, וצייץ כי  "בהלת הקורונה מטופשת" הודיע לעובדי טסלה במפעלי החברה בפרימונט קליפורניה כי הם מוזמנים להגיע לעבודה במידה והם חשים בטוב ומרגישים מספיק בטוחים להגיע אל משרדי החברה. לפי תוכנו של מכתב ששלח מאסק לעובדים, שצוטט באמצעי תקשורת אמריקאים ציין מאסק בפני העובדים, "ברצוני להיות ברור ולהדגיש כי מי שחש חולי, או אפילו אי נוחות,לא צריך לחוש מחויב להגיע לעבודה", כותב מאסק: "אני אישית אהיה בעבודה, אך זה כמובן אני. אם ברצונכם להישאר בבית, זו לא בעיה". מאסק עצמו אומנם אינו חושש מהקורונה - אך טסלה בהחלט מודאגת: בשבוע שעבר חילצה יצרנית הרכב החשמלי עשרות אנשי צוות שלה שהיו מעורבים בבניית מפעל טסלה החדש הסמוך לברלין. ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי גם אנשי צוות זרים של טסלה ששהו בישראל במסגרת ניסיונות החדירה של טסלה לארץ (שנדחתה למועד לא ידוע) - עזבו את הארץ.

(תומר הדר ואודי עציון)

 

איראן: 1,178 מקרים נוספים של קורונה אובחנו במדינה

 

13:00 - רשויות הבריאות באיראן הודיעו כי אובחנו במדינה 1,178 מקרים חדשים של קורונה ביממה האחרונה. מניין ההרוגים במדנה עלה ל-988.

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי הוא מתכוון לגבות ב-100% את תעשיית התעופה, שהיא מבין הנפגעות הראשונות והאנושות ביותר ממשבר הקורונה העולמי. על כך מדווח אתר החדשות CNBC. "אנחנו מתכוונים לגבות את חברות התעופה ב-100%", ציין הנשיא. "זו לא אשמתן".

 

בעקבות ההצהרה חלק ממניות חברות התעופה רשמו התאוששות קלה, אך מרביתן שבו לקבוע שיאים שליליים חדשים בסגירת המסחר. דלתא, יונייטד וסאות'ווסט, מחברות התעופה הגדולות ביותר בעולם, חתמו את היום עם ירידות של 6.6%, 14.8% ו-9.1%, בהתאמה.

חיטוי מסגד באיראן
חיטוי מסגד באיראן צילום: איי אף פי

 

10:45 - וירג'ין אטלנטיק מקרקעת 85% מהמטוסים, שכר המנכ"ל יקוצץ

 

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק מודיעה כי נאלצה לקרקע 85% מצי מטוסי החברה בגלל התפשטות הקורונה - ושכרו של מנכ"ל וירג'ין אטלנטיק הישראלי שי וייס יצומצם בעשרים אחוזים. כך מודיעה חברת התעופה הבריטית. בנוסף מודיעה החברה כי תאלץ לשלוח את רוב עובדי החברה לחופשה ללא תשלום שתימשך חודשיים. בנוסף מציעה החברה לעובדיה חבילות פיטורים ואפשרויות יציאה לשבתונים שימשכו מספר חודשים. לפי הודעת החברה, וירג'ין אטלנטיק תעבור להתמקדות בנתיבי הטיסה היותר רווחיים של החברה- בעיקר טיסות לארה"ב, כל עוד אלה ימשכו. וירג'ין אטלנטיק שבבעלות ריצ'ארד ברנסון חנכה את קו הטיסות לישראל בספטמבר אשתקד- אך בדומה למספר רב של חברות תעופה נאלצה להשעות את הטיסות לישראל עד יעבור זעם. נתונים שפרסמה אתמול רשות שדות התעופה חשפו נתון מדאיג: נכון לאתמול פעילות בנתב"ג רק 34 חברות תעופה- זאת בהשוואה ל 140 חברות תעופה שפעלו בשדה נכון לפברואר.

