$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מפאקר ועד כוכב "תור": עשירי אוסטרליה תורמים לנפגעי השריפות

המיליארדר מככב בראש רשימת התורמים הפרטיים ומצטרף לכוכבי קולנוע כמו כריס המסוורת' וניקול קידמן. רשתות קמעונאיות, בהן לקוסט ונורת' פייס, יתרמו מחרתיים את הפדיון היומי

תמר טוניק 22:0907.01.20

כבאי אוסטרליה, הנאבקים בחירוף נפש בשריפות חורש אימתניות מאז חודש ספטמבר, ניצלו ירידה קלה במעלות החום שנרשמה היום (ג'), ושלוותה בגשם קל, על מנת לנסות ולהשתלט על הדליקות המשתוללות בדרום מזרח המדינה. הדליקות גבו 25 קורבנות בנפש וגרמו להרס של אלפי בתים בשטח כולל של 86 אלף קמ"ר.

 

 

 

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הודיע היום כי יקיים פגישה עם בכירים במגזר הבנקאות והביטוח כדי לדון עמם בעלויות האדירות של אסון הטבע. עד כה, הממשלה הקצתה 2 מיליארד דולר אוסטרלי (1.4 מיליארד דולר ארה"ב) לקרן סיוע ממלכתית על מנת לשקם קהילות שנפגעו. מועצת הביטוח של אוסטרליה העלתה היום את הערכותיה לגבי היקף התביעות הצפוי, למעל 700 מיליון דולר אוסטרלי, נתון הצפוי לזנק בהמשך, כאשר נציגי חברות הביטוח יגיעו לאזורים הנידחים יותר.

 

 

בינתיים, תאגידים ותורמים פרטיים מתגייסים לטובת הנפגעים. כוכב הקולנוע האוסטרלי כריס המסוורת' הודיע כי יתרום מיליון דולר, אחת התרומות הפרטיות הגדולות ביותר עד כה. "אני רוצה להביע תמיכתי במלחמה בשריפות. אני מקווה שכולכם תתרמו את חלקכם גם כן", כתב כוכב סרטי "תור" ל־6.7 מיליון העוקבים שלו בטוויטר. להמסוורת' מצטרפים גם קיילי ודני מינוג, ניקול קידמן ובעלה המוזיקאי קית' אורבן וכוכבת הפופ האמריקאית פינק, שתרמו כל אחד 500 אלף דולר. האיש העשיר באוסטרליה, אנתוני פראט, שבבעלותו תאגיד ויסי לאריזות ולמחזור, התחייב לתרומה בגובה מיליון דולר.

 

מעורב בחקירה פדראלית

אחד המתגייסים הבולטים למאמץ המלחמתי הוא המיליארדר ג'יימס פאקר וקבוצת בתי הקזינו שלו קראון רזורטס, עם תרומה בגובה 5 מיליון דולר. על כך מדווח ה"סידני מורנינג הראלד". כספי התרומה, אשר להם שותפה קרן הצדקה של משפחת פאקר המנוהלת בידי פאקר עצמו, אחותו גרטל ואמו רוזלין, יועברו לשירותי הכבאות, הצלב האדום, קרן ממשלתית וארגונים למען הצלת בעלי חיים. התרומה של פאקר מדווחת ברקע חקירה פדראלית הצפויה להיפתח באוסטרליה בשבועות הקרובים לבדיקת נסיבות המכירה של 20% מחברת CPH קראון הולדינג שבבעלותו לחברת מלקו רזורטס שבבעלות איל ההימורים ההונג קונגי לורנס הו. על פי דיווחים בתקשורת האוסטרלית, פאקר מקיים קשרים עסקיים עם גורמים המקושרים לכנופיות פשע אסייתיות.

 

הצלת קואלה מהשריפה הצלת קואלה מהשריפה צילום: אי פי איי

 

בעוד המיליונים זורמים מעשירי ומפורסמי אוסטרליה, מרחבי העולם נאספו תרומות בהיקף משמעותי יותר. יוזמה שהשיקה בפייסבוק הקומיקאית האוסטרלית סלסט ברבר גייסה עד כה קרוב ל־42 מיליון דולר, זאת לאחר שכמיליון אנשים מרחבי העולם נענו לפנייתה להעביר תרומות למען שירותי הכבאות של ניו סאות' וויילס.

 

עסקים מקומיים אישרו חופשה בתשלום לעובדים שהצטרפו בהתנדבות לשירותי החירום השונים בתקופת המשבר. אלה כוללים את קוקה־קולה, רשת בתי הכלבו קוהל'ס, הבנק הלאומי של אוסטרליה, חברות התעופה וירג'ין אוסטרליה וקוונטאס, וענקית הכרייה ריו טינטו. במקביל, רשתות קמעונאיות במדינה, ובהן האש פפיז, לקוסט, לי, ליווי'ס ונורת' פייס, התחייבו לתרום 100% מהרווחים שירשמו מחרתיים לטובת ארגון הצלב האדום האוסטרלי ולקרן סיוע לנפגעים.

 

אליפות הטניס לא תידחה

מארגני אליפות אוסטרליה הפתוחה, מהתחרויות החשובות בעולם הטניס הצפויה להיפתח במלבורן ב־20 בינואר, הודיעו כי עשן השריפות אינו צפוי להביא לדחיית האירוע. בינתיים, כוכבת הטניס אשלי (אש) בארטי התחייבה לתרום את כספי הזכייה הבאים שלה, כאשר גם שחקני טניס מקומיים אחרים הודיעו כי יתרמו נתחים מפרסים עתידיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x