$
קורונה

דיווח שוטף

גורם מדיני: ישראל שוקלת לחייב בבידוד גם את החוזרים מארה"ב

גורם ממשלתי אמר כי משרד הבריאות "דוחף" להכניס את ארה"ב לרשימת המדינות שמחייבות בידוד - אך נבלם בינתיים מחשש לפגיעה ביחסים המדיניים והכלכליים עם וושינגטון. הנושא יוכרע בשבוע הבא על-ידי נתניהו. עד כה 21 ישראלים נדבקו בנגיף, ומלבד נהג הצליינים מיוון - כולם במצב קל

שירות כלכליסט ו-ynet 22:0706.03.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם

  

 

 

22:05 - דריכות בישראל בעקבות הגידול המהיר במספר החולים בקורונה. גורם מדיני אמר הערב (שישי) ל-ynet כי ישראל בוחנת להוסיף עוד שורה של מדינות שהחוזרים מהן יחוייבו בבידוד - בהן גם ארצות הברית - והנושא יוכרע בשבוע הבא. גורם ממשלתי אמר כי משרד הבריאות פועל מאחורי הקלעים כדי להוסיף את ארה"ב לרשימה, אך עד כה נבלם מצד משרדי ממשלה אחרים מחשש לפגיעה בקשרים המדיניים והכלכליים עם וושינגטון. בישראל חוששים גם מתגובתו של ממשל טראמפ להחלטה שכזאת. ואולם, לאור הגידול בחולי הקורונה בישראל, הנושא יעלה לדיון בשבוע הבא ויוכרע על-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"יש כל כך הרבה מדינות על הפרק", אמר הגורם המדיני. "המשמעויות נשקלות, אך מעל הכל חשוב לשמור על בריאות אזרחי ישראל". יחד עם זאת, גורם ממשלתי העריך כי לא יהיה מנוס בקרוב אלא להוסיף את ארה"ב לרשימה. במשרד הבריאות סירבו להגיד לדברים. גורם בענף התעופה הודה כי אם השיקולים היו בריאותיים בלבד - ארה"ב הייתה כבר נכנסת לרשימה. "בשבוע האחרון הכינו אותנו לזה, ואמרו שזה נמצא בדיונים של הדרגים הגבוהים ביותר. זה לא רק תעופה, זה כבר עניין דיפלומטי ומדיני מהשורה הראשונה. הכנסת ארה"ב לרשימה זה צעד שובר שוויון ודרמטי ביותר".

 

19:50 - ניו יורק: מספר החולים בעיר הוכפל פי שלוש בתוך 48 שעות והוא עומד כעת על 33. בנוסף - באוניברסיטת וושינגטון עברו לעבודה אונליין. המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) הודיע היום על 65 מקרים נוספים במדינה. מספר הנשאים המעודכן עומד כעת על 213, מסרה הסוכנות. מספר המקרים של נוסעי הדיאמונד פרינסס עומד עדיין על 46.

 

באיטליה, מספר המתים טיפס ב-49 ל-197 בני אדם - כך מסרה הסוכנות להגנה אזרחית במדינה. מדובר במספר המתים היומי הגבוה ביותר מאז התפרצות המגפה במדינה לפני שבועיים. מספר המקרים הכולל באיטליה - המדינה האירופית שנפגעה עד כה בצורה הקשה ביותר מהנגיף - עומד נכון לעכשיו על 4,636 איש, לעומת 3,858 אתמול (חמישי). לדברי הסוכנות האיטלקית, 523 חולים הבריאו לחלוטין מהנגיף, לעומת 414 ביום קודם לכן. הנגיף מכה בעוצמה בעיקר בצפון איטליה, אם כי נכון לעכשיו נרשמו מקרי הידבקות בכל 20 המחוזות, עם מקרי מוות ב-8 מהם.

 

19:10 - קורונה מתפשטת: משרד הבריאות הודיע בצהריים (שישי) כי מניין הישראלים שחולים בנגיף הקורונה עומד כעת על 21 בני אדם. לראשונה מדובר בנוסעים שחזרו מווינה, ציריך וממדריד. לפי משרד הבריאות, ארבעת החולים החדשים שאובחנו נמצאים בבידוד.

 

מדובר בשני גברים כבני 30 ו-50 שחזרו ממדריד ב-27 בפברואר וב-2 במרץ, וגבר נוסף כבן 50, ממרכז הארץ, שחזר מציריך שלשום. החולה מווינה נחת בישראל ב-1 במרץ. בתוך כך, בית החולים פוריה עדכן כי מצבו של נהג הצליינים שאושפז אמש הוחמר משמעותית, והוא נזקק להנשמה מלאכותית.

