$
תעשייה ופיננסים

קרלוס גוהן בביירות: "הרגשתי בן ערובה, זה היה או למות ביפן או לצאת ממנה"

לראשונה מאז נמלט מיפן עורך יו"ר ומנכ"ל רנו-ניסאן לשעבר קרלוס גוהן מסיבת עיתונאים. "ההאשמות נגדי היו חסרות בסיס", אמר. לדבריו, הקנוניה שעמדה מאחורי מעצרו, היתה נקמה על ההתערבות של ממשלת צרפת בנעשה בחברה ולמעשה ניסיון למנוע ממנו להוביל מיזוג מלא בין החברות

שירות כלכליסט 17:1408.01.20

התבטאות פומבית ראשונה של יו"ר ניסאן לשעבר קרלוס גוהן, מאז נמלט מטוקיו לביירות, בירת לבנון. במסיבת עיתונאים מיוחדת אמר גוהן כי הוא זכה ליחס "ברוטאלי" מצד התביעה ביפן, שלדבריו שיתפה פעולה עם ניסאן במהלך להדחתו מתפקיד היו"ר.

 

 

 

קרלוס גוהן (ארכיון) קרלוס גוהן (ארכיון) צילום: איי פי

 

גוהן סיפר על כיצד הדברים התפתחו לטענתו: "הייתי מוכן לפרוש לפני יוני 2018. לרוע המזל קיבלתי את ההצעה להמשיך ולשלב את שתי החברות האלה. כמה מהחברים היפנים שלי חשבו שהדרך היחידה להיפטר מההשפעה של רנו על ניסאן היתה להיפטר ממני".

 

בדבריו פירט גוהן כיצד הקנוניה האמורה לטענתו עמדה מאחורי כל ההתנהלות של התביעה מאז מעצרו בנובמבר 2018. "למה הם הרחיבו את ציר הזמן של החקירה? למה הם עצרו אותי מחדש? למה הם השקיעו מאמץ רב כל כך בלמנוע ממני לדבר, להציג את העובדות? למה הם השקיעו 14 חודשים בניסיון לשבור אותי, בכך שאסרו על כל קשר ביני לבין אשתי", אמר גוהן.

 

גוהן הואשם ביפן במעשי מרמה והונאה, בין היתר תוך הסתרת מידע מהרשויות על התגמול שקיבל בניסאן - משפטו אמור היה להיפתח בחודש אפריל, ובניגוד לעמדת התביעה, הוא שוחרר בערבות בתנאים מגבילים. בין היתר הוטלו מגבלות על תנועתו, הוצבה שמירה הדוקה על מגוריו ונאסר עליו להיפגש עם רעייתו.

 

למרות המגבלות, הצליח גוהן בסוף דצמבר להערים על שומריו, באמצעות סיוע מבחוץ, ולצאת בטיסה ללא רישום מטוקיו לאיסטנבול ומאיסטנבול לבירות – גוהן הוא אזרח לבנוני (בנוסף לאזרחותו הצרפתית והברזילאית), שם נולד, וכך גם רעייתו קרול. "או שתמות ביפן או שתצא ממנה", הסביר גוהן את הרגשתו בתקופה לפני שקיבל החלטה לברוח מטוקיו. "הרגשתי כמו בן ערובה של המדינה ששרתי במשך 17 שנה", אמר.

משרד המשפטים ביפן הודיע בימים האחרונים כי לא יופסק ההליך הפלילי נגד גוהן, וכי נפתחה חקירה גם נגד רעייתו. היום פשטה התביעה היפנית על משרדי עורך דינו של גוהן, שלאחר הבריחה אמר כי לא היה מודע לתוכנית של גוהן להימלט וכי הוא מאוכזב מאד ממעשיו של לקוחו.

 

אזרח צרפתי ממוצא לבנוני

 

גוהן נמלט מיפן, שם היה עצור בעודו ממתין למשפט בחשד לעבירות מרמה ושחיתות, ללבנון.  עדיין לא ברור אין צליח גוהן, אזרח צרפתי ממוצא לבנוני, לעזוב את יפן, שכן היה נתון למגבלות משפטיות ולפיקוח מחמיר. יומון העסקים "Financial Times" ראיין בשבוע שעבר מקורבים למנכ"ל המודח שציינו בין היתר כי נמלט מיפן מחשש שלא יזכה למשפט הוגן במדינה. עוד דווח כי גוהן צפוי לקיים מסיבת עיתונאים בימים הקרובים.

 

גוהן היה מבכירי תעשיית הרכב ומי שנחשב לאחראי על החייאת מותג רנו והפיכת קונצרן ניסאן-רנו לאחד הגדולים בתעשייה. פרט להיותו אדריכל המיזוג בין המותג האירופאי ליפני, ניסה לחזק את הקבוצה גם עם מותג הרכב מיצובישי.

 

הוא נעצר בנמל התעופה בטוקיו בדצמבר 2018 והואשם בדיווח-חסר במשך שנים לרשויות המס במדינה על משכורתו ותנאים מופלגים נוספים להם זכה.

  

מיד עם היוודע דבר מעצרו הודיעו בניסאן באופן רשמי כי בעקבות מידע שהגיע לידי ההנהלה נפתחה חקירה סמויה בעניינו, במסגרתה התגלה כי השתמש בכספי החברה שלא באישור ולצרכיו הפרטיים, וכי דיווח לשלטונות על הכנסות נמוכות מכפי שהרוויח במציאות.

  

לאחר שנאלץ לוותר על תפקידו בניסאן ובמיצובישי, הודיעו גם בהנהלת רנו על הדחתו של גוהן בעקבות הפרשה.

x