$
קורונה

דיווח שוטף

זרוע היבשה של צה"ל מפסיקה אימונים עד לאחר הפסח

הופסקה פעילות כל ענפי הספורט בישראל; משרד הבריאות מעדכן הבוקר: מספר החולים עלה ב-17 ביחס לאתמול, והוא עומד על 126. 2,479 עובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד, בהם 949 רופאים ו-635 אחיות; דחייה במועד הבחינות הפסיכומטריות; ובעולם: למבורגיני עוצרת את הייצור באיטליה

שירות כלכליסט ו-ynet 14:1913.03.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם 

 

14:20 - לאחר הערכת מצב בראשות מפקד זרוע היבשה החליט מפקד הזרוע על השהיית אימוני המילואים עד לאחר חופשת חג הפסח, בהתאם להערכת המצב המשתנה. זאת לאור החשש מפני נגיף הקורונה. בהודעת צה"ל נמסר כי "החלטה זו נשקלה בכובד ראש והתקבלה מתוך רצון לשמר את כשירות צה״ל, תוך עמידה במחויבות שבין צה״ל לאנשיו במילואים בתמיכה במשפחותיהם בעת הנוכחית".

 

13:10 - בהלת הקורונה מגיעה למסלולי המירוצים, ושתי סדרות מירוצי המכוניות הפופולריות ביותר בארה"ב יתקיימו בסוף השבוע הקרוב ללא קהל. כך הודיעו הגופים המארגנים של מרוצי נאסקאר  ואינדיקאר. בשני המקרים מדובר בסדרות מירוצים אמריקאיות שנהנות מתמיכה אדירה, אחוזי צפייה גבוהים וחוזי פרסום שעלותם נאמדת במאות מיליוני דולרים. במקרה של האינדיקאר, ההחלטה להתחרות ללא קהל התקבלה בגין הוראה של השלטון המקומי בסנט פטרסבורג פלורידה האוסרת על התקהלויות. מרוצי אינדיקאר מתקיימים ברחובות ציבוריים הנסגרים במיוחד לצורך המירוץ, ולעת עתה הרשויות בפלורידה אינן מאשרות את ההתקהלות. במקביל הודיעה גם הנהלת נאסקאר, מירוץ המכוניות הפופולארי ביותר בארה"ב הנערך במסלול סגור, כי צמד המירוצים הראשון - באטלנטה ובשבוע לאחר מכן במיאמי - יתקיימו ללא נוכחות קהל. במקביל הודיעה השבוע קבוצת מקלארן כי לא תשתתף במירוץ הפורמולה 1 מחרתיים באוסטרליה לאחר שהנגיף התגלה אצל אחד מחברי הקבוצה. נהג המרוצים לואיס המילטון פרסם בתגובה כי "אני מופתע שכל חברי הקבוצות יושבים כאן בתדריך כולם ביחד בחדר. נראה שהעולם מגיב לאט מדי אך עם זאת, פורמולה אחת ממשיכה". זמן קצר בלבד לאחר הצהרתו הנחרצת של המילטון, בוטל גם המירוץ באוסטרליה (תומר הדר).

 

לואיס המילטון לואיס המילטון צילום: רויטרס

 

12:30 - למבורגיני האיטלקית הודיעה כי היא עוצרת את הייצור בעקבות התפשטות הקורונה. לפי הודעת החברה, הפסקת הייצור עומדת לפי שעה על שבועיים, זאת במסגרת מהלך ארגוני כולל של קבוצת פולקסווגן, החברה האם שלה. כך, מפעל למבורגיני בצפון איטליה ייסגר עד ה-25 במרץ. לפי הודעה שפרסם סטפאנו דומינצ'לי, מנכ"ל למבורגיני:"אמצעי זה הוא מהלך שנובע מאחריות חברתית כלפי עובדינו בהתחשב במצב החריג בו אנו נמצאים כעת. אנו נמשיך לעקוב אחר המצב כדי להגיב במהירות ובגמישות הנדרשת, בשיתוף עם עובדינו, כדי להתחיל מחדש בהקדם בזמן הנכון".

 

 צילום: eBay

למבורגיני עצמה נחשבת ליצרנית רכב זעירה ביחס לענקיות התעשיה הפועלות כיום באירופה, אך בימים אלה גם יצרני הרכב הגדולים סובלים: סיאט הספרדית הודיעה השבוע כי היא תקצץ משמרות במפעלי החברה במרטורל, מחוץ לברצלונה. יצרנית הצמיגים פירלי הודיעה כי תשבית חלק ממפעליה באיטליה לאחר שעובד במפעל לקה בקורונה. במקביל יצרנית הבלמים האיטלקית ברמבו, שמספקת כיום רכיבי בלימה לרוב יצרני הרכב פרסמה אזהרת רווח, זאת לנוכח העובדה שמטה החברה וחלק ממפעלי היצור ממוקמים בצפון איטליה. גם סקודה פרסמה השבוע כי היצרנית מתמודדת עם מחסור צפוי בחלפים מסין. (תומר הדר)

 

11:20 - בהתייעצות שהתקיימה הבוקר בין המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו למנכ"ל משרד התרבות והספורט, עו"ד יוסי שרעבי, הוחלט, בהמשך להודעה על הקפאת הפעילות בליגות הכדורגל, על הפסקת הפעילות בכל ענפי הספורט. ההחלטה נועדה לשמור על בריאות הציבור והיא תיכנס לתוקף מיידית. כך לפי הודעת שני המשרדים.

