$
תעשייה ופיננסים

הקנס הופחת: J&J תשלם 6.8 מיליון דולר ולא 8 מיליארד דולר

שופט בפילדלפיה הפחית את הקנס שהטיל חבר מושבעים על ג'ונסון אנד ג'ונסון. אדם ממרילנד תבע את החברה בטענה שהשימוש בתרופת ריספרדל בילדותו גרם לו לשדיים מוגדלים. בפרשה 13 אלף תביעות נוספות

שירות כלכליסט 23:1117.01.20

ארה"ב: שופט בפילדלפיה הפחית את העונש הכספי שהטיל חבר מושבעים על ג'ונסון אנד ג'ונסון בחודש אוקטובר האחרון וקבע שהחברה תשלם 6.8 מיליון דולר במקום 8 מיליארד דולר, בגין הנזקים שהסבה התרופה הפסיכיאטרית ריספרדל.

 

חבר מושבעים פסק באוקטובר כי על החברה לשלם פיצוי בגובה 8 מיליארד דולר לאדם ממרילנד שטען שהשימוש בתרופה בילדותו גרם לו לשדיים מוגדלים. חבר המושבעים קבע כי ג'ונסון אנד ג'ונסון לא התריעה בפני סיכון כזה.

 

 

 

 

החברה דרשה להפחית את גובה הקנס ל-680 אלף דולר, בטענה שהוא מוגזם ולא פרופורציונלי ביחס למקרה. ג'ונסון אנד ג'ונסון מסרה בהצהרה כי השופט "הפחית באופן ראוי את העונשים המוגזמים על הנזק", אך יחד עם זאת הוסיפה כי היא תמשיך להיאבק ותערער על פסק הדין משום שלטענתה כן הזהירה מפני הסכנות שבשימוש בריספרדל.

ג'ונסון אנד ג'ונסון ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: בלומברג

 

 

תומאס קלין (Thomas Kline), עורך דינו של התובע טען שהחלטת השופט להפחית את גובה הקנס "מחסלת את ההכרה של חבר המושבעים" ושבעשותו כך בית המשפט נכשל ב"הענשת תאגידים על התנהגות בלתי הולמת". עוד אמר עורך הדין, כי הוא מתכוון לערער על ההחלטה ולדרוש להעלות חזרה את הקנס ל-8 מיליארד דולר.

 

הקנס המדובר בגובה 8 מיליארד דולר היה הגבוה ביותר מבין 13 אלף תביעות לפיהן השימוש בתרופה ריספרדל גרם למצב של שדיים מוגדלים לבנים. התביעות טוענות שג'ונסון אנד ג'ונסון היתה מודעת לסכנה של תופעת הלוואי הזו, אך לא הדגישה אותה בפני רופאים. החברה הכחישה את הטענות.

x