$
קורונה

דיווח שוטף

193 חולים בישראל; המשטרה פתחה 20 תיקים נגד מפרי בידוד

עדכונים שוטפים על משבר הקורונה בישראל: כ-40 אלף בבידוד והמספר עולה בהדרגה. המשטרה פתחה עשרות תיקים נגד מפרי בידוד ביתי בישראל. כל המידע בכלכליסט

שירות כלכליסט ו-ynet 20:4714.03.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם

 

 

 

 

גרף חולי קורונה בישראל

 

 

20:55 - משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה בארץ עומד על 193 בני אדם. באיטליה - מניין קורבנות הקורונה עלה ל-1,441 ומספר הנדבקים בנגיף עומד עד כה על 21,157 בני אדם. כך נמסר מהרשויות במדינה. בספרד - מניין קורבנות הקורונה עלה ל-193 בני אדם. מספר הנדבקים בנגיף עומד עד כה על יותר מ-6,250 חולים. כך נמסר מהרשויות.

 

20:35 - רשות כבאות והצלה אישרה הערב שורה של הקלות רגולטוריות למגזר העסקי בצל התפשטות נגיף הקורונה. בין הצעדים המרכזיים שעליהם הכריז נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי: החזר אגרת רישוי עבור אירוע חד פעמי שבוטל בשל הגבלות משרד הבריאות על התכנסות של יותר מ-100 איש; דחייה בתשלום אגרת רישוי עסקים בשלושה חודשים לכלל העסקים הקטנים בישראל, אולמות אירועים ובתי מלון; דחיית תיקון ליקויים בשלושה חודשים עבור בתי החולים, עסקים טעוני רישוי ובתי מלון. עוד נמסר כי לא יבוצעו ביקורות בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה בכלל העסקים טעוני הרישוי המחזיקים באישור סידורי כבאות. וזאת בהסתמך על הצהרה של האחראי כי מערכות החירום בעסק מתוחזקות ותקינות בהתאם לחוקים ולתקנות. לדברי הנציב שמחי, "עלינו לעשות כל מאמץ בכדי לסייע למאות אלפי עסקים קטנים המצויים על סף קריסה. מדובר בחבילת הטבות מיידיות שתקלנה על תזרים המזומנים של עסקים רבים, בעיקר הקטנים, המתקשים לשרוד ולצלוח את המשבר. בימים הקרובים נבחן נקיטת צעדים נוספים בתחום אחריותנו שיש בהם כדי להקל על המגזר העסקי".

(עמיר קורץ)

 

20:05 - נמשכת פעילות משטרת ישראל לסיוע למשרד הבריאות באכיפת הפרות צווי בידוד ואיסור התקהלות: בליל שישי ביצעה המשטרה בקרות יזומות ב-296 אולמות אירועים, פאבים, מועדונים, מסעדות וכדומה כדי לאכוף את האיסור על התקהלות של יותר מ-100 איש. מרבית העסקים שנבדקו עמדו בהנחיות אולם כנגד שישה בתי עסק שהפרו את ההנחיות ברחבי הארץ, ננקטו פעולות אכיפה ובחלק מהמקרים הקהל פוזר מהמקום. שלושה בעלי עסקים שאצלם נרשמו הפרות משמעותיות וחריגות זומנו לשימוע במשטרה.

 

בנוסף היום (שבת) הוצא במשטרה צו סגירה למשך 21 ימים, כנגד אולם אירועים באזור ישובי המשולש מכיוון שערך אירוע ובו השתתפו כ-300 אנשים וזאת בניגוד לצו בריאות העם האוסר התכנסות של מעל 100 אנשים. בנוסף נמצא כי העסק פועל ללא רישיון עסק ונפתחה נגדו חקירה במשטרה.במשטרה ציינו כי גם במהלך הלילה, היא תקיים מבצע נוסף שבמהלכו יבוצעו ביקורים בבתי העסק השונים לצורך פיקוח ובקרה בדבר קיומו של צו הבריאות.

 

בתוך כך, נמסר מהמשטרה, כי כוח משימה מיוחד שמורכב משוטרים ופקחי משרד הבריאות, ממשיך כל העת בביצוע בקרות וביקורי בית יזומים רבים למבודדים על מנת לוודא את הימצאותם בבידוד. בנוסף הוקמו צוותים דומים במחוזות המשטרה השונים, כשכל צוות מבצע בגזרתו פעילות יזומה כלפי מי שחזר מחו״ל ולא דיווח כנדרש, זאת על מנת לוודא את הימצאותו בבידוד בהתאם להנחיות. עד כה פתחה המשטרה למעלה מ-20 חקירות פליליות בגין אירועים חריגים של מפרי צו הבידוד ברחבי הארץ.

