$
קורונה

נגיף הקורונה

בעלי חנויות מיואשים השביתו 70% מהקניונים בהונג קונג

הנגיף הסיני התלבש על הצניחה החדה בהכנסות החנויות והמסעדות שנגרמה בגלל הפגנות מתמשכות נגד הממשלה. במהלך דרמטי, 50 קמעונאיות סגרו חנויות ב־14 מרכזי קניות בדרישה להנחה בדמי השכירות

שירות כלכליסט 22:1318.02.20

במהלך חסר תקדים, 50 קמעונאיות סגרו היום (ג') חנויות, מסעדות ובתי קפה בהונג קונג בדרישה להנחה בדמי השכירות. המהלך הדרמטי ננקט על רקע צניחה בפעילות שנמשכת זה חודשים ארוכים בגלל ההפגנות נגד הממשל המקומי, שעתה התווסף להן גם אפקט הקורונה. על כך מדווח ה"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט". בסך הכל הושבתו 79% מהקניונים בהונג קונג.

 

 

 

חנות הממתקים ליידי M, מותג ההלבשה הצרפתי לקוסט, שמשווק דרך רשת קרוקודיל, ומותג ההלבשה הסינגפורי קלאב 21 נמנו עם כמעט 200 חנויות שהכריזו על יום ללא עסקים ב־14 ממרכזי הקניות בעיר המדינה. חלק מהחנויות מסרו כי הן ייסגרו ל־24 שעות, בעוד אחרות הודיעו על סגירה ללא הגבלת זמן.

 

 

 

"שבעת החודשים האחרונים של הפסדים הפכו בלתי נסבלים עבורנו", אמרה אשלי מיקלרייט, נשיאה ומנכ"לית של קבוצת בלובל, מפיצה של מותגי יוקרה, בהם מוסקינו, דווידוף ואניה הינדמרץ'. "ההשפעה על העסקים והתנועה היא גרועה הרבה יותר מכפי שאי פעם חווינו".

 

קמעונאי הונג קונג, בתי המלון והמסעדות בעיר ספגו מכה קשה בשנה החולפת, כאשר חנויות רבות איבדו עד 90% בהיקף המכירות בהשוואה לשנה קודם לכן. זאת ברקע צניחה בתנועת הלקוחות, מ־200 אלף ביום במחצית הראשונה של 2019 לכ־3,000 ביום בלבד החודש. כתוצאה, כמה מהרשתות התאגדו כדי ללחוץ על בעלי הנכסים להוריד את דמי השכירות.

 

חוזי נדל"ן מסחרי בהונג קונג כוללים דמי שכירות בסיסיים ותוספת שהיא בדרך כלל שיעור מהמכירות של החנות. הקמעונאים השובתים דורשים עתה כי בעלי הנכסים יוותרו על שכירות הבסיס, זאת ברקע צניחתה של כלכלת הונג קונג למיתון ראשון מזה עשור.

 

"הדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות זה לסגור עסק שנדרשו עשרות שנים ושלושה דורות כדי להקימו, שלא לדבר על פיטורי העובדים שלנו", אמרה מיקלרייט, שהקבוצה שלה רשמה הכנסות של 50 מיליון דולר ב־2018 ב־22 חנויות ב־19 מרכזי קניות בעיר.

 

השביתה השפיעה בין השאר על קניון הרבור סיטי של חברת וורף ריל־אסטייט, ניו טאון פלאזה של סון האנג קיי פרופרטיז ו־K11 מוסיאה של ניו וורלד דוולופמנט. חלק מבעלי הנכסים כבר הודיעו כי יעניקו לדיירים הקטנים יותר הנחות בשכירות על מנת להקל עליהם להתמודד עם הצניחה בתנועת הלקוחות.

 

הנדרסון, חברת הנדל"ן השלישית בגודלה בעיר, הציעה לקצץ 60% משכר הדירה על מנת לסייע לשוכרים ולהציל משרות. מיליארדר הצעצועים ההונג קונגי פרנסיס צ'וי צ'י מינג הציע להוריד את דמי השכירות בקניון פלאזה 2000 בשיעור של 44%. זאת לאחר שפראדה מחתה נגד שכירות חודשית של 9 מיליון דולר הונג קונגי (1.1 מיליון דולר ארה"ב).

 

 

מרכז קניות בהונג קונג מרכז קניות בהונג קונג צילום: בלומברג

 

"גם אם אתה נותן הנחה של 15% מדובר בפרוטות במונחים של דמי השכירות", אמרה מיקלרייט. זאת משום שמחיר השכירות הממוצע לנדל"ן מסחרי בהונג קונג עומד על ששה דולרים למ"ר, מהגבוהים בעולם. עם זאת, רוב בעלי הנכסים אינם ממהרים להציע עזרה, ציינו כמה מהעסקים השובתים, שחלקם מעסיקים עד 800 עובדים ואנשי צוות.

 

ישנן גם רשתות, ובהן מותג האופנה האמריקאי ג'יי. קרו, שהחליטו לסגור לצמיתות את פעילותם בהונג קונג. כתוצאה עלה ל־10% שיעור הנכסים הפנויים ברחוב ראסל, אחד מרחובות המסחר היקרים בעולם. "כבעלי עסקים, הדאגה העיקרית שלנו היא להגן על העובדים. אנחנו באמת מקווים שנוכל למצוא פתרון ראוי ולא פלסטר קצר מועד", ציינה אריאן זגורי, מייסדת קבוצת האופנה רו מאדאם, שמפעילה 28 חנויות בהונג קונג, סינגפור ומקאו. "אם לא, קבוצות גדולות יתחילו לצמצם חשיפה להונג קונג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x