שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

אוסטרליה: השריפות יגרמו נזק של מאות מיליוני דולרים לתיירות

מספר אתרי תיירות מרכזיים כבר עלו באש, בעיקר במדינות ויקטוריה וניו סאות' וויילס, והתיירים נמנעים מלהגיע; גם עלויות הביטוח עולות - "לא ניתן להמעיט מהחומרה"

שירות כלכליסט 21:0003.01.20
שריפות הענק בחוף המזרחי של אוסטרליה צפויות לגרום נזקים של מאות מיליוני דולרים לענף התיירות במדינה, והתמונות הקשות באמצעי התקשורת ברחבי העולם פוגעות בענף ומבריחות את התיירים מרחבי העולם - כך לפי המועצה האוסטרלית לתיירות.

 

 

 

קרוב ל-4,300 תביעות ביטוח בסכום כולל של 297 מיליון דולר הוגשו מאז תחילת גל השריפות המרכזי ב-8 בנובמבר, בעקבות הרס של 1,485 מבנים. אולם הסכום הזה צפוי לעלות מאחר שנזקיה המלאים של השריפה עדיין לא התבררו וחלקים נוספים במדינה עולים באש. השריפה השמידה כמה מאזורי התיירות החשובים של אוסטרליה, ביניהם מזרח גיפסלנד במדינת ויקטוריה והחוף הדרומי של ניו סאות' וויילס.

אחד מאתרי השריפה אחד מאתרי השריפה צילום: איי אף פי

 

ביום ראשון, רשות הכבאות של מדינת ויקטוריה הורתה על פינוי של אזור מזרח גיפסלנד, אשר בתקופה זו מבקרים בו אלפי תיירים. ביום חמישי, חיל הים האוסטרלי פינה קרוב ל-4,000 איש אשר היו לכודים על החוף במלאקוטה. בהמשך השבוע פונו אתרים בניו סאות' וויילס כמו פארק קושצ'ושקו, מפרץ בייטמנס ומוגו.

 

ראש מועצת התיירות, סיימון ווסטווי, אמר כי העדיפות העליונה של העובדים בענף כרגע היא עזרה לקהילות מקומיות, אך ישנו "אפקט שלא ניתן לערער עליו מבחינת הפגיעה בתיירות בעקבות השריפות האלה". לדבריו, "תקופת הקיץ היא השיא של רוב התיירות האזורית והכפרית שלנו. עדיין מוקדם לומר בוודאות ולהעריך את הפגיעה המסחרית אבל סביר להניח שנגיע לנזק נוסף של מאות מיליוני דולרים בתקופה הקרובה". הוא הוסיף כי שריפות יער זוכות לסיקור גבוה בכל העולם והוא מוטרד שמבקרים פוטנציאלים יפחדו להגיע. "הענף שלנו עמיד מאוד, אך לא ניתן להתעלם מהחומרה ומהממדים של השריפות האלה, ומהשפעת הדיווחים העולמיים".

 

סול אסלק, כלכלן מקומי מעריך כי פגיעת השריפות לא תשפיע בהכרח על הסטטיסטיקה של כלכלת המדינה, ש"יכולה לתת רושם מוטעה על השפעתו של אסון טבע. ההפסדים - בתים שנשרפו עד היסוד - לא מופיעים, אך הבנייה מחדש כן. אסונות טבע יכולים, באופן מעוות משהו, לתת דחיפה קטנה לצמיחה". הוא הוסיף כי הסטטיסטיקה תראה את נתוני הפגיעה בתעשיות כמו תיירות וחקלאות.

 

הוא אמר כי ההשפעה על הכלכלה האוסטרלית תהיה בוודאי "קטנה מאוד", והצביע על כך שהבצורת הנמשכת זה זמן רב חתכה רק 0.2% מהתוצר.

 

ממדי האסון  צפויות להשפיע גם על פרמיות הביטוח. מפעילת קזינו "ריף" שבקיירנס שבצפון המדינה סיפרה כי הביטוח כבר הפך ליותר יקר. נמסר כי חברת הביטוח הפחיתה את הכיסוי נגד ציקלונים, שיטפונות וצונאמי, והעלתה את הפרמיה השנתית ב-487 אלף דולר ל-1.3 מיליון דולר.

x