 

בתוך כך מסר הערב השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי ״ארגוני החירום וההצלה של המשרד לביטחון הפנים מתמודדים עם אתגרים חדשים, ועושים את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על בטחונם של אזרחי ישראל. חשוב לי להבהיר שלפי כל התרחישים שהוצגו למשטרה ולמשרדי, כל העסקים החיוניים כמו חנויות מזון, בתי מרקחת ועוד - ישארו פתוחים וזמינים לציבור הרחב".

 

(עמיר קורץ)

 

19:00 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת דיון בראשותו עם שרי הביטחון, האוצר, הכלכלה והבט"פ, במשרד ראש הממשלה. בדיון משתתפים גם ראש המל"ל, מנכ"לי משרדי רה"מ, הבריאות, אוצר, תקציבים, המפכ"ל, החשכ"ל, ראש המועצה הלאומית כלכלה, נגיד בנק ישראל וגורמים נוספים. ראש הממשלה ימסור הצהרה לתקשורת בשעה 20:30.

 

18:30 - מסתמן שמחר תופסק פעילות גני הילדים, מעונות היום והחינוך המיוחד. זאת לאחר שביום שישי הושבתו בתי הספר והמוסדות להשכלה גבוהה אבל לא הגנים והחינוך המיוחד. בשעות אלו דנים נציגי המל"ל, משרד הבריאות ומשרד החינוך בהרחבת ההשבתה לכל מערכת החינוך, מה שיביא להעדרות של המוני הורים מעבודה.

 

מדובר באחד משורה ארוכה של צעדים שמקדם משרד הבריאות במטרה להפחית את הפעילויות מחוץ לבתים. זאת בדרך להטלת סגר כללי. איגוד מעונות היום הפרטיים התריע בסוף השבוע שהשבתת המעונות תביא לפשיטת רגל המונית ועלולה לגרום שליחים לא יהיה לאן לחזור.

(שחר אילן)

 

18:25 - בחברות התחבורה הציבורית וההיסעים נערכים להוציא השבוע לחופשה אלפי נהגים, בעקבות צמצום שירותי האוטובוסים.עוד לפני החלטה על הכנסת האוכלוסייה לסגר והפסקת שירותי התחבורה הציבורית, בוטלו כבר ביום שישי מאות קווי הסעות תלמידים שמופעלים בידי חברות ההיסעים וחברות התחבורה הציבורית. במקביל נרשמה ירידה של 30% בכמות הנסיעות בקווי הנוסעים הרגילים, לאחר שיותר ויותר נוסעים העדיפו להישאר בבית.

 

חברות התחבורה הציבורית מעסיקות כיום כ-17 אלף נהגים. עוד כ-10,000 מועסקים בחברות ההיסעים, שעבודתן ירדה בשבועות האחרונים לאחר עצירת התיירות הנכנסת והפסקת הטיולים של בתי הספר.

 

חברות התח"צ צפויות להתחיל להוציא השבוע נהגים לחופשה, שכן ללא ביצוע נסיעות הן לא מקבלות כספים מהמדינה. גם אם לא תופעל מדיניות של סגר, צפוי צמצום בקווי האוטובוסים בשל התמעטות הנוסעים, וההעדפה להפנות את התקציבים הממשלתיים לצרכים דחופים יותר.

 

"ננסה להוציא קודם כל לחופשה נהגים שיש להם יתרת חופש גדולה, אבל זה יהיה תלוי בשיעור צמצום פעילות הקווים", אמר ל"כלכליסט" אחד ממנהלי חברות התחבורה הציבורית. "לא תהיה לנו יכולת לשלם להם משכורת כאשר אנחנו לא מקבלים כספים מהמדינה. גם אם נחסכות הוצאות הדלק, אנחנו עדיין מחויבים להמשיך לשלם שכירות על מתקנים ומשרדים, תשלומים על אוטובוסים שרכשנו ומסים למדינה".

