$
תעשייה ופיננסים

2,153 המיליארדרים בעולם שווים ביחד יותר מ-4.6 מיליארד בני אדם

עפ"י דוח של ארגון הצדקה אוקספם, ההון של 22 האנשים העשירים ביותר בעולם, גדול יותר מאשר לכל הנשים באפריקה. עפ"י ארגון הצדקה, אם השכבה העשירה ביותר תעלה את שיעור המס שלה רק בחצי אחוז, יווצרו 117 מיליון מקומות עבודה במגזרי החינוך, הבריאות והסיעוד

שירות כלכליסט 13:5120.01.20
2,153 המיליארדרים בעולם מחזיקים בהון גבוה יותר מאשר 4.6 מיליארד האנשים המרכיבים יותר מ-60% מאוכלוסיית העולם, כך לפי דוח חדש של ארגון הצדקה אוקספם (Oxfam).

 

 

 

הדוח של אוקספם, "זמן לדאגה", פורסם אתמול לקראת פתיחתו היום של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שבו מתכנסים 1,500 ממנהיגי העולם בתחומי הפוליטיקה, העסקים והכלכלה. לפי הדוח מספר המיליארדים בעולם הוכפל במהלך העשור הקודם.

 

 

כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שנפתח היום כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שנפתח היום צילום: איי אף פי

 

"הפער בין עשירים לעניים לא יכול להתבטל בלי מדיניות שבירת שוויון מכוונת, וממשלות מועטות מדי מחויבות לכך", אמר מנכ"ל Oxfam הודו, אמביטה באהר, הנמצא בדאבוס ומייצג את החברה. "הכלכלות השבורות שלנו מרפדות את כיסיהם של מיליארדרים ושל עסקים גדולים על חשבון בני אדם רגילים, נשים וגברים. אין פלא שאנשים מתחילים לתהות האם קיומם של מיליארדרים הוא דבר נחוץ". 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

עוד צוינו בדוח פערים מגדריים בכלכלה העולמית. לדוגמה, נמצא כי ל-22 האנשים העשירים ביותר בעולם יש הון גדול יותר מאשר לכל הנשים באפריקה. הדוח מציין כי כל יום ברחבי העולם עובדות נשים ובנות 12.5 מיליארד שעות בבישול, ניקיון, ודאגה לילדים ולזקנים - תרומה של לפחות 10.8 טריליון דולר לשנה לכלכלה העולמית, יותר משלוש פעמים גודלו של שוק תעשיית הטכנולוגיה.

 

"נשים ובנות הן בין אלה המרוויחים הכי פחות משיטת הכלכלה הנוכחית", אמר באהר. הן מבלות מיליארדי שעות בעבודות טיפול ללא תשלום והן 'המנוע הנעלם' ששומר על גלגלי הכלכלה, העסקים והחברה בתנועה. הן מבוצעות על ידי נשים שבדרך כלל יש להן מעט זמן לרכוש השכלה, להרוויח משכורת מכובדת או להיות חלק משמעותי בחברה שלנו, ובשל כך הן לכודות בתחתית  הכלכלה".

 

עוני באפריקה עוני באפריקה צילום: שאטרסטוק

 

לפי הדוח, אם השכבה העשירה ביותר תגדיל רק בעוד 0.5% את תשלום המס שלה במהלך העשור הבא, זה יהיה שווה להשקעה הנדרשת על מנת ליצור 117 מיליון מקומות עבודה במגזרים כמו חינוך, בריאות, טיפול בילדים וקשישים.

 

לדברי מחברי הדוח של Oxfam, החישובים לגבי חלוקת ההון מתבססים על מחקר של חברת קרדיט סוויס מ-2019. את המספרים הנוגעים באנשים העשירים ביותר אספה החברה מרשימת המיליארדרים של המגזין פורבס לאשתקד.

 

Oxfam היא חלק מברית הלוחמה באי שוויון, קואליציה גלובאלית של ארגוני חברה אזרחיים ואקטיביסטים, שמקיים החודש אירועים ב-30 מדינות, ביניהן הודו, קניה, מקסיקו, פקיסטן, דרום אפריקה ואוגנדה.

x