 

(תומר הדר) 

וירג'ין אטלנטיק וירג'ין אטלנטיק צילום: שאטרסטוק

 

10:15 - התחזיות המפחידות של קונצרן פולקסווגן:

 

קונצרן פולקסווגן העולמי מודיע, לראשונה בתולדותיו, כי דוחות הקבוצה (הכוללת את סיאט, אאודי וסקודה) לא יוכלו לכלול תחזיות לשנה הבאה - בגלל התפרצות הקורונה. הודעה זו נמסרה על ידי יושב ראש קונצרן פולקסווגן הרברט דיס במהלך אירוע חשיפת תוצאותיו הכספיות של הקונצרן, שבוצע כמובן באופן מקוון. לדברי סמנכ"ל הכספים של קונצרן פולקסווגן פרנק ויטר, קיימת כיום אי בהירות לגבי משך השפעת וירוס הקורונה וגם לגבי מידת ההשפעה: "כיום בלתי אפשרי לפרסם תחזיות אמינות".  לפי דוחת הקונצרן רשמה קבוצת פולקסווגן רווח תפעולי בגובה 16.9 מיליארד אירו, עליה של 22% ביחס לדוחות 2018. עיקר הרווח נובע מעליה במכירות מכוניות יוקרה ומפעילות חטיבות סקודה , סיאט ופורשה.

 

(תומר הדר) 

 

10:00 - חבילת סיוע בצרפת

 

צרפת מבטיחה חבילת סיוע של 45 מיליארד יורו לעסקים ומעסיקים שנפגעו מהקורונה. שר האוצר הצרפתי ברונו לה מאר אמר כי המגפה תחתוך 1% מהמצמיחה במדינה ב-2020. הממשלה מתכוונת לתקן את חוק התקציב לשנה הנוכחית. לדבריו, "יש מלחמה נגד הנגיף. יש גם מלחמה כלכלית ופיננסית. המלחמה הכלכלית תהיה ארוכה ואלימה".

 

ברונו לה מר ברונו לה מר צילום: איי אף פי

 

09:30 - שליש קבוצה נדבקה

 

מועדון הכדורגל הספרדי ולנסיה הודיע כי יותר משליש משחקניו ואנשי הצוות נדבקו בנגיף הקורונה. בין השחקנים שאובחנו כחולים בנגיף נמנים גם הבלם הארגנטיני אסקייל גאראי והבלם הצרפתי אליקים מנגלה. "עוד כמה בדיקות בקרב צוות האימון והשחקנים של המועדון חזרו חיוביות", מסר המועדון. הקבוצה נסעה למילאנו בחודש שעבר למשחק נגד אטאלנטה האיטלקית. המשחק התקיים באצטדיון סן-סירו שהיה מלא בצופים, עוד לפני הטלת ההגבלות על התקהלויות באיטליה. 

 

07:45 - רק 21 נדבקים בסין

 

סין הודיעה כי נרשמו 21 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף הקורונה ברחבי המדינה, בהם בקרב 20 בני אדם ששבו מחו"ל. לצד זאת, 13 בני אדם מתו מהנגיף. מניין הנדבקים הכולל בסין עומד על 80,881 ומניין המתים עומד על 3,226.

   

דרום קוריאה הודיעה כי נרשמו עוד 84 מקרי הידבקות ביממה האחרונה, מה שמביא את מניין הנדבקים הכולל במדינה ל-8,320. זה היום השלישי שבו מניין הנדבקים היומי בדרום קוריאה לא חוצה את רף ה-100. ב-29 בפברואר, לשם השוואה, עמד מניין הנדבקים על 909 בני אדם.

 

הנחיות חדשות בארה"ב

 

אמש פרסם הממשל האמריקני שורה של הנחיות חדשות לציבור. בין היתר קרא הממשל לציבור להימנע מהתקהלויות של יותר מעשרה בני אדם למשך 15 יום. עוד נמסר כי הלימודים צריכים להיעשות מהבית ויש להימנע מטיולים ואו בילוי במסעדות ובברים. לפי ההנחיות, אנשים מבוגרים שנמצאים בקבוצת סיכון צריכים להישאר בבית ולהתרחק מאנשים אחרים. בניגוד למדינות אחרות, ההנחיות אינן מחייבות.

 

בחדר התדריכים בבית הלבן נשאל הנשיא דונלד טראמפ מתי המגפה תחלוף. "אם נעשה עבודה ממש טובה, המשבר יכול לחלוף ביולי או באוגוסט", הוא השיב, הערכה פחות אופטימית מההערכות הקודמות. "נתמודד יחד כאומה אחת וננצח את הנגיף", הוא הוסיף. טראמפ נשאל גם איך היה מדרג את תגובת הממשל. "הייתי מדרג את זה 10. אני חושב שעשינו עבודה נהדרת", הוא השיב.

 

הנשיא גם הודה לראשונה כי הנגיף, שהכה בשווקים העולמיים, עשוי להכניס את כלכלת ארה"ב למיתון, מכה שעלולה להיות אכזרית עבור הנשיא המכהן בשנת בחירות. "אנחנו הולכים לגבות את חברות התעופה במאת האחוזים", הוא ציין, מבלי לפרט, בניסיון להרגיע.