 

אם יוחלט על מדיניות של סגר, נערכים במשרד התחבורה להפעיל קווי היסעים מיוחדים למפעלים שיוכרזו כחיוניים וימשיכו לפעול, כמו מוסדות רפואיים, מפעלי מזון, מפעלים ביטחוניים, ועוד. ההסעות יבוצעו בידי חברות התח"צ וההיסעים.

(אודי עציון)

 

חיטוי אוטובוס חיטוי אוטובוס צילום: מוטי קמחי

 

18:15 - חברת התעופה והלאו קוסט וויזאייר משהה את כל טיסותיה לפולין וממנה מתאריך ה-19.3 ועד להודעה חדשה. במקביל, לפי הערכה כ-100,000 ישראלים השוהים בחו"ל - בהם חלק שטיסותיהם בוטלו - מחפשים דרכים לחזור לישראל, כאשר האפשרויות הולכות ומצטמצמות.

 

מהשבוע הבא אל על תטוס ליעדים הבאים בלבד - ניו יורק , טורנטו , פריז, לונדון ויוהנסבורג. יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלי חברת אמסלם תיירות אמר :"ישנם ישראלים בתאלנד, וויטנאם ודרום אמריקה שרוצים לחזור ונמצאים בלחץ כי טיסות רבות בוטלו. אנחנו העמדנו מוקד יעודי לטפל במציאת דרכים חילופיות ויצירתיות לחזרה הביתה".

(נווית זומר)

 

17:40 - רועי כהן נשיא לשכת העצמאים, צייץ אחר הצהריים "סיימנו את הדיון במשרד רה״מ, הצגתי כנשיא להב את ההשלכות הכלכליות שיש למגזר העצמאים והעסקים הקטנים לאור המשבר של הקורונה והכוונה לצמצם למינימום את הפעילות במשק. דרשתי ובקול רם מאד לדחות מחר את תשלומי מקדמות מע״מ וביטוח לאומי ולדעתי שכנעתי את ראש רשות המסים ערן יעקב להוביל מהלך כזה לפחות ב-14 יום. בנוסף דרשתי קרן פיצויים מיידית לעסקים בענפים שנפגעו והיה ירידה של 25% במחזור ויהיו זכאים לפיצוי. בנוסף לא לפגוע במסגרות אשראי בבנקים ולתת גרייס של שלושה חודשים להלוואות הקיימות, להודיע על מתן תשלום לעצמאים הנמצאים בבידוד, עצמאים שלא יוכלו לבצע את עבודתם עקב ההגבלות יהיו זכאים לדמי אבטלה בדיוק כמו ציבור השכירים שיצאו לחל״ת . זוהי שעתה של המדינה לתמוך במגזר העצמאים והעסקים הקטנים ולא לייצר כאן מדינה אחת לשני עמים - שכירים ששכרם מובטח ועצמאים שצריכים להחליט בין בריאות הציבור לאוכל לילדים שלהם. נדרוש פתרונות מיידיים מהמדינה ולא נסתפק בהלוואות".

(צבי זרחיה)

 

17:30 - עמותת מטב קוראת לממשלה לקבוע שהמטפלות הסיעודיות שמסייעות לקשישים יוגדרו כעובדות חיוניות למשק בחירום. כ-100 אלף זכאי גמלת סיעוד, ביניהם קשישים סיעודיים ועריריים המתגוררים בביתם, תלויים בעזרה יומיומית של המטפלות כדי להמשיך לחיות. מנכ"ל מט"ב ליאור שטרסברג דורש שהמטפלות שעוזרות בקניית מזון ותרופות, בישול אוכל, סיוע במקלחות, החלפת מוצרי ספיגה, ועוד יוגדרו כחלק ממערך החירום במדינה. "המבוגרים הבודדים והסיעודיים צריכים אותן עכשיו יותר מתמיד". במטב מציינים שלא הצליחו לקבל תשובה ממשרד העבודה והרווחה האם הכוונה היא לצרף את המטפלות למערך החירום.

(שחר אילן)

 

16:45 - משרד הבריאות והתאחדות התעשיינים סיכמו על שורת המלצות למפעלים להמשך פעילות תחת הקורונה ומניעת הידבקות בין העובדים וזאת על מנת להבטיח את המשך הייצור הרציף של מדינת ישראל גם במקרה של החמרת ההנחיות לשמירה על בריאות הציבור. ההסכמות מיועדות להקטין את החשיפה של העובדים אחד לשני וכך במקרה הצורך, לבודד קבוצה קטנה מאוד של עובדים שבאה במגע עם חולה. בשעות האחרונות מפיצה התאחדות התעשיינים למפעלים השונים קובץ המלצות מיוחד שגובשו. מסמך ההמלצות הוא צעד אחד מתוך שרשרת צעדים שתאפשר את רציפות האספקה לציבור. כמו כן, הוחלט כי משרד הבריאות יפעיל מוקד ייעודי לתעשייה שיעמוד בקשר רציף עם חדר המצב של התאחדות התעשיינים ויספק מענה ופתרונות לתעשייה.

