$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

עשן מהשריפות באוסטרליה מתפשט לאורך כדה"א - יחצה בקרוב את קו המשווה

לפי חוקרים, העשן זוהה באמצעות לווינים בכל האוקיינוסים, מלבד הארקטי וצפוי להגיע לחצי הכדור הצפוני בקרוב; ד"ר סנטיאגו גאסו, חוקר אקלים בנאס"א: "העשן כבר מכסה שטח של יותר מ-38 מיליון קמ"ר"

עומר כביר 13:1512.01.20

עשן מהשריפות הענק באוסטרליה מתפשט במהירות לאורך כדור הארץ, ועתיד לחצות בקרוב את קו המשווה ולהגיע גם לחצי הכדור הצפוני – כך לפי מעקב אחרי התפשטות העשן שמנהלים מדענים בסיוע לוויינים.

 

 

 

לפי החוקרים, העשן מהשריפות זוהה עד עכשיו בכל אוקיינוס בכדור הארץ, פרט לאוקיינוס הארקטי. תמונות מלוויין בשם GOES-16 שמנטר את האוקיינוס האטלנטי מראות בברור את העשן חוצה את צ'ילה וארגנטינה ומגיע לאגן האוקיינוס.

 

 

 

עשן מהשריפות באוסטרליה עשן מהשריפות באוסטרליה צילום: איי אף פי

 

לדברי ד"ר סנטיאגו גאסו, חוקר אקלים בנאס"א ובאוניברסיטת מרילנד, העשן כבר מכסה שטח של 38 מיליון קמ"ר. "וזה רק מה שהלוויין הזה של נאס"א, שרגיש רק לענני עשן סמיכים מאוד, מצליח לזהות, כך שכנראה השטח גדול הרבה יותר", הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו. העשן מהשריפות כאמור מתקרב לקו המשווה, אך רוחות נגדיות מקומיות צפויות להקשות על חצייתו.

 

 

התפשטות העשן, שכבר מביאה להשפעות מוחשיות מחוץ לאוסטרליה ממחישה שכשמדובר במשבר האקלים, גם לאירועים מקומיים כביכול יש אימפקט חוצה גבולות ותוצאות רחבות שקשה לחזות מראש. לדברי מדענים, יש קשר ישיר בין התחממות גלובלית לעוצמת, היקף ומשך השריפות באוסטרליה.

x