$
קורונה

משבר הקורונה

דרום קוריאה משתלטת על הנגיף עם מסכות לכל אזרח

ממשלת דרום קוריאה הצליחה להוריד את קצב ההדבקה היומי מ־500 ל־100 וכעת הלאימה את מנגנון הייצור, החלוקה וההפצה של המסכות

שירות כלכליסט 18:2316.03.20

ממשלת דרום קוריאה השתלטה על מנגנון הייצור, החלוקה והמכירה של מסכות המגן במדינה, זאת כדי למגן את כל 52 מיליון אזרחיה במסגרת ניסיונותיה להשתלט על התפשטות מגפת הקורונה.

 

 

 

המהלך ננקט למרות למרות שארגון הבריאות העולמי (WHO) לא פרסם המלצה רשמית לפיה על אנשים בריאים לחבוש מסכות. על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

 

בשלב ראשון הורתה הממשלה ל־23 אלף בתי המרקחת הפועלים במדינה לשווק אך ורק מסכות מסוג 94־KF שבהן מותקן פילטר. גם בתי המרקחת קיבלו הקצבה, שעומדת על 250 מסכות ביום, עם מחיר מפוקח מירבי של 1.20 דולרים, 40% פחות מהמחיר בימי שגרה.

 

לפי הנהלים החדשים, הקצאת המסכות תוגבל לשתיים לאדם בשבוע, כאשר ניתן לרכוש אותן רק ביום מסויים בשבוע, שנקבע על פי הספרה האחרונה של שנת הלידה.

 

דרום קוריאה, אשר מומחי מערכת הבריאות שלה קבעו כי מומלץ להשתמש במסכה אחת ליום, החלה בהקצבת המסכות כבר ב־9 במרץ. עם זאת, המחסור רב, מה שגורר שימוש רב־פעמי במוצר. על מנת לעמוד ביעדים, על 130 היצרנים הפועלים במדינה לייצר כ־15 מיליון מסכות ביום.

 

ג'ו יאנג־סאן, רוקחת בעיר הבירה סיאול סיפרה לוול סטריט ג'ורנל כי מדי יום מתייצבים מחוץ לחנות שלה כ־150 אנשים כדי לקנות מסכה. לדבריה, בגלל ההקצבה, האספקה אוזלת בתוך דקות בודדות. "זה לא מרגיש כמו מלחמה נגד הקורונה, אלא כמו מלחמה נגד המסכות", ציינה. כמה בתי מרקחת אף סירבו למכור מסכות בשל מחסור בכח אדם, בעוד אחרים נאלצים לספוג מדי יום את הכעס והייאוש של אזרחים העומדים בתור למצרך המבוקש.

 

למרות מאמץ הממשל להגביר את קצב הייצור של המסכות, מומחים טוענים כי דווקא התערבותו הקפדנית במחירם היא שמגבילה את הכמות המיוצרת. "הממשלה צריכה להפגין גישה פחות מחמירה לנושא ולתת לשווקים לעשות את שלהם" טוען קים וון־שיק, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קונקק שבסיאול.

 

מניין חולי הקורונה בדרום קוריאה הגיע ל־8,162 נכון לאתמול והיא ממוקמת שלישית מבחינת קצב ההתפשטות מחוץ לסין, אחרי איראן ואיטליה. עם זאת, בימים האחרונים מסתמנת בלימה בקצב ההתפשטות בדרום קוריאה כאשר מספר המקרים המדווחים ירד מכ־500 ביום בשיא ההתפשטות לכ־100 בלבד.

x