 

בין צעדים למניעת התפשטות הנגיף במפעל: חידוד הנחיות היגיינה והעלאת תדירות הניקיונות; הצבת עמדות חיטוי ידיים ברחבי המפעל; צמצום ישיבות מרובות משתתפים למינימום הנדרש ו/או מעבר לישיבות דיגיטליות (סקייפ, זום, טימס וכו'); ביטול ביקורי חוץ לא הכרחיים במפעל; החתמת מבקרים וקבלנים קבועים על הצהרת בריאות; ביטול טיסות גורף; הפרדה בין עובדי מטה לייצור בפעילויות שונות; חלוקת צוותים קריטיים לתת קבוצות; שמירה על מרחק 2 מ' בין העובדים בקווי היצור ככל שניתן; הימנעות מהתכנסות עובדים לא הכרחית; עבודה בצוותים קבועים ככל הניתן; הפסקות/ארוחת צהריים בקבוצות קטנות וקבועות ושמירה על מרחקי 2 מ' בין שולחנות בחדר האוכל; חיטוי עמדות העבודה ומוקדי התכנסות בין משמרות; הימנעות מחפיפה בין עובדי המשמרות; הרחבת אפשרויות העסקה מרחוק; התאמת סידורי הסעה: הקטנת מספר עובדים בהסעות, פתיחת חלונות, הגעה ברכב פרטי.

 

בין הצעדים להבטחת המשכיות עסקית הוסכם על הגדרת פעילויות הליבה ההכרחיות להמשך רציפות עסקית בשרשרת האספקה; אבחון עובדים קריטיים במחלקות בדגש על פעילויות הליבה; הפרדה בין עובדים קריטיים בתפקיד זהה; הרחבת אפשרויות ההעסקה מרחוק ומעבר יזום לעבודה מרחוק ככל שניתן; היערכות אמצעי ציוד מגן לעובדים (מסיכת פנים, ראש וגוף) ומוצרי חיטוי לעובדים ומשטחים; הקמת חדר בידוד במפעל; בחינת מקורות ומלאי חומרי הגלם, איתור ספקים חלופיים, ניתור ומעקב אחרי אתגרים בשילוח ושינוע. כמו כן, התעשייה גם נערכת לתסריטי קיצון: סגר על אזור המפעל, היעדרות מסיבית של עובדים כתוצאה מבידוד או מחלה.

(אדריאן פילוט)

 

16:05 - הקורונה גורמת לחברות הטכנולוגיה הרב-לאומיות הפועלות בישראל להיערך לתקופה החדשה. מיקרוסופט ישראל מגייסת 200 עובדים למרכז הפיתוח שלה בישראל. מיכל ברוורמן בלומנשטיק, מנכ"לית מרכז הפיתוח החדשה החליטה שבניגוד למגמה בשוק כיום, החברה תנסה לגייס 200 עובדים חדשים שאותם תראיין בעזרת מערכות וידאו של מיקרוסופט teams. המשרות שאליהן מחפשת החברה עובדים כוללת מהנדסי תוכנה, מנהלי מוצר, דאטה אנליסט ועוד.

 

במקביל, גם אינטל המעסיקה הפרטית הגדולה בישראל נוקטת בשורה של צעדים בעקבות ההיערכות לעבודה מהבית וסגירת בתי הספר. החברה הודיעה שאינטל תשלם לעובדים הזקוקים לסיוע בטיפול בילדים ו/או בטיפול בקשישים, עד 15 ימי שירותי טיפול. כל עובד שירצה לשכור מטפלת לילדיו יוכל לעשות זאת במימון החברה. כמו כן, בחודשיים הקרובים תשלם אינטל תשלום מלא לעובדיה המועסקים לפי שעה כמו גם לעובדי קבלן, ללא קשר לשינויים שיתבצעו כתוצאה ממדיניות העבודה מרחוק שאינטל עברה אליה. החברה גם הודיעה שהיא הרחיבה את פעולות הניקיון והתחזוקה של מתקני החברה ברחבי העולם למספר רב של פעמים במהלך היום.

