קורונה

נגיף הקורונה

השר דרעי: "ממחר תיאסר כניסה לישראל של הבאים מיפן ודרום קוריאה"

ישראלים שביקרו בשבועיים האחרונים בטייוואן, איטליה ואוסטרליה ופיתחו תסמיני מחלה - יצטרכו להיבדק; היערכות לקליטת 200 דרום-קוריאנים השוהים בישראל - במתקן צבא; 18 בני אדם מקבוצת התיירים הדרום-קוריאנית שביקרה בישראל אובחנו כחולים בנגיף הקורונה

נווית זומר ו-ynet 13:2223.02.20

משרד הבריאות הוציא הנחייה שלפיה כל מי ששהה בטייוואן, איטליה או אוסטרליה בשבועיים האחרונים ומפתח תסמינים של נגיף הקורונה, צריך להיבדק בהתאם להנחיות המפורטות באתר משרד הבריאות.

 

 

 

במקביל, שר הפנים אריה דרעי הודיע כי החליט למנוע כניסה לישראל של מי ששהו ביפן או בדרום קוריאה בשבועיים האחרונים, ושאינם אזרחי ישראל או תושביה, בכל המעברים. האיסור דרך מעברי הגבול האוויריים, היבשתיים והימיים ייכנס לתוקף מחר בשעה 08:00 בבוקר. הנחיות אלה נוספו למגבלות שהוטלו כלפי מי ששהה בסין, הונג קונג, מקאו, תאילנד וסינגפור.

  

בתוך כך, 18 בני אדם מקבוצת התיירים הדרום-קוריאנית שביקרה בישראל מוקדם יותר החודש אובחנו כחולים בנגיף הקורונה. בסך הכל ביקרו בארץ שתי קבוצות תיירים המונים 76 בני אדם. אחד הנדבקים הוא מדריך טיולים שגר בסיאול, רובם גרים במזרח המדינה.

 

נתניהו: "דורשים עמידה קפדנית בהנחיות"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן קיימו בצהריים הערכת מצב מיוחדת יחד עם שרים, מנכ"לי משרד ממשלה וגורמים בכירים נוספים. ynet העביר את ההודעה בשידור ישיר מהחמ"ל המשותף. "היערכות היתר עדיפה", אמר נתניהו. "ישראל התנהגה בצורה יותר מחמירה, ונמשיך לעשות כל מה שצריך. פרסמנו הנחיות לישראלים שחוזרים ארצה ואנחנו דורשים עמידה קפדנית בהנחיות הללו ולגלות אחריות מרבית".

 

שר הבריאות ליצמן הוסיף כי "אין פשרות בבידוד. מי שצריך בידוד חייב לעמוד בהנחיות שלנו, בין אם זה בבית או בבית החולים". הוא ציין כי התפשטות הנגיף עלולה להשפיע גם על טורקיה - והמשרד יעקוב אחר ההתפתחויות בהמשך היום. "נמשיך במדיניות ההחמרה, וזה כולל את הטיולים של בני הנוער שתכננו לטוס לחוץ לארץ".

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי המשטרה הכינה את כל צוותי האכיפה למקרה של אזרחים שלא יצייתו להנחיות. ארדן ציין כי קיים חשש שהנגיף ישליך גם על יום הבחירות - ואמר כי המשטרה נערכת גם למקרים של שימוש לרעה בבהלת הנגיף למניעת פגיעה בטוהר הבחירות.

 

הסגר לתיירים מדרום קוריאה

 

בדיונים שנערכו הלילה והבוקר במערכת הביטחון, התקבלה החלטה עקרונית לקלוט לראשונה כ-200 אזרחים דרום-קוריאנים השוהים בישראל בימים אלה, רובם ככל הנראה תיירים, לבידוד בתוך מתחם של מערכת הביטחון מדרום לירושלים. זאת, כדי למנוע הפצה של נגיף הקורונה בישראל. כזכור, משרד הבריאות החליט לאסור על כניסת אזרחים קוריאנים לארץ, לאחר שתשעה דרום קוריאנים נדבקו בנגיף לאחר ששהו בישראל.

 

המתקן המסתמן שאליו יועברו הקוריאנים לבידוד הוא מדרשת הר גילה בגוש עציון, המשמשת לאירוח של השתלמויות חינוכיות בצה"ל ולקורסים צבאיים. תחילה התכוונו בישראל לבודד את הקוריאנים במתקן הנופש של האגודה למען החייל באשקלון, אך בסופו של דבר נראה שהבחירה היא במתחם הירושלמי. 

 

 

 

איטליה: 79 חולים, 2 מתו מקורונה

 

איטליה התעוררה היום (א') לבוקר מטריד מאוד, שבו היא הנפגעת הראשית מנגיף הקורונה ביבשת אירופה. מספר הנדבקים בנגיף באיטליה הגיע אתמול ל-79 ומספר המתים שם עלה בסוף השבוע לשניים, ובהוראת הממשלה הוטל סגר על האזורים שנפגעו קשה מכול בתוך מחוזות לומברדיה וונטו שבצפון המגף.

 

בשני המחוזות בוטלו אירועי ספורט, בהם שלושה משחקים בליגה האיטלקית הראשונה, מהליגות הבכירות באירופה, ונסגרו בתי ספר ואוניברסיטאות. חברות ובתי עסק שונים – מלוקסוטיקה, שהיא הבעלים של מותג משקפי השמש Ray-Ban, ועד לבנק UniCredit – הורו לעובדים הגרים באזורים שנפגעו קשה מכול להישאר בבית. מחוזות ונטו ולומברדיה הם לב התעשייה של איטליה, ויחד הם אחראים ל-30% מהתוצר המקומי הגולמי. 

