$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

הפורום הכלכלי העולמי: משבר האקלים מככב ברשימת הסיכונים המרכזיים לעשור הקרוב

לראשונה מזה 15 שנים, סוגיות סביבתיות הקשורות למשבר האקלים תופסות את חמשת המקומות הראשונים ברשימת הסיכונים המרכזיים לעשור הקרוב המתפרסמת לקראת האירוע השנתי בדאבוס; נשיא הפורום: "יש לנו חלון פעולה קטן מאוד ואם לא נשתמש בו ב-10השנים הקרובות, אנחנו נסדר למעשה כיסאות על סיפון הטיטאניק"

עומר כביר 09:1916.01.20

סוגיות סביבתיות שקשורות למשבר האקלים נמצאות בכל חמש המקומות הראשונים ברשימת הסיכונים המרכזיים לעשור הקרוב של הפורום הכלכלי העולמי - כך לפי דו"ח הסיכונים השנתי של הפורום.

 

 

זוהי הפעם הראשונה ב-15 השנים שבהן מפורסם הדו"ח שמשבר האקלים תופס בכל המקומות הראשונים.

 

שריפות באוסטרליה שריפות באוסטרליה צילום: איי אף פי

 

הדו"ח פורסם לקראת המפגש השנתי של הפורום בדאבוס בשבוע הבא, שמדי שנה מושך אליו מנהיגי מדינות ואת הדמויות הבכירות ביותר בעולם הכלכלה. בין המשתתפים השנה: פעילת האקלים גרטה טונברג, ראש ממשלת פינלנד סאנה מארין, נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין, כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד, מייסד וואווי רן ז'נגפיי ועוד.

 

הדו"ח מתבסס על סקר בהשתתפות 800 מומחים ומקבלי החלטות מכל העולם. הפעם, אחרי שנה רצופה באירועים סביבתיים מתוקשרים שהושפעו ממשבר האקלים – מהשריפות באמזונס ועד שריפות הענק שעדיין משתוללות באוסטרליה – ברשימת הסיכונים הבולטים לעשור הקרוב אירועים סביבתיים תופסים את חמש המקומות הראשונים מבחינת הסבירות ושלוש מחמש המקומות הראשונים מבחינת ההשפעה שתהיה להם.

 

חמשת האירועים הבולטים בדו"ח, לפי רמת הסבירות שלהם, הם:

 

1. אירועי מזג אוויר קיצוניים שיגרמו נזק משמעותי לרכוש ולתשתיות ולאבדן חיי אדם (מקום 4 ברמת ההשפעה).

 

2. כישלון המאמצים של ממשלות ועסקים להפחית את השפעות משבר האקלים (מקום 1 ברמת ההשפעה).

 

3. אסונות טבע משמעותיים כמו רעידות אדמה, צונאמי, התפרצויות געשיות וסערות גיאו-מגנטיות (לא ב-10 המקומות הראשונים ברמת ההשפעה).

 

4. אובדן מגוון ביולוגי והתמוטטות של מערכות סביבתיות עם השלכות בלתי-הפיכות על הסביבה, שיביאו לדילול משאבים שנחוצים לאנושות (מקום 3 ברמת הההשפעה).

 

5. נזקים ואסונות סביבתיים מעשה ידי אדם, כולל פשעי סביבה כמו דליפות נפט וזיהום רדיואקטיבי (מקום 9 ברמת ההשפעה).

 

 

הפגנה נגד התחממות גלובלית לונדון הפגנה נגד התחממות גלובלית לונדון צילום: אי פי איי

 

כן מציין הדו"ח אירועים קשורים שיכולים להיות מושפעים מהחרפת משבר האקלים, כמו משבר המים (מקום 9 בסבירות ו-5 בהשפעה), שמסווג בדו"ח בקטגוריה של אירועים חברתיים, ומחלות מדבקות (מקום 10 בהשפעה), ששינויים באקלים יכולים להיות גורם מרכזי בהתפשטותן.

 

בדאגות לשנה הנוכחית נמצאים אירועים סביבתיים במקום השלישי (גלי חום קיצוניים), הרביעי (הרס מערכות סביבתיות) והעשירי (שריפוות בלתי-נשלטות).

 

"המערכת הפוליטית מקוטבת, גובה פני הים עולה ושריפות אקלים בוערות", אמר נשיא הפורום הכלכלי העולמי, בורג ברנד. "זו השנה שבה מנהיגי העולם חייבים לעבוד עם כל המגזרים בחברה על מנת לתקן ולהמריץ את מערכות שיתוף הפעולה שלנו, לא רק בשביל תועלת בטווח הקצר אלא כדי להתמודד עם סיכונים מושרשים. יש לנו חלון פעולה קטן מאוד ואם לא נשתמש בחלון הזה ב-10 השנים הקרובות, אנחנו נסדר למעשה כיסאות על סיפון הטיטאניק".

x