 

במשרד ציינו כי שני הישראלים נמצאים כעת בבידוד ובהמשך יועברו לבית חולים, וכי פרטים על המקומות שבהם היו יתפרסמו בקרוב.

 

18:00 - משרד הבריאות הודיע כי גבר בשנות השלושים לחייו מאזור המרכז אובחן כחולה בנגיף הקורונה. הוא חזר ממדריד ב-3.2 ונמצא בבידוד. בכך עולה ל-20 מניין החולים בנגיף בישראל.

 

בתוך כך, משרד הבריאות ובית החולים פוריה הודיעו אחר הצהריים (שישי) על החמרה במצבו של הנהג ממזרח ירושלים שליווה את קבוצת הצליינים מיוון ואושפז בבידוד לאחר שאובחן עם קורונה. "בשעות האחרונות, על אף טיפול אינטנסיבי, מצבו של החולה הוחמר והוא נזקק להנשמה מלאכותית. החולה מורדם מונשם", ציינו בבית החולים. עוד נמסר כי הצוות הרפואי מעניק לו טיפול תרופתי בהתאם לפרוטוקלים המותאמים לנגיף במדינות אחרות.

 

הנהג, בן 38, הגיע אחר הצהריים לחדר המיון בבית החולים כשהוא סובל מחום וקשיי נשימה ותוך זמן קצר הוא הועבר לבידוד. הוא סבל מדלקת ריאות משמעותית בשתי ריאותיו, וקיבל הבוקר טיפול אנטיביוטי ותמיכתו. אתמול נמסר כי לאחר ששהה במשך פחות מעשר דקות בחדר המיון, ביצע בית החולים מעקב באמצעות מצלמות האבטחה, והתברר כי לא שהה בקרבה לחולים אחרים ברמה המחייבת בידוד שלהם.

 

15:45 - מניין הנדבקים בנגיף הקורונה עלה היום (ו') ליותר מ-100 אלף ברחבי העולם. לצד החדשות הטובות מסין, שם לא נרשמו מקרי הדבקה חדשים במחוז חוביי מחוץ לעיר ווהאן שבה התפרץ הנגיף, נמשכת ההידבקות ביתר שאת במדינות אירופה, ארה"ב וגם באפריקה. 1,234 חולים חדשים נמנו היום באיראן ומספרם עלה ל-4,747 חולים. לפי ארגון הבריאות העולמי, 5% מהנדבקים נזקקים להנשמה מלאכותית, ו-15% זקוקים לעזרה נשימתית - ולא רק לכמה ימים. משך הזמן מתחילת המחלה ועד להחלמה נע בין שלושה לשישה שבועות בקרב מי שהוגדר במצב קשה או אנוש, ושבועיים בקרב החולים במצב קל. שיעור מקרי המוות עומד על 3.4%. הסיכוי למות תלוי בגיל, במין ובמחלות רקע. נשים נדבקות בקורונה כמו גברים, אבל שיעור המוות בקרב נדבקות נמוך יותר – 2.8% מהנשים החולות לעומת 4.7% מהחולים.

 

בישראל, משרד הבריאות הודיע בצהריים (שישי) על שני ישראלים נוספים, בשנות ה-50 לחייהם, שאובחנו עם קורונה. השניים חזרו בשבוע האחרון מציריך וממדריד - ומדובר בישראלים הראשונים שחוזרים משוויץ וספרד שאובחנו עם הנגיף. מניין החולים בנגיף בארץ עומד כעת על 19 בני אדם.

 

במשרד ציינו כי שני הישראלים נמצאים כעת בבידוד ובהמשך יועברו לבית חולים, וכי פרטים על המקומות שבהם היו יתפרסמו בקרוב. 

 

בתוך כך, המשרד פרסם את מסלולו של חולה מספר 16 - נהג קבוצת הצליינים מיוון - שאושפז אתמול בבית החולים פוריה שבטבריה. ב-26 בפברואר ביקר הנהג בבית המלון Golden Crown Old City שבנצרת בין השעות 08:00-18:00, ב-27 בפברואר ביקר במסעדת דליה במגדל בין השעות 15:00-12:30, ומ-18:00 שוב בבית המלון בנצרת עד השעה 08:00. למחרת היה הנהג במלון בין 08:00-18:00, וב-29 בפברואר ביקר במסעדת קומראן שבאתר קומראן בין 13:00-12:00. ב-4 במרץ היה הנהג במלון רסטל בטבריה בין 20:00-18:30.