 שלט שמזהיר אנשים להישאר בבית בעיירה Casalpusterlengo, צפון איטליה שלט שמזהיר אנשים להישאר בבית בעיירה Casalpusterlengo, צפון איטליה צילום: אי פי איי

 

בישיבה מיוחדת במטה הסוכנות להגנה אזרחית של איטליה אושר צו חירום הנותן לממשלה סמכויות מיוחדות שיאפשרו לה למנוע מאנשים לצאת מהאזורים שנפגעו קשה מכול או להיכנס אליהם. לשרים תינתן סמכות למנוע אירועי ספורט וטיולים של בתי ספר מחוץ לאזורים האלה.

 

המתה הראשונה מנגיף הקורונה הסיני באיטליה הייתה אישה בת 76 שנמצאה ביום חמישי ללא רוח חיים בביתה כ-50 קילומטרים מדרום למילאנו. הקורבן השני היה גבר בן 78, שמת מהנגיף בבית חולים ליד פדובה ביום שישי בלילה. אשתו ובתו הם בין 17 האנשים שאובחנו כנשאים של הנגיף במחוז ונטו.

 

 

בי"ח בפדובה בי"ח בפדובה צילום: אם סי טי

 

עוד 54 נדבקים זוהו במחוז לומברדיה, בהם גבר המאושפז כעת בבית החולים סן רפאלה במילאנו. בעיר, שבה מתקיים כעת שבוע האופנה לנשים, גרים כ-1.4 מיליון בני אדם. מעצב האופנו ג'ורג'ו ארמני הודיע כי תצוגת האופנה שלו שמתוכננת להיום תיערך באולם ריק – בלי עיתונאים ובלי קונים, כדי להגן עליהם. היא תועבר בשידור חי, כדי שאפשר יהיה לצפות בה מבחוץ.

  

הקרנבל בסכנה

 

מארגני יריד המשקפיים הגדול בעולם, MIDO, הודיעו אתמול כי הם דוחים עד לסוף מאי אירוע שהיה אמור להיערך במילאנו השבוע. בוונטו שוקלות הרשויות לבטל את אירועי הקרנבל של ונציה, הנערכים בימים אלה.

 

בין משחקי הכדורגל שבוטלו בסוף השבוע אלה שהיו אמורים להיערך במסגרת הליגה הראשונה בין אינטר לסמפדוריה, בין אטאלנטה לססואולו ובין ורונה לקליארי. גם בליגה האיטלקית השנייה נדחו משחקים. כעת עולה השאלה מה יעלה בגורל משחקה של אינטר, מהקבוצות הבכירות ביותר באיטליה, ביום חמישי הקרוב מול לודוגורץ הבולגרית במסגרת שלב 32 האחרונות של הליגה האירופית.

 

התפרצותו של נגיף הקורונה באיטליה החלה בקודוניו, עיירה קטנה מדרום-מזרח למילאנו. בעיירה זו זוהה הנדבק הראשון של לומברדיה, גבר בן 38. מצבו מוגדר כעת יציב. לכ-50 אלף תושבים בקודוניו ובתשע עיירות סמוכות הועברה המלצה להישאר בבתים. כל האירועים הכרוכים בהתקהלויות – בכלל זה טקסי יום ראשון בכנסיות ומשחקי כדורגל – בוטלו, ובתי ספר וחנויות נסגרו.

 

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה אמר כי לרשויות המקומיות שמורה הזכות להחליט על סגירה של בתי ספר נוספים, מחוץ למוקד ההתפרצות.

 

איטליה, נזכיר, הייתה המדינה הראשונה בגוש האירו שהשעתה את כל הטיסות הישירות ממנה לסין ומסין אליה. היא עשתה זאת אחרי ששני תיירים סינים שהגיעו מווהאן, מוקד התפרצות הנגיף בסין, אובחנו ברומא כנשאי הנגיף בשלהי ינואר. עד שלשום היו שני התיירים האלה ואזרח איטלקי שהושב הביתה מווהאן שלושת הנדבקים היחידים שזוהו על אדמת איטליה, אבל מאז כאמור גדל המספר הזה כמעט פי 30.

 

כוננות עליונה בדרום קוריאה

 

בינתיים נמשכת ההחרפה במצב גם בדרום קוריאה, שמסתמנת מאז הימים האחרונים של השבוע שעבר כמוקד ההתפרצות השני בחומרתו אחרי סין. היום הכריז הנשיא מון ג'אה אין על העלאת כוננות החירום על רקע מחלות במדינה לרמה הגבוהה ביותר, אחרי שזוהו 123 מקרי הידבקות חדשים ומספר הנדבקים במדינה עלה ל-556. מספר המתים עלה לחמישה.

 

ההתפרצות הגדולה בדרום קוריאה, נזכיר, החלה באישה המשתייכת לקהילה קתולית בעיר דגו, העיר הרביעית בגודלה במדינה. לא ברור כיצד נדבקה, משום שככל הידוע לא יצאה מדרום קוריאה בחודשים שלפני כן. יותר ממחצית הנדבקים בדרום קוריאה עד כה קשורים לכנסיית שינצ'אונג'י שאליה משתייכת האישה.

 

בסין עצמה, מוקד ההתפרצות הראשי, עומד מספר הנדבקים על 76,936. מספר המתים הגיע שם ל-2,442.
x