$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מדענים: השריפות באוסטרליה הן רק קדימון לעתיד לבוא

בשיחה עם הגרדיאן טענו מומחים בתחום כי "מה שאנחנו רואים עכשיו זו הצצה לתנאים הנורמליים" במקרה של התחממות גלובלית של 3 מעלות - הכיוון אליו צועד העולם כרגע, גם לפי ההתחייבויות העדכניות במסגרת הסכם פריס. "דפוסי מזג האווויר הללו ימשיכו להתקיים, אנחנו לא יכולים להפוך את התהליך. אפשר רק להאט את ההידרדרות"

עומר כביר 09:5615.01.20

שריפות הענק באוסטרליה אינן אירוע חריג, אלא סימן מבשר רעות לעתיד לבוא אם ההתחממות הגלובלית תימשך ללא בקרה; כך מתריעים מדענים מובילים בשיחה עם הגרדיאן. "מה שאנחנו רואים עכשיו זו הצצה לתנאים הנורמליים במקרה של עלייה גלובלית של 3 מעלות. ככה יראה העולם בעתיד. זה צריך להבהיר לכולם את משמעות שינוי האקלים", אמר פרופ' ריצ'ארד בטס, גיאוגרף מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה.

 

השריפות באוסטרליה השריפות באוסטרליה צילום: רויטרס

 

השריפות באוסטרליה ממשיכות להשתולל בעוצמה, ועשן מהן מתפשט במהירות לחלקים נרחבים בכדור הארץ. הטמפרטורה הממוצעת במדינה גבוהה כבר ב-1.4 מעלות לעומת העידן הטרום-תעשייתי (לעומת ממוצע עולמי של 1.1 מעלות), ולדברי מדענים עלייה של מעל ל-2 מעלות תוביל להתמוטטות אקלימית עם תוצאות קטסטרופליות ובלתי-הפיכות. על מנת להימנע מהנזקים החמורים ביותר של משבר האקלים, ממליצים מדענים לפעול להגבלת ההתחממות ל-1.5 מעלות. ואולם, לפי ההתחייבויות העדכניות במסגרת הסכם פריס נמצא העולם בדרך להתחממות של 3 מעלות.

 

"מה שאנחנו רואים כיום זה תוצאה של התחממות של מעלה אחת בערך, והאימפקט רק ילך ויחריף ככל שנתמהמה ולא נעשה את מה שדרוש על מנת ליצב את האקלים העולמי", אמרה לגארדיאן פרופ' קורין לה קוור, מדענית שינוי אקלים מאוניברסיטת איסט אנגליה (UEA). "זה לא הנורמלי החדש, זה שלב מעבר בדרך לאירועים חמורים יותר". 

 

זיהום אוויר בסידני, בעקבות השריפות זיהום אוויר בסידני, בעקבות השריפות צילום: בלומברג

 

בטס הוסיף שהשריפות באוסטרליה מדגימות את המציאות של משבר האקלים: "אנחנו לא יכולים להפוף את שינוי האקלים, והתנאים שקיימים עכשיו לא ייעלמו. דפוסי מזג האווויר הללו ימשיכו להתקיים. אם שינוי האקלים יימשך, הם יהיו חמורים יותר. אבל עדיין יש סיכוי להימנע מההשפעות החמורות ביותר, באמצעות הפחתת פליטות גזי חממה. המצב מדרדר כל הזמן. ככל שנקדים לצמצם את הפליטות, כך נקדים להאט את ההתדרדרות".

x