$
תעשייה ופיננסים

נגיף הקורונה

בגלל הקורונה: חברות התעופה מהמזרח הרחוק יאבדו ב-2020 כמעט 28 מיליארד דולר

לפי ארגון חברות התעופה הבינלאומי, הביקוש לטיסות של חברות תעופה מאזור אסיה פסיפיק צפוי לרדת ב-13% בשנה הקרובה בשל התפרצות הנגיף הקטלני. מנכ"ל הארגון: "זו תהיה שנה קשה לחברות התעופה"

תומר הדר 08:3421.02.20

הביקוש לטיסות בקרב חברות תעופה מהמזרח הרחוק (אסיה פסיפיק) צפוי לרדת ב13% השנה בעקבות התפרצות נגיף הקורונה - כך מפרסם ארגון חברות התעופה הבינלאומי (IATA).

 

 

בפועל, לפי פרסומי הארגון, היו אמורות החברות באזור המזרח הרחוק ליהנות בשנת 2020 מצמיחה בשיעור של 4.8%, אולם היקף אובדן ההכנסות הצפוי לחברות התעופה מהמזרח הרחוק צפוי לעמוד לפי הערכת הארגון על 27.8 מיליארד דולר. עיקר אובדן ההכנסות צפוי להירשם, מטבע הדברים, בחברות התעופה הסיניות.

 

לפי הערכות הארגון, היקף אובדן ההכנסה לחברות תעופה מחוץ למזרח הרחוק נאמד ב-1.5 מיליארד דולר - וזאת בהתבסס על שווקים הקשורים לסין. בפועל, כך מעריך הארגון, צפויה הדרישה לטיסות לרדת בשנת 2020 ב-0.6%. הארגון מדגיש כי תחזיות אלה מתיחסות למצב שבו לא יחולו התפתחויות והתפרצויות נוספות של הנגיף.

חיטוי מטוס חיטוי מטוס צילום: רויטרס

 

 

לדברי אלכסנדר דה ז'וניאק, מנכ"ל IATA: "תקופה זו מאתגרת לתעשיית התחבורה האווירית. עצירת התפשטות הנגיף נמצאת בעדיפות עליונה. חברות התעופה פועלות בהתאם להוראות ארגון הבריאות העולמי ורשויות בריאות נוספות כדי לשמור על בטיחות הנוסעים ועל הכלת הנגיף. הירידה בביקושים כתוצאה מהנגיף משפיעה על חברות תעופה מבחינה כלכלית ובאופן חמור על אלה שחשופות לשוק הסיני.

 

"אנו מעריכים שהתנועות הגלובליות יפחתו ב-4.7% בעקבות הנגיף, מה שיפגע בצמיחה שצפינו בעבר - ויגרום לירידה ראשונה מאז וירוס הסארס של שנת 2003. התרחיש ההוא יצר אובדן הכנסות בגובה 29.3 מיליארד דולר. חברות התעופה צריכות לקבל החלטות קשות כדי להפחית קיבולת ובמקרים מסוימים גם נתיבים. עלויות הדלק הנמוכות יסייעו בהשבת חלק מההכנסה האבודה, אך זו תהיה שנה קשה לחברות התעופה".

 

קוואנטס כבר הזהירה מאובדן הכנסות

 

חברת התעופה קוואנטס הזהירה אתמול מההשפעה הכלכלית הקשה של נגיף הקורונה על הביקוש לשירותי תחבורה באסיה. חברת התעופה האוסטרלית אמרה שההתפרצות תעלה לה עד 99 מיליון דולר בעקבות ביטול 15% מהטיסות לאסיה שצפוי לפחות עד סוף חודש מאי.

 

קת'אי פסיפיק, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג, משעה את טיסותיה הסדירות בקו תל אביב-הונג קונג מ-24.2 עד 28.3. החברה הודיעה כי "בשל ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות הישראלי, המחייבות ישראלים לשהות בהסגר לאחר חזרתם מהונג קונג, ומונעת את כניסתם של תושבי הונג קונג לארץ, כמו גם הגבלות הכניסה לאזרחים זרים שביקרו במדינות אחרות באסיה, נאלצת חברת התעופה להודיע על השעיית הטיסות בקו תל אביב-הונג קונג".

 

 

חיטוי מטוס חיטוי מטוס צילום: AFP

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x