 

11:30 - צפי הפסד הכנסות של הטוטו מאי קיום משחקים בליגות בישראל עומד על בין 5 ל-6 מיליון שקל לכל מחזור משחקים. צפי הפסד הכהנסות של הטוטו מאי קיום משחקים בכלל בעולם (כולל ישראל) עומד על בין 15 ל-17 מיליון שקל בכל סוף שבוע. אובדן ההכנסות ליום בלי משחקי כדורסל וכדורגל עומד בין 5 ל-7 מיליון שקל.

 

הנזק שייגרם לקבוצות בגין אובדן הכנסות ממכירת כרטיסים עומד על בין 100 אלף שקל ל-2 מיליון שקל, לא כולל הוצאות אבטחה והפקה. גורמים בהתאחדות טוענים שההפסדים מביטול העונה יעלו על 20 מיליון שקל לכלל הקבוצות (אוריאל דסקל).

 

11:00 - כל משחקי ליגות הכדורגל הופסקו בעקבות משבר הקורונה. מנהלת הליגה וההתאחדות לכדורגל הודיעו היום על עצירת הפעילות בליגת העל, הלאומית והליגות הנמוכות לגברים ונשים.

 

תחילה הודיעה ההתאחדות לכדורגל על הפסקת הפעילות בליגות הנמוכות (א'-ג') ובליגות לנשים בעקבות שיחה שקיים הבוקר המשנה למנכ"ל הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, עם יו"ר ההתאחדות אורן חסון. לאחר מכן שוחח גרוטו עם יו"ר מנהלת הליגה ארז כלפון ובסיום השיחה הוחלט להפסיק גם את משחקי ליגת העל והלאומית.

 

איתמר גרוטו איתמר גרוטו צילום: אוראל כהן

 

גרוטו הנחה את כלפון להפסיק את משחקי הליגות עד לסוף חודש מרץ בשלב זה. במהלך השבוע האחרון של חודש מרץ תתבצע הערכת מצב ועל בסיסה יוחלט לגבי המשך הפעילות החל מחודש אפריל.

 

כלפון: "בלב כבד אנו נאלצים להודיע על עצירת משחקי הכדורגל בליגות המקצועניות וזאת בהתאם להנחיות הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות. בעת זו, בה אנו נמצאים בעיצומו של משבר עולמי, על כולנו לנהוג באחריות ולהישמע להנחיות הגופים המקצועיים על מנת לשמור על בריאות הציבור. הכדורגל מהווה ציר מרכזי בחברה הישראלית ועצירתו מסמלת את המשבר הקשה אשר פוקד אותנו, אולם אנו בטוחים כי בהתנהגות אחראית נוכל להתמודד עם הווירוס שתקף אותנו ולחזור לשגרה מחוזקים. אנו ממשיכים להיות בקשר רציף עם כל הגורמים המקצועיים ונקווה כי המשבר יחלוף במהרה ונוכל לשוב ולקיים את משחק הכדורגל האהוב כל כך על כולנו. אני מאחל בריאות איתנה לכל עם ישראל ומייחל כי נצא מחוזקים מהמשבר שפוקד אותנו".

 

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אורן חסון, מסר: "הקצב בו הדברים משתנים בימים אלה הוא דרמטי, ומה שאתמול בערב נראה כאפשרי והיה בחזקת מותר הפך הבוקר לאסור. אני סומך במאת האחוזים על השיקולים שמנחים את הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות והנחיתי מיידתית לעדכן את כל המועדונים על ההחלטה. עצירת הליגות החובבניות היא צעד כואב נוסף עבור הכדורגל הישראלי, אבל לא נותרה ברירה. נדע לצלוח יחד גם את המשבר הזה ולצאת מחוזקים. איחולי בריאות טובה לכולם וסוף שבוע משפחתי נעים". 

 

10:10 - בעקבות ההנחיות החדשות מאתמול בדבר סגירת מערכת החינוך על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, הוחלט לדחות את מועדי הבחינה הפסיכומטרית. הבחינות תוכננו להתקיים ב-6-7 באפריל, אך בתום שיחה בין המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו), שאמון על קיום הבחינות, לבין ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) – הוחלט לדחות אותה וכעת מחפשים אחר פתרונות לנושא.