(מאיר אורבך והגר רבט)

 

אינטל אינטל צילום: דוברות אינטל

 

 

16:00 - איגוד רופאי בריאות הציבור שיגר לפני דקות אחדות הודעה ובה הוא מתריע כי "סכנת בהלת הקורונה עלולה להיות גדולה יותר מסכנת נגיף הקורונה בעצמו" לשון ההודעה. "בצד הפעולות הנכונות לריחוק חברתי על מנת 'לשטח את העקומה', אסור לשטח את ישראל ואת אזרחי ישראל", מתריעים באיגוד המתמחה בבריאות הציבור. "יש צורך לתת מענה לציבור בישראל, ובפרט לאוכלוסיות שזקוקות לעזרה, כיצד לשמור על שגרת חיים שפויה במקביל להמשך תפקוד מערכים חיוניים. הפעולות להקטנת ריחוק חברתי כולל ביטול לימודים ועבודה נדרשות, אבל חייבות להיעשות בהתאם לתוכנית סדורה הנותנת מענה לבני האדם המושפעים מהם ולאחר מתן זמן התארגנות מספק לארגונים ולאנשים". לדברי מנהלי האיגוד, "התאמת הפעולות ודאגה למכלול הצרכים החברתיים עד כמה שניתן חיונית לשמירה על הסולידריות", כאשר אותם גורמים מתריעים שוב ושוב כי ללא שמירה על ערבות הדדית וסולידריות "הפעולות לא תוכלנה להימשך זמן רב וייגרם נזק לבריאות הציבור ולחברה בישראל בטווח הקצר והרחוק".

(אדריאן פילוט)

 

15:56 - מספר תלמידי בתי הספר והגנים החולים הוכפל תוך שלושה ימים (מים רביעי) מ-5 ל-10. כך עולה מעדכון מספר החולים שמפרסם משרד החינוך. מספר התלמידים, ילדי הגן ועובדי ההוראה והמנהלה שנמצאים בבידוד זינק מ-5,230 ל-8,652, עלייה של שני שלישים. מספר עובדי ההוראה בבידוד הוכפל מ-447 ל-901. ביום חמישי לבדו נכנסו 2,348 תלמידים חדשים לבידוד ו-211 עובדי הוראה. מתוכם 1,048 תלמידים מבית הכנסת הכנסייתי הבפטיסטי מנצרת. במשרד החינוך מאשרים שהעלייה הגדולה במספר המבודדים והחולים במערכת החינוך הוצגה בדיונים ביום חמישי כסיבה לדרישת משרד הבריאות לסגור את מערכת החינוך. בסופו של דבר הוחלט להפסיק את פעילות בתי הספר והמוסדות להשכלה גבוהה, אך להשאיר בשלב זה את גני הילדים פתוחים.

(שחר אילן)

 

 

כיתה ריקה כיתה ריקה צילום: שאטרסטוק

 

15:15 - ממשלת ספרד תטיל הגבלות תנועה חמורות על האזרחים כחלק ממצב החירום שהוכרז בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. כך דווח באתר "אל מונדו" ובכלי תקשורת נוספים. הממשלה תתיר לתושבים לצאת מבתיהם רק לצורך קניית מזון או תרופות, פינוי לבית חולים, הליכה לעבודה או מקרה חירום אחר. לפי "אל מונדו", שר הפנים ישלוט בכל כוחות המשטרה, כולל המקומיים והאזוריים, כחלק ממצב החירום. היום אושרו 58 מקרי מוות נוספים בספרד, שבה נדבקו עד כה 5,945 בני אדם ומתו בסך הכל 191.

 

 

ברצלונה ברצלונה צילום: איי פי

 

14:30 - משרד הבריאות הודיע היום על עליית מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-164. ארבעה מתוכם החלימו. שני חולים מאושפזים במצב קשה, ועשרה בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה בוצעו עד כה בישראל, ו-27 חולים מאושפזים בבית. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

  

התאחדות האולמות וגני האירועים החליטה אתמול (ו') בדיון חירום שקיימה להמליץ לכל בעלי האולמות על ביטול מלא של כל האירועים - עד להודעה חדשה. זאת, בעקבות הנחיות משרד הבריאות לאסור התכנסות של מעל 100 אנשים. המלצת ההתאחדות נוגעות לכל האירועים, בהם חתונות, בר/בת מצוות, חינות, בריתות ועוד. להחלטה הקשה תג מחיר לא פחות קשה: כ-40 אלף עובדי תעשיית האירועים יפוטרו או ייצאו לחופשות ללא תשלום (חל"ת) כל עוד ההחלטה בתוקף - כלומר לזמן בלתי מוגבל.

