$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

בריטניה: שדה התעופה הי'תרו לא יורחב בשל התחייבויות הממשלה למשבר האקלים

בית משפט לערעורים במדינה פסל בסופ"ש תוכניות להקמת מסלול המראות ונחיתות שלישי בשדה כי "הצהרת התכנון הלאומית לא הופקה בהתאם לדרישות החוק". מדובר בפסיקה המשמעותית הראשונה בעולם שמתבססת על ההסכם מ-2015 שלפיו יש להגיע לאיזון מלא בפליטות גזי החממה עד 2050

עומר כביר 12:4801.03.20

בית משפט לערעורים בבריטניה פסל בסוף השבוע תוכניות להקמת מסלול המראות ונחיתות שלישי בשדה התעופה הית'רו, בטענה שמשרדי הממשלה הרלוונטיים לא לקחו בחשבון את מחויבויות הממשלה להתמודד עם משבר האקלים. לפי דיווח של הגארדיאן, הממשלה לא צפויה לערער על ההחלטה.

 

 

מדובר בפסיקה המשמעותית הראשונה בעולם המתבססת על הסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2015, ויכולות להיות לה השלכות על פרויקטים נוספים בבריטניה ובמדינות אחרות. "הממשלה היתה צריכה לקחת בחשבון את הסכם פריז", כתב השופט לורד לינדבלום בהחלטתו. "הצהרת התכנון הלאומית לא הופקה בהתאם לדרישות החוק".

שדה התעופה הית'רו בלונדון שדה התעופה הית'רו בלונדון צילום: בלומברג

 

הפסיקה של בית המשפט נחשבת למכה משמעותית לפרויקט להרחבת שדה התעופה, והתקבלה בתקופה שבה החשש הציבורי, בבריטניה ובכלל, ממשבר האקלים מגביר את הלחץ על מקבלי החלטות לפעול לעמידה ביעדי הסכם פריז, שקוראים להגעה לאיזון מלא בפליטות גזי חממה עד 2050. ההחלטה תאלץ את בריטניה לזנוח את פרויקט ההרחבה, או לנסח מסמכי מדיניות חדשים על מנת לאשרו.

 

בעמותת Plan B, שעתרה נגד הרחבת שדה התעופה, בירכו על ההחלטה. "עכשיו ברור שהממשלות שלנו לא יכולות להצהיר על מחויבות להסכם פריז, שבשעה שהן נוקטות בפעולות שסותרות אותן", אמר מנהל העמותה, טים קרוסלנד. "הפעמון לסופה של כלכלת הפחמן מצלצל בקול חזק וברור".

 

ההחלטה זכתה לתגובות חיוביות גם מקרב גורמים במפלגה השמרנית. לורד רנדל, לשעבר חבר פרלמנט מטעם המפלגה ומי ששימש כיועץ האקלים לראשת הממשלה לשעבר תרזה מיי, אמר לגארדיאן: "מדובר בהזדמנות בעבור בוריס ג'ונסון לחסל את הרחבת הית'רו ולהתמקד באירוע הדיפלומטי החשוב ביותר של כהונתו, ועידת האקלים של האו"ם שתיערך בגלזגו בנובמבר. זו ההזדמנות שלו לזרוח על הבמה העולמית".

x