$
קורונה

נגיף הקורונה

הפועלים הסינים במצור, הבנייה בסינגפור הוקפאה

בעקבות התפשטות הקורונה, מחסור בידיים עובדות יחייב חברות להפעיל את סעיף הכח העליון כדי להשתחרר מחוזים. מיתון הפך לאיום ממשי

שירות כלכליסט 19:1418.02.20

חברות בנייה בסינגפור, הנשענות על פועלים המגיעים מסין, החלו להכריז על קורונה ככח עליון שמונע מהן לממש חוזים, זאת בשל מחסור חמור בידיים עובדות.

 

 

 

ענף הבנייה היה קרן האור של כלכלת סינגפור ב־2019, זאת לאחר שרשם צמיחה של 2.8% לעומת שנה קודם לכן, בעוד כלכלת סינגפור צמחה ב־0.7% בלבד, השיעור האטי ביותר זה עשור. השנה אמורים לקום פרויקטים בשווי כולל של כ־24 מיליארד דולר, וכל פגיעה בענף עלולה לדחוף את כלכלת המדינה למיתון. על כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

 

 

 

דרק לו, שותף בפירמת הפרקליטים TSMP מסר כי חמישה קבלנים המעורבים בפרויקטי בנייה במגזר הציבורי פנו אליו בשבועות האחרונים על מנת להפעיל את סעיף הכח העליון בחוזים שלהם. שני פרקליטים נוספים, שביקשו לשמור על עילום שם, ציינו גם הם כי קיבלו פניות כאלה בשבועות האחרונים.

 

במקביל דווח, כי הסוכנות הממשלתית לבנייה בסינגפור מעודדת קבלנים לבקש ארכה לביצוע פרויקטים במגזר הפרטי והציבורי כאחד.

 

 

אתר בנייה בסינגפור אתר בנייה בסינגפור צילום: בלומברג

 

סינגפור, שבה דווח עד כה על 77 נדבקים בקורונה, ההיקף השני בגודלו מחוץ לסין, הפסיקה להנפיק ויזות לאזרחים סינים ב־31 בינואר. עובדים המגיעים מסין נדרשים לאשרר מחדש את הוויזה, ולהיכנס לבידוד של 14 יום. עם זאת, משרד העבודה של סינגפור מסר כי בשבועות האחרונים נדחו כ־400 בקשות ביום מעובדים זרים שביקרו לאחרונה בסין. המשרד אף מסר כי ביטל חלק מאשרות העבודה הקיימות. ענף הבנייה בסינגפור מורשה לשכור עובדים רק מקומץ מדינות, ביניהן סין הודו ובנגלדש.

 

הפעם האחרונה שבה חברות בנייה בסינגפור ביקשו להחיל את סעיף הכח העליון היתה ב־2007, אז אינדונזיה אסרה על יצוא חול למדינה, מה שעצר כמעט לחלוטין את פעילות הבנייה.

 

ברקע משבר הקורונה, משרד המסחר והתעשייה בסינגפור הנמיך שלשום את תחזית הצמיחה ל־2020 למינוס 0.5% עד 1.5%, נתונים המציפים חשש למיתון. המשרד ציין פגיעה אפשרית בענפי הייצור והמסחר בעקבות היחלשות הביקושים בשווקי מפתח כמו סין. במקביל, ענפי התיירות והתחבורה נפגעו מהצניחה בהיקף התיירות הנכנסת, ובראשה הסינית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x