 

 

אולם אירועים אולם אירועים צילום: מיטל בריל

 

12:30 -  מספר הנספים מנגיף הקורונה באיראן עלה ב-97 בני אדם, ועומד כעת על 611. הטלויזיה הממלכתית באיראן הודיעה כי מניין הנדבקים בנגיף עלה ל-12,729 חולים.

 

זארה סוגרת את כל החנויות שלה בספרד. הסניפים במדינה של רשת האופנה אחראים לכשישית מהכנסותיה של החברה האם, אינדיטקס. אתמול הוכרז בספרד מצב חירום - המדינה היא מוקד התפרצות הקורונה השני בחומרתו מחוץ לסין, עם כ-4,200 חולים מאומתים  וכ-120 מתים.

 

ארגוני הסביבה הודיעו על דחיית מצעד האקלים שתוכנן ל-27 במרץ. בהודעתם נמסר: "משבר האקלים, בדומה למשבר הקורונה, הוא משבר קיומי שתוצאותיו משפיעות על כל אחד ואחת מאיתנו כבר כיום". גם שבוע המודעות למשבר האקלים  שתוכנן ל-27-21 במרץ.בוטל.

 

 

 

חיטוי רכבת תחתית  בטהראן חיטוי רכבת תחתית בטהראן צילום: איי פי

 

11:30 - חברת התעופה הפולנית "לוט" הודיעה כי היא תשהה באופן זמני את טיסותיה בקו תל אביב-ורשה מיום ראשון ולמשך עשרה ימים. ההודעה פורסמה בעקבות צעדים חדשים שנוקטת ממשלת פולין במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה בעולם. החברה מפעילה 10 טיסות בשבוע בקו תל אביב-ורשה.

 

11:15 - משרד הבריאות הודיע הבוקר (שבת) על עליית מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-154. ארבעה מתוכם החלימו. שלושה חולים מאושפזים במצב קשה, ושבעה בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה בוצעו עד כה בישראל, ו-25 חולים מאושפזים בבית. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

 

לפי הנתונים, בבתי החולים בישראל מאושפזים 108 חולי קורונה, ו-25 נוספים מאושפזים בביתם תחת השגחת קופת החולים. 17 בני אדם נוספים נמצאים בתהליך אשפוז. בבית החולים שיבא מאושפזים 23 חולים, שניים מהם במצב קשה, שניים בינוני והשאר קל. חולה נוסף במצב קשה מאושפז בבית החולים איכילוב. בבית החולים מאיר מאושפזים חמישה חולים וארבעה נמצאים בדרך לאשפוז.

 

מצבו של נהג אוטובוס הצליינים, שאושפז במרכז הרפואי פדה-פוריה, השתפר בימים האחרונים והוא מוגדר כעת בינוני. במרכז הרפואי וולפסון אושפז הלילה בחדר בידוד לחץ שלילי חולה קורונה חמישי בבית החולים, בן 43 במצב קל, אשר חזר באחרונה מאוסטריה. כמו כן, חולה מספר 21, גבר בן 32 מאזור חוף הכרמל, שאושפז לפני שבוע במצב קל בבית החולים רמב"ם - החלים לחלוטין ושוחרר לביתו אתמול. מדובר בחולה הרביעי בארץ שהחלים עד כה.

 

11:00 - רוסיה סגרה את מעברי הגבול עם פולין ונורבגיה לאזרחים זרים, במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במקביל, הודיע ראש העיר מוסקבה סרגיי סוביאנין כי תתבטל חובת הנוכחות בבתי הספר במוסקבה. הוא הוסיף: "ההורים יחליטו אם לשלוח את ילדיהם ללימודים או להשאירם בבתים". עד כה אובחנו ברוסיה 45 חולים בנגיף, בהם 24 בבירה מוסקבה.

  

10:45 - מרגש: תושבים בערים באיטליה, מוקד ההתפרצות הגדול ביותר מחוץ לסין, שרים במרפסות.

