$
בשולי החדשות

הרשת קורעת את ג'ף בזוס הקמצן על תרומתו הקלושה למאבק בשריפות באוסטרליה

מנכ"ל ומייסד אמזון, שהונו האישי מוערך ב-117.4 מיליארד דולר, הבטיח בחשבון האינסטגרם שלו לתרום 690 אלף לתמיכה בקורבנות ובלוחמי האש - סכום אותו הרוויח ב-2018, לפי חישובי הביזנס אינסיידר, בפחות מחמש דקות. הגולשים, כצפוי, לא נשארו אדישים: "הכל עוזר, אבל כשזו התרומה היחסית שלך - אתה קמצן"

שירות כלכליסט 12:3514.01.20

ג'ף בזוס, מנכ"ל ומייסד ענקית הקמעונאות האלקטרונית אמזון, הבטיח בחשבון האינסטגרם שלו לתרום מיליון דולר אוסטרלי (690 אלף דולר) לתמיכה בקורבנות השריפות הקטלניות המשתוללות באוסטרליה, שגרמו עד עתה למותם של 27 בני אדם, החריבו יותר מ-2,000 בתים ושרפו אזור בשטח הגדול ממדינת אינדיאנה בארה"ב (קרוב ל-95 אלף קילומטר מרובע) מאז ספטמבר האחרון.

 

ג'ף בזוס ג'ף בזוס צילום: בלומברג

 

"הלב שלנו יוצא לתושבי אוסטרליה בזמן שהם מתמודדים עם השריפות ההרסניות האלו", כתב בזוס ושיתף לינק לפוסט באמזון בלוג המפרט באופן פרטני יותר את התוכנית של החברה לעזור במאמצי ההקלה - בין היתר באמצעות תרומת מוצרים לארגונים הנמצאים בחזית הלחימה באש.

 

אך בזמן שפוסט האינסטגרם של בזוס משך יותר מ-92 אלף לייקים, ההערות לפוסט התפתחו לוויכוח: האם תרומתה של אמזון, בסך 690 אלף דולר, פרופורציונאלית לשוויה של החברה, העומד על 936 מיליארד דולר, או עם הונו האישי של בזוס, המוערך ב-117.4 מיליארד, לפי פורבס. ברשימת האנשים שביצעו את התרומות הכי גבוהות בארצות הברית בשנת 2018 דורג בזוס במקום ה-23 מתוך 50. ואכן, הביזנס אינסיידר חישב כי ב-2018 בזוס הרוויח את ה-690 אלף דולר שאמזון תורמת בפחות מחמש דקות.

 

 

כעת, ביקורות רבות ברשת מפקפקות בנדיבותה של המחווה. "תוסיף עוד שני אפסים בסוף המספר, וזה עדיין לא יהיה מספיק", צייץ משתמש אחד, שבין שאר הגידופים גם קרא לבזוס "קמצן".

 

"הכל עוזר. עם זאת, כשאתה האיש העשיר ביותר בעולם ואתה תורם 0.000059% מהשווי שלך זה מה שעושה אותך קמצן", רשמה משתמשת אחרת בהערה לפוסט. "זה בעיקר צעד יחסי ציבור מצידו. כוכבים עם הרבה פחות כסף כבר תרמו הרבה יותר".

 

 

ואכן, להקת הרוק מטאליקה, שלפי הערכות פורבס שווה 68.5 מיליון דולר, תרמה 750 אלף דולר; קיילי ג'נר (המיליארדרית הצעירה ביותר ברשימת פורבס שעשתה את הונה בעצמה) תרמה מיליון דולר, למרות שגם היא חטפה ברשתות החברתיות על תמונה שפרסמה בה היא נועלת נעלים עם פרוות חורפן, בזמן שמיליארדי בעלי חיים נהרגו בדרום אוסטרליה כתוצאה מהשריפות; אלטון ג'ון וכריס המסוורת' (יליד מלבורן) תרמו כל אחד מיליון דולר, וכוכב ת'ור הוסיף לשורת ה-bio שלו באינסטגרם לינקים לתמיכה בלוחמי האש, ארגונים וארגוני צדקה הנותנים מענה לאש.

 

 

דוגמנית האינסטגרם קיילן ווארד סיפרה לבאזפיד כי הצליחה לגייס יותר ממיליון דולר - כמעט כפול מתרומתה של אמזון - על ידי שליחה של תמונות עירום שלה לכל מי שהציג לה הוכחה כי תרם לאחד מהארגונים הפועלים כעת באוסטרליה. באזפיד לא יכלו לאמת את המספר, אך היא סיפרה כי כמה מהתרומות היו בסך של 1,000 ו-5,000 דולר.

 

מאמזון לא נמסרה תגובה.

 

כמובן, כסף הוא רק חלק מהתרומה של אמזון למאמצי ההקלה על האזור: אמזון תתרום מוצרים לארגונים, ביניהם מים, מזון, לבוש בטיחותי, וחומרי בנייה. סך העלות הכלכלית של השריפות באוסטרליה צפויה לעמוד על מעל ל-4.4 מיליארד דולר אוסטרלי (קרוב ל-3.04 מיליארד דולר), שיא שנרשם ב-2009 אחרי סדרת שריפות המכונה "יום שבת השחור" אשר הביאה לשריפתו של שטח בגודל 4,500 קילומטר מרובע.

x