$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

"ההתחממות הגלובלית מפעילות אנושית השפיעה ישירות על השריפות באוסטרליה"

מדענים מארגון World Weather Attribution מצאו כי מגמות חום קיצוני באוסטרליה השפיעו פחות על הווצרות התנאים לשריפות. עוד נמצא כי הסבירות לקיומם שבועות חמים במיוחד גדולה פי 2 מאשר לפני שנת 1900

עומר כביר 11:3105.03.20

להתחממות הגלובלית כתוצאה מפעילות אנושית היתה השפעה ישירה על השריפות ההרסניות באוסטרליה, והיא הגדילה ב-30% את הסבירות לקיומם של תנאי קיצון שאפשרו לשריפות להתקיים ולהתפשט במהירות – כך לפי מחקר חדש שערך צוות בינלאומי של מדענים מארגון World Weather Attribution, ושמאשר הערכות של הקהילה המדעית.

 

 

 

שריפות הענק באוסטרליה החריבו שטח של יותר מ-202 אלף קמ"ר, הרגו 34 איש, החריבו יותר מ-6,000 בתי ומבנים והרגו לפי הערכות יותר ממיליארד בעלי חיים.

 

במסגרת המחקר, בדקו המדענים את השפעת שינוי האקלים על השריפות באמצעות כלי חישובי שמכונה Fire Weather Index. הכלי מאפשר לשקלל גורמים שונים לשריפה, כמו חום ויובש, כדי לחשב את הסיכוי שתפרוץ שריפה במקום מסוים ובזמן מסוים. החישובים ביצעו המדענים סיפקו ערכים גבוהים ב-30% מאשר אלו שנרשמו לפני 1900.

 

קנגרו על רקע שריפה באוסטרליה קנגרו על רקע שריפה באוסטרליה צילום: איי אף פי

 

לדבריהם, ההשפעה של משבר האקלים כנראה היתה משמעותית עוד יותר, אך הדמיות האקלים שעמדו בבסיס המחקר הפחיתו בחשיבות של מגמות חום קיצוני באוסטרליה. "אנחנו מאוד בטוחים שזה המספר שאנחנו יכולים להגן עליו מדעית", אמר ל"ניו יורק טיימס" ד"ר גירט יאן ואן אולדנבורג מהמכון המטארולוגי המלכותי של הולנד. "אנחנו חושבים שההשפעה האמיתית משמעותית הרבה יותר, אבל אנחנו לא יכולים להוכיח את זה".

 

כן העלה המחקר שהסבירות לקיומם שבועות חמים במיוחד, כמו השבוע הרביעי של דצמבר 2019 – השבוע החם בהיסטוריה המתועדת של אוסטרליה – גדולה פי 2 מאשר לפני 1900.

x