 

מדובר במועד האביב של הבחינה הפסיכומטרית, והוא נחשב לגדול במיוחד. ההחלטה, שנובעת מההנחיות החדשות, תותיר אלפי נבחנים בחוסר ודאות, כאשר חלקם עומדים בפני הגשת מועמדות ללימודים אקדמיים כבר בשנה הבאה.

 

08:20 - נמשכת העלייה המדאיגה במספר חולי הקורונה בישראל - ונחשף לראשונה מספר הרופאים שנמצאים בבידוד: משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מניין חולי נגיף הקורונה בארץ עלה ל-126. אמש עמד המספר הזה על 109. מצבם של שניים מהחולים - נהג הצליינים היוונים המאושפז בבית החולים פדה-פוריה בטבריה ועובד רשות שדות התעופה המאושפז באיכילוב - עדיין מוגדר קשה. חמישה מהם במצב בינוני והיתר במצב קל. 100 מהנדבקים בקורונה מאושפזים בבתי חולים. 19 מהחולים נמצאים בביתם, שלושה החלימו ושוחררו.

 

לפי משרד הבריאות, לא פחות מ-2,479 עובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד, מתוכם 1,174 עובדים בבתי חולים. בין עובדי מערכת הבריאות שנמצאים בבידוד: 949 רופאים ו-635 אחיות. גם 171 פרמדיקים נמצאים בבידוד.

 

 

 

07:30 - סופי גרגואר טרודו, רעייתו של ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, אובחנה כחולה בקורונה. כך מסר הלילה (ו') דובר של ראש הממשלה. עוד נמסר כי טרודו חש בטוב ולא פיתח תסמיני מחלה. סופי תועבר לבידוד וראש הממשלה ישהה בבידוד בנפרד למשך 14 יום.

 

טרודו נכנס לבידוד כבר אתמול אחרי שרעייתו פיתחה תסמיני שפעת. היא החלה לגלות את התסמינים אחרי ששבה מבריטניה, ועברה בדיקה כדי לבדוק אם נדבקה בנגיף הקורונה. הלילה חזרה תוצאת הבדיקה חיובית.

 

בברזיל, הנשיא ז'איר בולסונרו הודיע הלילה כי עבר בדיקה לגילוי קורונה וכי התוצאות יגיעו בתוך שעות ספורות. בולסונרו מסר את ההודעה לצד שר הבריאות לואיס אנריקה מנדטה, שניהם עם מסכות על הפנים.

 

בולסונרו נבדק אחרי שהתגלה שפביו ויינגרטן, קצין התקשורת שלו, נדבק בנגיף. השניים ביקרו ביום שבת האחרון בפלורידה ונפגשו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. ויינגרטן אף פרסם תמונה שבה הוא נראה עומד לצדו של הנשיא האמריקאי וסגנו מייק פנס.

 

רה"מ טרודו ורעייתו רה"מ טרודו ורעייתו צילום: רויטרס

 

 

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בעולם. הלילה אישרו גבון וגאנה מקרים ראשונים של הידבקות בקורונה בשטחיהן, והפכו למדינות התשיעית והעשירית באפריקה שמדרום לסהרה שאליהן הגיע הנגיף. בהצהרה של ממשלת גבון נמסר כי החולה הוא צעיר מקומי בן 27 שחזר מצרפת ב-8 במרץ. ממשרד הבריאות של גאנה נמסר כי אושרו שני מקרים של הידבקות בנגיף, וכי שני החולים חזרו לאחרונה מנורבגיה ומטורקיה.

 

הונג קונג דיווחה על מקרה מוות רביעי מהנגיף. לפחות 130 בני אדם נדבקו בנגיף בעיר. בדרום קוריאה דווח על 110 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף. עד כה נדבקו במדינה 7,979 בני אדם. בסין עלה מניין הנדבקים ל-80,813, אחרי ששמונה מקרים חדשים בלבד אובחנו ביממה האחרונה.

 

בבית הלבן שבו והבהירו הלילה כי טראמפ אינו מתכוון להיבדק. בבית הלבן אמרו כי כמעט ולא התקיימה אינטראקציה בין הנשיא לבין עוזרו של בולסונרו, ולכן אין כל צורך בבדיקה בשלב זה. טראמפ עצמו אמר אמש כי הוא אינו חושש מהאפשרות שנחשף לנגיף. "בואו נגיד את זה ככה: אני לא מודאג", אמר לכתבים בשולי פגישתו עם ראש ממשלת אירלנד ליאו ורדקר בבית הלבן.

 

הודו דיווחה הלילה על מקרה מוות ראשון מהנגיף. הרשויות מסרו שהקורבן הוא גבר בן 76 ממדינת המחוז הדרומית קרנטקה. הוא חזר מסעודיה ב-29 בפברואר. הרשויות מסרו כי הן מנסות להתחקות אחר מי שהיה איתו בקשר. מניין הנדבקים בהודו עומד על יותר מ-70 איש.

 

בסעודיה אובחנו 17 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף. 11 מהחולים החדשים הם אזרחי מצרים. מניין הנדבקים בסעודיה עומד על 62.

x