$
תעשייה ופיננסים

דיווח: בנק ממשלתי רוסי גיבה הלוואות עתק של דויטשה בנק לטראמפ

לדברי בנו של בכיר בבנק הגרמני שהתאבד, מדובר בהלוואות לא מוסברות בסך של מיליארד דולר שהוענקו לנשיא ארה"ב בתקופה בה היה פושט רגל וגובו על ידי VTB; לדברי אתר פורנזיק ניוז, ואל סמית העביר קבצים בעניין ל-FBI; דויטשה בנק מכחיש

שירות כלכליסט 11:1704.01.20

הקשר הרוסי: בנו של פקיד בכיר בדויטשה בנק, שהתאבד בשנת 2014, אומר שסיפר ל-FBI שלפחות חלק מההלוואות הלא מוסברות בסך מיליארד דולר שהעניק הבנק לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שפשט רגל שש פעמים, זכו לגיבוי של בנק רוסי בניהול המדינה.

 

 

 

ואל ברוקסמית אמר שמסר ל-FBI מיילים וקבצים של אביו המנוח, וויליאם ס. ברוקסמית, והחוקרים הפדרלים חוקרים כעת את חלקו של דויטשה בנק בעניין, כל על פי דיווח שפורסם באתר פורנזיק ניוז. מדובר באתר המגדיר עצמו כ"אתר לעיתונות חוקרת מודרנית".

 

דויטשה בנק דויטשה בנק צילום: גטי

 

מעט לאחר פרסום הדיווח שלו על האשמותיו של ברוקסמית, הפורנזיק ניוז הואד מהאוויר, כנראה עקב "מתקפת סייבר זדונית" - כך על פי מייסד האתר סקוט סטדמן. הדיווח של האתר על האשמותיו של ברוקסמית לגבי הקשר לכאורה בין הבנק הרוסי VTB, דויטשה בנק וטראמפ, עודנו ניתן גישה דרך אתר אחסון המסמכים Scribd.

 

סטדמן כתב בחשבון הטוויטר שלו שלפני שפרסם את המאמר על הקשר הפיננסי לכאורה בין טראמפ לרוסיה, שלח האתר "רשימת שאלות מפורטת" לדויטשה בנק, אך הבנק סירב להגיב. אך לאחר שהדיווח פורסם ברשת, הבנק הוציא הכחשה: "אתרי חדשות אמינים יותר חקרו ומשכו, או פסלו, האשמות דומות, כיוון שאין בהן שום אמת", דברי הבנק בתגובתו.

 

 

 

למרות שפורנזיק ניוז מסר שלא אימת בעצמו את הטענה ש-VTB שימש כערב להלוואות דויטשה בנק לטראמפ – הלוואות שהבנק נתן לטראמפ בזמן ששש פשיטות הרגל שלו הפכו אותו למוקצה בקרב מלווים – הוא ציין כי"לפחות חלק מההלוואות לטראמפ ניתנו ע"י שלוחה של הבנק עם קשרים עסקיים ל-VTB". מסמכים שסופקו ע"י ברוקסמית ונבדקו ע"י פורנזיק ניוז מראים ששלוחת דויטשה בנק (Deutsche Bank Trust Company Americas), בה עבד אביו כסמנכ"ל סיכונים, הייתה חייבת 48.6 מיליון דולר לבנק הרוסי נכון לשנת 2013, זאת לפי דיווח האתר. בזמן שבו טראמפ נבחר לנשיא, הוא היה חייב כ-350 מיליון דולר לדויטשה בנק, כך על פי עורך הניו יורק טיימס, דייוויד אנריך, שכתב ספר על דויטשה בנק, "מגדלים אפלים: הסיפור האמיתי של הבנק הכי הרסני בעולם", שאמור לצאת בקרוב. אנריך חשף את המספר בראיון שנתן לרשת NPR.

 

על פי מסמכיו של ברוקסמית, טראמפ היה חייב סכום עצום ל-DBTCA, ולא לבנק "האם" שלו, דויטשה בנק. קשריו של טראמפ לדויטשה בנק נבדקו  מקרוב ב-2018, בעקבות התפטרותו הפתאומית והלא מוסברת של שופט בית המשפט העליון האמריקאי אנתוני קנדי, לאחר שדווח שבנו של קנדי היה פקיד בדויטשה בנק ושותף נאמן של טראמפ במהלך תקופה בת 12 שנה שבה הלווה הבנק לטראמפ כמיליארד דולר עבור מיזמי נדל"ן שונים. אם VTB אכן שימש כערב לכמה מהלוואותיו של טראמפ, אזי שהבנק הרוסי החשיב אותו כבעל סיכון הלוואה טוב בתקופה בה רוב המוסדות הכלכליים האחרים סברו ההיפך.

 

חשדות לקשר בין רוסיה לקמפיין הבחירות של דונלד טראמפ נחקר על ידי התובע המיוחד, רוברט מולר, שציין בדו"ח שלו שהוגש בראשית השנה כי לא היו ראיות לקנונייה בקשר זה. ממכתבו של התובע הכללי ויליאם באר בעניין עולה כי מולר אינו קובע שהנשיא טראמפ ביצע עבירה של שיבוש הליכים, אך גם אינו פוטר אותו מכך. במסגרת החקירה של מולר שנמשכה כשנתייםהוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות.

x