 

 

 

10:00 - אפל סוגרת את כל החנויות שלה מחוץ לסין, למשך שבועיים. אתמול נפתחו חנויות אפל בסין, לאחר שהיו סגורות במשך כחודש. החברה תתרום 15 מיליון דולר למאבק בנגיף.

 

 

חנות אפל בניו יורק חנות אפל בניו יורק

 

09:00 - בתי הספר בבירת אינדונזיה, ג'קרטה, ייסגרו למשך השבועיים הקרובים לפחות כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ראש העיר ג'קרטה אמר כי ישנם חולי קורונה מאומתים ששהו בעיר הבירה, שמונה כ-10 מיליון תושבים. עד כה אושרו 69 מקרי הידבקות באינדונזיה, וארבעה בני אדם מתו כתוצאה מהמחלה.

 

הרשויות במנילה, בירת הפיליפינים, הכריזו על אמצעים חדשים למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, בהם עוצר לילי. בנוסף קראו לסגור את הקניונים בעיר למשך חודש, על רקע ההחלטה של נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, להעלות את מצב החירום הבריאותי במדינתו לרמה הגבוהה ביותר. הלילה אושר מקרה מוות שישי כתוצאה מהנגיף בפיליפינים, ו-64 בני אדם אובחנו עד כה כחולים.

 

 

07:30 - רשת "סקיי ניוז" דיווחה כי תינוק שאך נולד נדבק בנגיף הקורונה. לפי הדיווח, הוא הגיע עם אימו לבית החולים כמה ימים לאחר שנולד - שם ערכו לשניים בדיקות לווירוס שתוצאותיהן יצאו חיוביות.

 

ממשלת ניו זילנד הודיעה כי כל מי שייכנס לשטחה יידרש לשהות בבידוד ביתי למשך שבועיים. זאת במסגרת המאמצים לבלימת התפשטות נגיף הקורונה - שעד כה נדבקו בו שישה בני אדם ברחבי המדינה.

 

ממשלת צ'כיה החליטה לסגור בתי קפה, מסעדות וחנויות ברחבי המדינה. בהודעה נמסר כי חנויות מזון, בתי מרקחת ותחנות דלק - ימשיכו לפעול כסדרם.

 

הרשויות בסין הודיעו כי ביממה האחרונה מתו 13 חולים בנגיף הקורונה, ונדבקו 11 חולים חדשים. בכך, עלה ל-3,189 מניין הנספים כתוצאה מהווירוס, בהם 3,075 במחוז חוביי - מוקד ההתפרצות. מספר הנדבקים במדינה עומד לפי שעה על 80,824 בני אדם.

 

רשויות הבריאות בדרום קוריאה דיווחו כי ביממה האחרונה נדבקו בנגיף הקורונה 107 בני אדם נוספים. בתוך כך, עלה ל-8,086 מניין הנדבקים במדינה.

 

 

07:15 - בית הנבחרים האמריקאי אישר חבילת סיוע לאזרחים בעקבות נגיף הקורונה; ההצעה, שאושרה ברוב של 360 מול 40, תועבר כעת לאישור הסנאט - שידון בה רק בשבוע הבא. מנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי החקיקה החדשה כוללת בין השאר בדיקות של קורונה לכל מי שזקוק לכך - גם אם אין לו ביטוח בריאות; דמי אבטלה משופרים לעובדים שיצאו לחופשה; הגדלת תקציב המדיקייד -  מיזם ביטוח הבריאות הפדרלי לאוכלוסיות עניות; וחופשת מחלה של עד שבועיים. בסדרת ציוצים הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא תומך בחקיקה החדשה. אמש הכריז טראמפ על מצב חירום לאומי. יצוין כי הקונגרס כבר אישר סיוע חירום של 8.3 מיליארד דולר להתמודדות עם הנגיף.  בארה"ב אובחנו כ-1,700 חולי קורונה, וכ-40 מהם מתו.

 

בתוך כך, הבית הלבן הודיע כי אדם נוסף שנפגש עם טראמפ במהלך סוף השבוע נדבק בנגיף הקורונה. עם זאת, נמסר כי רופאו ציין שטראמפ אינו נדרש לעבור בדיקה לגילוי הנגיף, או לשהות בבידוד.

 

 

טראמפ ופלוסי טראמפ ופלוסי צילומים: בלומברג, רויטרס

 

 

 

 

 

 

 

x