שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

דאבוס 2020

מאבק ללבנים בלבד? פעילת אקלים מאוגנדה נחתכה מתמונה של AP

ונסה נאקאטה נחתכה החוצה מגרסה של תמונה קבוצתית שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות, וצייצה שהיא מבינה לראשונה בחייה את "ההגדרה של המילה גזענות". דבריה עוררו דיון ברשת על מחיקה והשתקה של קולות שחורים מהשיח על שינוי האקלים. בינתיים התמונה המקורית פורסמה. מה ההסבר שסיפקה סוכנות הידיעות לתקרית?

שירות כלכליסט 15:1625.01.20
פעילת אקלים מאוגנדה, ונסה נאקאטה (Vanessa Nakate), מאשימה את התקשורת בגזענות, אחרי שנחתכה החוצה מתמונה שבה מופיעות פעילות אקלים בולטות, בהן גרטה טונברג, לוקינה טילה, לואיזה ניוברג ואיזבל אקסלסון.

  

נאקאטה ציינה את הנושא בסרטון וידאו שפרסמה, שהפך מאז לוויראלי, והוסיפה כי היא מבינה את "ההגדרה של המילה גזענות" בפעם הראשונה בחייה.

 

לפי הדיווח על התקרית בגרדיאן, נאקאטה נחתכה מגרסה של תמונה שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות האמריקאית, Associated Press, שצולמה במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול (ו') בדאבוס. לאחר מכן, בחשבון הטוויטר שלה, הביעה ספק לגבי סיבות פרסום התמונה בגרסתה החתוכה.

 

התמונה שעוררה סערה. ללא ונסה התמונה שעוררה סערה. ללא ונסה צילום: AP

 

התמונה המקורית, עם ונסה התמונה המקורית, עם ונסה צילום: AP

 

 

"מדוע הוצאתם אותי מהתמונה? הייתי חלק מהקבוצה". היא צייצה בתגובה. סוכנויות אחרות, ביניהן רויטרס, זיהו את נאקאטה בטעות כפעילה אחרת, נטשה מוואנזה מזמביה. בגרסה הנוכחית הזמינה ברויטרס מזוהות בשמן ארבעת הפעילות האחרות, אך לא נאקאטה.

 

 

 

דיוויד אק, מנהל הצילום של Associated Press אמר לבאזפיד שהצלם, תחת דד ליין לחוץ, "חתך את התמונה באופן רשלני באתר שבו צולמה התמונה". והוסיף, "הוא חשב שהבניין ברקע מסיח את הדעת".

 

בווידאו שפרסמה, נאקאטה מרחיבה אודות מה שהיא רואה כמחיקה של קולות שחורים וחומים בשיח העוסק בשינוי האקלים, והצביעה על כך שאנשים שנראים כמוה הם אלו הפגיעים ביותר עם עליית הטמפרטורה העולמית.

 

"זה לא מגיע לנו. באפריקה יש הכי פחות פליטת פחמן, אבל אנחנו אלו שהכי מושפעים מהמשבר", היא אמרה. "זה לא ישנה דבר אם תמחקו את הקולות ואת הסיפורים שלנו".

תומכים ופעילי אקלים הגנו על נאקאטה והציתו דיאלוג על גזענות בקרב פעילי איכות סביבה והצורך בהתמקדות בצדק אקלימי.

 

"זאת בושה, שלא רק שמתעלמים מאפריקה אלא גם מוציאים אותה בכוונה מהתמונה", אמר ת'או קולן-מוס, פעיל סביבה אירי בן 17, והוסיף: "אפריקה תרמה הכי פחות, אך תסבול הכי הרבה ממשבר האקלים. המעט שנוכל לעשות הוא לתת לקולה של אפריקה להישמע".

 

מאז, החליפה הסוכנות את התמונה החתוכה בזאת המקורית, בטענה ש"לא הייתה כוונת זדון". עם זאת, הכתובית מתחת לתמונה החדשה לא מתייחסת לשינוי או מספקת הסבר לתמונה הקודמת שפורסמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x