 

המשרד קורא לכל מי שנכח באותם המקומות באותן שעות להיכנס באופן מיידי לבידוד ביתי ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד 5400*. עוד נמסר כי אם במהלך הבידוד יופיעו תסמינים של חום, שיעול או קשיי נשימה - יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101.

 

 

התחנות של חולי הקורונה בישראל:

 

 

14:45 - הישראלים מרוקנים את המדפים ברשתות השיווק: רשתות השיווק מדווחות על זינוק של 100% במכירות האון ליין ושל עשרות אחוזים בחנויות הפיזיות. על רקע ההתנפלות שיצרה תורים ארוכים בחנויות, פרסם היום שר הכלכלה אלי כהן הודעת הרגעה. לדבריו, "חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות הצטיידות במזון, ואין לכך הצדקה בשל רמת המלאים בישראל, העובדה שאין הגבלות על תעבורת מוצרים ימית ואווירית, ומאחר שיכולת ייצור המזון בישראל מספיקה לכמה חודשים קדימה - וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל".

 

מדפים חצי ריקים בסופרמרקט בתל אביב, היום מדפים חצי ריקים בסופרמרקט בתל אביב, היום צילום: נורית קדוש

 

13:15 - גבר בן 86 מת בבית החולים ברוטרדם כתוצאה מנגיף הקורונה. מדובר במקרה המוות הראשון בהולנד כתוצאה מהווירוס.

  

11:40 -  ראש הוועדה המארגנת של אולימפיאדת טוקיו, יושירו מורי, אמר כי ביטול המשחקים הוא "בלתי אפשרי". במסיבת עיתונאים שערך היום, הוא אישר כי טקס מסירת הלפיד האולימפי בייון, ב-19 במרץ, וטקס קבלתו ביפן ב-20 בחודש - ייערכו ללא ילדים. ביפן אובחנו עד כה 317 חולים בנגיף, 6 מהם מתו.

 

 11:30 - HSBC שלח הביתה יותר מ-100 עובדים בלונדון, לאחר שעובד נדבק בקורונה. זהו המקרה הידוע הראשון בחברה גדולה במרכז הפיננסי הראשי של אירופה. בנוסף מסר המנכ"ל הזמני, נואל קווין, בתזכיר פנימי שהגיע לידי רויטרס כי לבנק יש גם עובד בסין שנדבק בנגיף, ונמצא במצב יציב.

 

 

HSBC HSBC צילום: בלומברג

 

11:00 -  מצבו של חולה הקורונה השישה עשר בישראל מבין שבעה עשר מוסיף להיות בינוני. מבית החולים פוריה בטבריה נמסר הבוקר (יום ו') כי מצבו יציב והוא סובל מדלקת ריאות משמעותית מאוד. החולה, נהג אוטובוס בן 38 ממזרח ירושלים, הסיע קבוצת צליינים מיוון שאובחנו כנשאים. לפי משרד הבריאות, בא במגע עם תיירים מספרד, גרמניה ויוון. הוא הגיע אתמול אחר הצהריים לחדר המיון בבית החולים כשהוא סובל מחום וקשיי נשימה. בתוך זמן קצר הוא הועבר לבידוד. יודגש כי אנשים החושדים שנדבקו נדרשים להתקשר למוקד מד"א ולא להגיע למרפאות או לבתי החולים.

 

אתמול נמסר כי לאחר ששהה בחדר המיון, ביצע בית החולים מעקב באמצעות מצלמות האבטחה, והתברר כי לא שהה בקרבת חולים אחרים ברמה המחייבת בידוד שלהם. הוא שהה במיון פחות מ-10 דקות.

 

דרום קוריאה דיווחה היום על 309 מקרים חדשים של הידבקות בקורונה. בכך עלה מספר החולים ל-6,600. עד כה מתו 42 בני אדם מהנגיף במדינה.

 

בבורסות אסיה ואירופה נרשמות היום ירידות חדות - בהמשך למפולת אמש בניו יורק. גוגל ופייסבוק קראו לעובדיהן באזור מפרץ סן פרנסיסקו לעבור לעבודה מהבית.

 

 

 

תחנת חיטוי ידיים בוול סטריט תחנת חיטוי ידיים בוול סטריט צילום: AP

 

 

 

x