$
קורונה

נגיף הקורונה

חברות ביטוח ישראליות משנות את התנאים בפוליסות הנסיעות למזרח

הפניקס לא תבטח ביטולי נסיעות עד יוני, מגדל מקפיאה ביטוח נסיעות למדינות אסיה והראל תשהה את ביטוחי ביטול הנסיעה מכל סיבה שהיא לכל יעד בעולם; אם התופעה תתרחב, נוסעים שמתכננים חופשות בתאילנד ובמזרח גם בעוד מספר חודשים עלולים לחשוש לרכוש כרטיסים שלא ניתן לבטל - דבר שיפגע גם בחברות התעופה

שירות כלכליסט 12:5712.02.20

חברות הביטוח מגדל והפניקס הודיעו היום (ד') שהן מפסיקות לבטח נוסעים הטסים לסין בביטוח נסיעות לחו"ל, עקב התפשטות נגיף הקורונה. במגדל הגדילו לעשות והקפיאו את ביטוחי הנסיעות לכל יבשת אסיה, אך בחברת הפניקס הקפיאו רק בסין.

 

 

 

בשלב זה אין השפעה על יתר ביטוחי הנסיעות ליעדים אחרים. בחברת הביטוח פספורטקארד, שהייתה עד לאחרונה סוכנות ביטוח ששיווקה ביטוחים של חברת הביטוח הפניקס, ממשיכים לבטח את הנוסעים ליבשת, אך החברה מתנה לראשונה את רכישת הפוליסה דרך מוקד שירות הלקוחות ולא דרך תהליך דיגיטלי באתר האינטרנט של החברה.

שדה התעופה בסין שדה התעופה בסין

 

 

בחברת פספורטקארד מסרו כי המהלך נעשה "בשל הרצון לדעת את מיקומו המדויק של המבוטח, את אפשרויות התקשורת ומפרט השירותים הזמינים בסביבתו". גם בחברת כלל פועלים באופן דומה, ולא מאפשרים רכישת ביטוח נסיעות למדינות אסיה דרך האינטרנט אלא מבקשים לבצע שיחה עם הנוסע כדי לדעת בדיוק לאן הוא טס.

 

יש לציין כי למרות שהפניקס החלו לסרב היום לפניות למוקד לבצע ביטוח לנוסעים לסין, באתר האינטרנט שלהם עדיין אפשר היה לרכוש כיסוי אם כי סביר להניח שגם אפשרות זו תבוטל בקרוב. בהפניקס קיבלו את ההחלטה רק היום, תוך שהם ציינו כאמור כי ליתר יעדי המזרח אין בעיה כרגע לרכוש ביטוח נסיעות. עם זאת, נכון לכרגע ועד חודש יוני, לא ניתן לרכוש ביטוח ביטול נסיעה ליעדי המזרח בהפניקס. עוד מתברר כי החברות מתמודדות עם ביקוש מאד גבוה לביטול ביטול נסיעה ליעדי אירופה וארה"ב.

 

הדבר כמובן משפיע על נוסעים שמעוניינים לסגור כבר היום נסיעות ליעדי המזרח לעוד כמה חודשים אך חוששים מהמשך התפשטות הנגיף ולכן רוצים להצטייד בביטוח ביטול נסיעה שכעת יהיה להם יותר קשה לרכוש.

 

 

 

 

 

מהראל, שחקנית ביטוחי הנסיעות הגדולה ביותר בישראל נמסר: "הראל ממשיכה לפעול ללא שינוי בתחום ביטוח הנסיעות לחו"ל תוך מעקב שוטף על ידי גורמי המקצוע הרפואיים בחברה".  עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי הראל תשהה את ביטוחי ביטול הנסיעה מכל סיבה שהיא לכל יעד בעולם. מדובר בהחלטה דרמטית שעלולה להשפיע לרעה על הנכונות של נוסעים לרכוש כרטיסי טיסה לעוד מספר חודשים.

 

יש לציין כי מדובר בביטוח יקר שלרוב מאוד משתלם לחברות, שכן עלותו מגיעה לסביב 10% מעלות הטיסה בעוד שאנשים לא מבטלים נסיעות אלא בנסיבות חריגות. אלא שהפעם החשש של החברות שנוסעים רבים יבהלו ויממשו אותו ולאו דווקא ליעדי המזרח. ברקע כאמור זינוק של 60% בביקושים לביטוח כזה לכלל היעדים.

 

מה קורה אם אדם יידבק ויאושפז בסין

 

חשוב להדגיש כי חברות הביטוח לא מייקרות בשלב זה את ביטוח הנסיעות. ההסבר לכך פשוט - אם חלילה מבוטח שנסע יידבק בנגיף הקורונה, ממילא חברת הביטוח תתקשה להעמיד לו טיפול רפואי בחו"ל. הסיבה לכך היא שהרשויות בסין מכניסות אנשים שנדבקו בנגיף לבידוד ומעבירים אותם בדיקות רפואיות וכן אשפוז שמכוסים על ידי המדינה עצמה ללא עלות מצד המבוטח.

 

עם זאת, מגדל למשל יכולה הייתה לקבל החלטה להמשיך ולבטח את הנוסעים שלה למדינות אסיה לכל מקרה רפואי אחר שלא קשור לקורונה, אך בחרה בצעד מרחיק לכת של הקפאת שיווק הביטוח לנוסעים. ככל שיותר חברות יפעלו בדומה למגדל, הדבר כאמור צפוי להרתיע עוד יותר מנסיעה ליעדי המזרח ללא כיסוי רפואי, דבר שכמובן ישפיע גם על תנועת הנוסעים, ובכלל זאת כאלה שלא חששו מהנגיף אך עשויים לחשוש מלנסוע ללא ביטוח בריאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x