 

נשיא קולומביה איוון דוקה הודיע על סגירת גבולות המדינה הדרום-אמריקנית כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. דוקה ציין כי הגבולות ייסגרו החל בחצות (שעון מקומי) ועד 30 במאי. במדינה נרשמו עד כה 54 מקרים מאומתים של חולי קורונה. קולומביה מצטרפת לפרו שהודיעה על הסגר מוחלט במדינה למשך שבועיים החל מחצות שעון מקומי.  

 

חיטוי שוק בסיאול, דרום קוריאה חיטוי שוק בסיאול, דרום קוריאה צילום: אי פי איי

 

07:00 - ברזיל: מאות אסירים ברחו

 

בברזיל, מאות אסירים ברחו מלפחות ארבעה בתי סוהר שונים במדינת המחוז סאו פאולו, לאחר שהרשויות ביטלו את יציאתם לחופשות מחשש שיידבקו בנגיף הקורונה וידביקו אסירים אחרים עם חזרתם אל הכלא. מזכירות מנהל בתי הסוהר במדינת המחוז הודיע כי 174 אסירים כבר נעצרו לאחר בריחתם. בתקשורת בברזיל דווח כי ייתכן שמספר האסירים שברחו עולה על 1,000. באותם דיווחים צוין כי האסירים התלוננו בין היתר על איסור ביקורים בסוף השבוע. 

 

חברת רנו חברת רנו צילום: איי אף פי

 

06:50 - תעשיית הרכב האירופית בדרך להשבתת הייצור

 

תעשיית הרכב האירופית מעולם לא נערכה לתרחיש בו בעוד מספר ימים כלל לא ייוצרו מכוניות באירופה, אך צועדת בכיוון בצעדי ענק: רנו הצרפתית הודיעה בלילה כי כל מפעליה בצרפת יסגרו "עד להודעה חדשה". מפעלי רנו בספרד כבר נסגרו ומפעלים המייצרים עבור החברה באתרים אחרים באירופה צפויים להיסגר גם הם. לפי הודעתה הרשמית של רנו, הפסקת היצור "עד להודעה חדשה" מיועדת להגן על עובדי החברה מפני וירוס הקורונה  "כנדרש על ידי הממשל". לפי הודעת רנו, 12 אתרי ייצור ו-18 אלף עובדים ייושבתו במהלך השבועות הקרובים. המשמעות תהיה פגיעה אנושה ברנו - שיצרה אשתקד 1.65 מיליון מכוניות, נתון שמציב את היצרנית במקום השלישי באירופה בהיקף המכירות. בכך מצטרפת רנו לשורה ארוכה של יצרני רכב שמיישמים תכניות מגירה ל"תרחיש יום הדין" ומשביתים לחלוטין את פעילותם באירופה- כגון PSA החברה האם של אופל וסיטרואן, FCA החברה האם של תאגיד פיאט-ואחרות.

 

(תומר הדר)

 

6:20 - הוטלס.קום ללקוחות: תתקשרו רק אם ההזמנה לשבוע הקרוב

 

אתר הזמנות המלונות העולמי הוטלס.קום מבקש מלקוחותיו ליצור קשר רק אם מועד ההזמנה חל בשבוע הקרוב, כדי להימנע ממצבי עומס קיצוניים, כך עולה מדיוור ששלחה הנהלת האתר. הוטלס.קום השייך לענקית התיירות אקספדיה נחשב לאחד האתרים הגדולים בעולם להזמנת נופשים. לפי לשון הדיוור שנשלח בלילה על ידי הנהלת האתר: "אנו עונים כעת לכמות שיחות גדולה מהרגיל. אנו מתנצלים על זמני ההמתנה הארוכים שחווים הלקוחות שלנו, ואנו עובדים במהירות על תגבור המענה. כדי לסייע לנו לשרת את אלו הזקוקים לנו בצורה הדחופה ביותר, אנו מבקשים ממכם ליצור איתנו קשר רק אם תאריך ההזמנה או הצ'ק-אין שלכם מתקיים בשבעת הימים הקרובים".

 

בנוסף מצוין בדיוור ללקוחות כי יש לבצע הזמנות חדשות תוך מחשבה מראש על גילוי גמישות למקרה שיתעורר הצורך בביטול. לפי האתר: "אנו מציעים לכם ביטול חינם עד יום או יומיים מראש לפני מועד הצ'ק-אין בנכסים רבים, ומעודדים אתכם לבחור באפשרות זו כאשר אתם מזמינים את השהות שלכם".

 

(תומר הדר) 

x