שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מודלים חדשים מצביעים: ההתחממות הגלובלית - מהירה וקיצונית יותר

סיבה נוספת לדאגה: מדענים החלו בחודשים האחרונים לחזות התחממות מהירה יותר גם כשתנאי היסוד לא השתנו. על פי אותם חישובים מדובר בהתחמוות קטסטרופלית של 5 מעלות בלי שינוי בקצב פליטת גזי החממה

עומר כביר 12:2706.02.20

האם משבר האקלים עומד להיות חמור מכפי שציפו, ולהחריף בצורה מהירה יותר? מודלים שמשמשים מדענים להעריך איך משתנים שונים, ובראשם פליטת גזי חממה, ישפיעו על ההתחממות הגלובלית, החלו בחודשים האחרונים לחזות התחממות מהירה וחריפה הרבה יותר גם כשתנאי היסוד לא השתנו – כך לפי דיווח של בלומברג.

 

 

 

כלומר, כמה מודלים שחזו במשך 40 שנה שבשל פליטת גזי החממה תרשם עד סוף המאה התחממות הרסנית של 3 מעלות, החלו ב-2019 לחזות התחממות קטסטרופלית של 5 מעלות בלי שינוי בקצב הפליטה. בשלב זה לא ברור מה עומד מאחורי השינוי, ובקרב מדענים לא קיימת הסכמה האם אפשר לסמוך על התוצאות החדשות. "השאלה היא האם המודלים מגזימים", אמר לבלומברג מארק זלינקה מהמעבדה הלאומית לורנס ליברמור בקליפורניה.

 

שריפות כתוצאה מהתחממות גלובלית שריפות כתוצאה מהתחממות גלובלית צילום: רויטרס

 

המדענים נמצאים כרגע בשלב הראשון של להבין מה בדיוק קורה, ויעברו לפחות כמה חודשים לפני שיהיו תשובות ברורות. ואולם, לכולם ברור שיש כאן סיבה לדאגה מכיוון שמדובר במודלים שלאורך 50 שנים חזו במדויק את ההתחממות הגלובלית, ושהמידע שמתקבל מהם משמש למסגור כל היעדים המדעיים ודיוני המדיניות בתחום האקלים. אם אותה כמות של גזי חממה תביא להתחממות מהירה יותר, הרי שלאנושות יש פחות זמן להימנע מאסון בלתי-הפיך ועליה לנקוט בצעדים אגרסיביים בהרבה (שכיום עומדים על הפחתה של 50% בפליטות גזי החממה עד 2030 והגעה לאיזון בפליטות עד 2050 – יעד שהעולם אפילו לא קרוב להשגה).

 

"יעדי התחממות גבוהים יותר הם כנראה לא התשובה הנכונה", אמר לבלומברג קלאוס ווייזר, חוקר בכיר במכון המטאורולוגי וההידרולוגי של שבדיה, שהמודל שלו חוזה התחממות גבוה יותר ב-30% לעומת תוצאות קודמות. "לפחות אנחנו מקווים שזו לא התשובה הנכונה".

 

הקושי במציאת תשובה נובע ממורכבות המודלים, שמבצעים חישובים מסובכים על מחשבי על כשהם משקללים אינספור משתנים סביבתיים באוויר, ביבשה ובים. לצורך חישוב התוצאות עושים המודלים שימוש במערכות בינה מלאכותית, שפעמים רבות פועלות כקופסה שחורה, ולא מאפשרות אפילו למפתחיהן לדעת באיזו דרך הן הגיעו לתוצאות שהן מספקות. בסך הכל, כחמישית מהתוצאות החדשות שפורסמו בשנה שעבר חזו עלייה גבוה יותר בטמפרטורות. יש עוד כמה עשרות מודלים שטרם הציגו תוצאות, ואלו יסייעו לקבוע האם התחזיות החדשות משמעותיות או חריגות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x