$
חברה וסביבה

ארגון הבריאות העולמי בוחן אם להכריז על מצב חירום בשל התפרצות הווירוס בסין

אתמול הכריז הארגון על הקמת צוות מומחים שיקבע אם להכריז על מצב חירום, זאת לאחר ש-6 מתו ועוד מאות נדבקו בנגיף - ביניהם גם צוותים רפואיים שנקטו במשנה זהירות בטיפול בחולים

שירות כלכליסט 13:4621.01.20

התפרצות הווירוס הקטלני שהחלה במרכז סין נכנסה לשלב חדש בחומרתה, עם הידבקותם של מספר עובדים רפואיים ועליית מספר המתים מהווירוס ל-6. ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (ב') על הקמת צוות מומחים שיקבע האם יש להכריז על מצב חירום בינלאומי בשל תפרצות מהירה של נגיף חדש בסין.

 

הידבקות העובדים הרפואיים במחלה מצביעה על כך שהווירוס עובר בין בני אדם בקלות רבה יותר משנדמה היה בהתחלה. מה שמביא את המחלה - ממשפחת הקורונה - לרמת סיכון גבוהה יותר ומזכירה את הסארס, שהיכה לפני 17 שנים באסיה וגרם למותם של 800 איש.

 

שדה התעופה בעיר ווהאן שדה התעופה בעיר ווהאן צילום: איי פי

 

עשרות מיליוני סינים מתכוננים לנסוע ברחבי המדינה ולחו"ל עם תחילת תקופת חגיגות ראש השנה הסיני והחשש הוא שסין לא תוכל להאט את התפשטותו של הווירוס, שצץ לראשונה במרכז העיר ווהאן, וזוהה מאז כבר באנשים ביפן, תאילנד, דרום קוריאה, ובחלקים אחרים בסין.

 

"הסיכונים בווירוס, היוצר כאוס באסיה, עלו מאחר שהוא מתפשט ואנחנו רואים כעת שהוא יכול לעבור בקלות מאדם לאדם", אמר סאנג'ייה סאנייאקה, פרופסור לרפואה מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה. בהשוואה לסארס, הוא אמר, "המשתנה הטוב היחיד הוא שיעור המוות הנמוך".

 

תחנת רכבת בבייג'ינג תחנת רכבת בבייג'ינג צילום: איי אף פי

 

15 עובדי צוות רפואה נדבקו בווירוס, אחד מהם באופן קריטי, כך לפי דיווח מסוכנות הידיעות של סין. העברת הווירוס לעובדי רפואה נחשבת מדאיגה במיוחד בגלל אמצעי הזהירות הכבדים הנלקחים בווהאן במטרה לצמצם את ההדבקות למינימום בין צוותי הרפואה. מספר רופאים ואחיות מתו במהלך התפרצות הסארס.

 

עדיין, סביר להניח שהווירוס החדש פחות קטלני מהסארס, כך אמר פרופסור אדם קאמרד-סקוט מאוניברסיטת סידני. "חשוב להדגיש שכרגע הווירוס הזה גורם למחלה קלה בקרב בני האדם שנחשפו אליו". כך אמר בראיון לבלומברג טיוי, והוסיף "קרוב ל-10 אחוז מהמקרים הסתיימו במצב קריטי, והיו מיתות, אך אצל רוב ה-200 איש שנגועים בווירוס, זה הסתיים במחלה קלה".

x