$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

השירות המטאורולוגי הבריטי: 2020 תהיה אחת השנים החמות בהיסטוריה

לפי התחזית, הטמפרטורה הממוצעת בשנה הבאה תהיה גבוהה ב-1.11 מעלות מהממוצע בעידן הטרום תעשייתי; הממוצע השנתי ל-2019 עומד על 1.10מעלות

עומר כביר 09:2819.12.19

2020 צפויה להיות אחת מהשנים החמות בהיסטוריה, עם טמפרטורה ממוצעת שתהיה גבוהה ב-1.11 מעלות מהממוצע בעידן הטרום-תעשייתי - כך לפי תחזית שפרסם הבוקר השירות המטאורולוגי הלאומי של בריטניה, Met Office.

 

 

אם התחזית תתברר כמדויקת, יימשך הרצף של שנים חמות בצורה משמעותית מהממוצע, ו-2020 תהיה השנה השנייה החמה ביותר בהיסטוריה אחרי 2016, אז היתה הטמפרטורה גבוהה ב-1.16 מהממוצע הטרום-תעשייתי.

 

מאז 2015 נרשמו כבר חמש שנים שבהן הטמפרטורה הממוצעת היתה גבוהה בלפחות מעלה אחת לעומת הממוצע הטרום-תעשייתי (יוצאת הדופן היא 2018, אז היתה הטמפרטורה גבוה ב-0.98). הממוצע השנתי של 2019 עומד, נכון לסוף אוקטובר, על 1.10 מעלות יותר מהממוצע הטרום-תעשייתי.

מפגינים בסידני בנושא משבר האקלים מפגינים בסידני בנושא משבר האקלים צילום: AFP

 

ב-Met Office מציינים שהטמפרטורות ב-2016, שנת השיא, נדחפו למעלה כתוצאה מהתופעה האקלימית אל-ניניו שהתרחשה באותה שנה באוקיינוס השקט. "אירועים טבעיים, כמו אל-ניניו, משפיעים על מערכות אקלים", אמר מנהל החיזוי ארוך הטווח בשירות, פרופ' אדם סקאפי, בהודעה לעיתונות. "אבל בהעדר אל-ניניו, התחזית הזו מספקת תמונה ברירה של הגורמים החזקים ביותר שגורמים לעלייה בטמפרטורה: פליטות גזי חממה".

 

באוסטרליה, בינתיים, תועד אתמול היום החם בהיסטוריה של המדינה, עם טמפרטורה ממוצעת מרבית של 41.9 מעלות – מעלה אחת יותר מהשיא הקודם שנרשם רק שלשום. השיא שקדם לכך, 40.3 מעלות, תועד ב-7 בינואר 2013. הטמפרטורה המרבית הגבוה ביותר תועדה אתמול באזור נולארבור בדרום המדינה: 49.9 מעלות. "משתנים טבעיים והתחממות גלובלית דוחפים באותו כיוון. זו הסיבה שאנחנו שוברים שיאים", אמר לגרדיאן מנהל ניטור האקלים בשירות המטאורולוגי של אוסטרליה, ד"ר קארל בראגאנזה.

 

ד"ר ניק דאנסטון, מומחה במשתני אקלים, הוסיף: "למרות שכדור הארץ התחמם במערך במעלה אחת בממוצע לעומת העידן הטרום-תעשייתי, ההתחממות לא פרוסה באופן שווה בכל העולם, וחלק ניכר ממנה מתרחש באזור הארקטי ומעל גושי יבשה. מדובר בתכונה של שינוי אקלים שנחזתה כבר לפני 30 שנה".

 

מדענים מזהירים שהתחממות גלובלית של יותר מ-1.5 מעלות תביא לתוצאות הרסניות ובלתי-הפיכות. אם המגמה הנוכחית תימשך, העולם צפוי לחצות את סף זה בתוך כשני עשורים בלבד.

x