$
קורונה

נגיף הקורונה

נשיא ארה"ב טראמפ הכריז על מצב חירום לאומי

במסיבת עיתונאים מחוץ לבית הלבן הכריז הנשיא האמריקני על מצב חירום לאומי - על רקע התפשטות נגיף הקורונה שהביא כבר ל-41 מקרי מוות בארה"ב. הצעד יאפשר לטראמפ לקבל סיוע פדרלי של עד 50 מיליארד דולר להתמודדות עם הקורונה

ynet 21:4013.03.20
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז הערב (ו') על מצב חירום לאומי בעקבות נגיף הקורונה שממשיך להתפשט ברחבי המדינה. טראמפ הכריז על הצעד, שיאפשר לו לקבל סיוע פדרלי של עד 50 מיליארד דולר להתמודדות עם המגפה, במסיבת עיתונאים מחוץ לבית הלבן.

בהצהרה הודיע טראמפ שיבקש מבתי החולים להפעיל את תוכניות המוכנות לחירום שלהם - אך הבהיר כי הרשויות האמריקניות אינן מעוניינות שאנשים יבצעו בדיקות לגילוי הנגיף אם הם לא זקוקים לכך. הוא ציין כי להערכתו בתחילת השבוע הבא יהיו זמינות עוד 500 אלף ערכות בדיקה. 

 

טראמפ הודיע במסיבת העיתונאים כי ייתכן שיצטרך להרחיב את אזהרת המסע של ארצות הברית למדינות נוספות, בהן בריטניה. טראמפ גם הכחיש כי הוא עצמו חשוד כנשא הנגיף בעקבות פגישתו עם דוברו של נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, שאובחן כחולה קורונה ואמר: "אין לי תסמינים של הנגיף". סגן הנשיא מייק פנס אמר לאחר דבריו של טראמפ כי נגיף הקורונה אובחן ב-46 מדינות שונות בארצות הברית.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: AP

 

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC) דיווח מוקדם יותר כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה במדינה עלה ל-1,678 - תוספת של 414 מקרי הידבקות לעומת העדכון הקודם. כמו כן, עדכן המרכז על חמישה מקרי מוות נוספים. עד כה מתו כתוצאה מהידבקות בנגיף 41 בני אדם ברחבי ארה"ב. 

 

טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו בצהריים כי "נכון לרגע זה, ובזכות מדיניות הגבולות החזקה שלנו, יש לנו 40 מקרי מוות כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה. אם היו לנו גבולות פתוחים - המספר הזה היה גבוה פי כמה וכמה". 

 

רק בתחילת השבוע טראמפ היה נשמע אחרת לגמרי באותו הנושא ואמר שמדובר בשפעת עונתית רגילה קטלנית יותר, אך היא לא משבשת את חיי האזרחים. הוא צייץ: "אז בשנה שעברה מתו 37 אלף אמריקנים משפעת. המספר הזה נע בין 27 אלף ל-70 אלף מדי שנה. שום דבר לא מושבת, החיים והכלכלה נמשכים". 

 

מוקדם יותר היום הודיעו הרשויות באיטליה כי מספר מקרי המוות במדינה עלה מ-1,016 ל-1,266, כלומר נוספו עוד 250 מתים תוך יממה בלבד. מדובר במספר שיא בכמות המתים מנגיף הקורונה במדינה ביממה אחת. בתוך כך, גם מניין הנדבקים ממשיך לזנק והוא עלה מ-15,113 ל-17,660 בני אדם.

 

בספרד צפויים להכריז מחר על מצב חירום לאומי גם כן. ראש הממשלה פדרו סנצ'ז יכנס מחר את הקבינט בעקבות התפרצות הנגיף במדינה, על-מנת לקבל אישור להשתמש בצבא לטובת המאבק בקורונה. נשיאת מחוז מדריד, איזבל דיאז איוסו המליצה לתושבי המחוז להישאר בבתיהם בשל התפרצות הנגיף באזור.

  

מצב החירום בספרד יאפשר לרשויות להגביל את התנועה לאזרחים שנדבקו ולהודיע על הקצבת מזון וסחורות לאזרחים. עד כה אובחנו ברחבי ספרד 4,209 חולי קורונה ו-120 כבר מתו מהנגיף - מה שמציב אותה כמוקד השני בגודלו בהתפרצות הנגיף ברחבי היבשת אחרי איטליה. לפי סאנצ'ז, המספר עלול לזנק בשבוע הבא ל-10,000 חולים.

 

x